Univerzitet u Sarajevu, najstarija i najuglednija visokoškolska ustanova u BiH, sutra bi trebao dobiti novog rektora. U proceduru su ušla dva kandidata - profesorica na Medicinskom fakultetu Almira Hadžović-Džuvo i profesor na Ekonomskom fakultetu Tarik Zaimović.
Ne treba isticati da bi se izbor rektora trebao odvijati transparentno, u akademskoj atmosferi i bez miješanja dnevno-političkih spletkarija. Nažalost, kao i u drugim procesima u našoj zemlji, to nije slučaj.
Indikativno pismo
Dan-dva pred izbor rektora, u javnosti su se pojavio anonimno pismo, koje je indikativno poslano određenim senatorima, nekim zvaničnicima i medijima. Sadržaj je sve, samo ne akademski, iako je potpisan sa "zdrava sarajevska akademija". Otkud pismo i to neposredno pred glasanje za izbor rektora? I kome je u interesu da se akademska zajednica povlači po političkom mulju?
Ovakva situacija, sigurno je, može odgovarati kandidatu koji je autsajder. A to se može reći za Zaimovića, koji je, prema njegovoj biografiji, akademskom putu i skandalima koji se vežu za njegovo ime, sve do sada bio apsolutni apsolutni autsajder. Zaimović je studirao čak 10 godina, prosjek na studiju mu je bio 7,6, ali je izabran za asistenta na Ekonomskom fakultetu, iako je za tu poziciju morao imati minimalni prosjek 8.
Osim toga, dva puta je bio predmet inspekcijskog nadzora, jednom upravo zbog lošeg prosjeka, a drugi put je provjeravano kako je stekao diplomu u prvom ciklusu studija. To nije sve, Zaimović je u proteklom periodu kršio i procedure, pa je slao privatne poruke senatorima, nudeći da im na zasebnim sastancima prezentira svoj program, iako procedura nalaže da kandidati za rektora svoj program predstavljaju na Senatu.
Podmetanja i tagretiranja
Stoga ne čudi da se loš student, velikih ambicija bez ikakvog pokrića, pokušava hvatati za svaku slamku kojoj vidi spas. Situacija u kojoj su samo određeni senatori dobili sporno pismo, može se tumačiti i kao vrsta pritiska pred sutrašnje glasanje. Uz to, liči to na pokušaj da se dekanima koji će dići ruku na sjednici Senata cijeli proces pokuša ogaditi. I dok se kreiraju previranja, insinuacije, targetiraju određeni senatori i pokušava se fokus prebaciti na ljude koji s cijelim procesom nemaju nikakve veze, profitirati može samo Zaimović, kandidat koji je zadnjih mjeseci pokušavao na sve, pa i nedozvoljene načine, lobirati da zasjedne u rektorsku stolicu. Pri tome se nije libio ni udaraca ispod pojasa i pokušaja eliminacije svih onih u kojima je vidio opasnost.
Još je važnih pitanja bez odgovora kada je u pitanju Zaimović. Ko stoji iza njega, za čije interese igra i koja interesna grupa stoji iza njega?
Osoba na čelu univerziteta trebala bi biti uzor studentima, kolegama i široj zajednici, te bi trebala u svim situacijama slijediti snažne etičke norme. Spletke, podmetanja, prozivanja i uvrede svakako ne spadaju u ove kategorije.
Valja napomenuti da nije prvi put da se ovakva pisma šalju senatorima. Neki od njih su ih dobijali i u procesu u kojem su provjeravana akademska zvanja Sebije Izetbegović, supruge predsjednika SDA. Takva spletkarenja mirišu na paraobavještajnu kuhinju u kojoj decenijama kuhaju oni koji pokušavaju zadržati duboku državu.
Senatori će sutra glasati tajnim glasovima, a novi rektor će dobiti mandatni period od četiri godine, s mogućnošću još jednog uzastopnog izbora.