Ekonomija

Za sada su cijene stabilne: Potražnja za naftom će ove godine biti rekordna

cijene nafta

Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima na 80 dolara budući da je trgovce zabrinuo pad kineskog izvoza, koji signalizira slabu potražnju u svjetskoj ekonomiji u uvjetima podignutih troškova zaduživanja. Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila gotovo nepromijenjena u odnosu na jučerašnje zatvaranje trgovine i iznosila je 80,10 dolara. Značajnijih promjena nije bilo ni na američkom tržištu gdje se barelom trgovalo po 75,67 dolara.

Tržišta je u srijedu podupro podatak da je inflacija u SAD osjetno oslabila i u junu, kliznuvši na tri posto, najniži nivo u više od dvije godine, što bi moglo navesti središnju banku da okonča ciklus zaoštravanja monetarne politike. Danas su raspoloženje prigušili podaci iz Kine koji su pokazali oštar pad izvoza u lipnju i signalizirali slabu potražnju u svjetskom gospodarstvu u uvjetima podignutih kamatnih stopa i geopolitičkih napetosti.

Međunarodna agencija za energiju (IEA) prognozirala je pak da će potražnja za naftom ove godine dosegnuti rekordan nivo, iako bi povećanje trebalo biti nešto slabije no što se očekivalo zbog problema u ekonomiji.

I Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) potvrdila je danas optimistične prognoze svjetske potražnje, unatoč ekonomskoj krizi. Podigli su prognozu rasta potražnje u 2023. i prognozirali tek blago usporavanje u 2024., uz Kinu i Indiju u ulozi glavnih pokretača. Naftni kartel odvojeno je objavio da je u srijedu barel košarice nafte njegovih članica poskupio 96 centi, na 80,63 dolara.