svemir

Za Novu godinu spremaju se masivne solarne erupcije

Dok Zemlja dovršava još jednu punu orbitu oko Sunca, očekuje se da će oluja okupati planet u veličanstvenom sjaju auroralne svjetlosti.

Dana 29. i 30. decembra, Sunce je pokrenulo niz velikih erupcija, baklji i izbacivanja koronalne mase, vjerojatno točno u našem smjeru. Bljesak elektromagnetskog zračenja prouzročio je kratke nestanke radija na dnevnoj strani našeg planeta samo 8 minuta nakon napuštanja Sunca.

No izbacivanje koronalne mase (CME) ogromne su erupcije plazme za koje su potrebni sati ili dani dok se šire kroz Sunčev sustav.

Kada dođu do nas, CME se zabijaju u Zemljino magnetsko polje, što rezultira događajem poznatim kao geomagnetska oluja – čiji je najspektakularniji učinak polarna svjetlost više nijansi koja svjetluca preko neba na velikim geografskim širinama oko polova planeta.

Tri erupcije o kojima je riječ dogodile su se tokom 29. i 30. decembra 2024. UTC. Dana 29. decembra, Sunce je proizvelo X1.1 baklju iz područja sunčevih pjega AR 3936. Baklje X-klase su najjača klasa baklji. Zatim, 30. decembra, nakon X1.5 baklje iz iste regije uslijedila je X1.1 baklja iz područja sunčevih pjega AR 3932.

U međuvremenu su posvuda iskočile manje baklje. Bilo je 18 baklji M klase – druga najjača kategorija – izbrojana 29. decembra.

CME su druga stvar. One se često oslobađaju u isto vrijeme kad i baklje, ali ona koja bi mogla biti odgovorna za geomagnetsku oluju 31. decembra zabilježena je sat vremena prije prve baklje 29. decembra.

Drugi, manji CME zabilježen je kasnije istog dana, uz mogućnost manje snažne geomagnetske oluje 1. januara.

NOAA je izdala upozorenje za snažnu geomagnetsku oluju, ali postoje neka upozorenja. Ne očekuje se da će CME zadati puni frontalni udarac Zemlji, što otežava prognozu.