Zabavna i gledljiva serija ‘Sisi’ na Netflixu vrvi od laži i historijskih netačnosti.Puna netačnosti, da ne kažemo laži, bedastih i pogrešnih karakterizacija likova, zbog Sisi, omiljene carice koja je ionako populistički, da ne kažemo tabloidno, ušla u pučke legende od Rumunije do Ukrajine (doduše, njena je slava i omiljenost bila najveća u Austriji i Mađarskoj), ta ležernost prema historiji može se oprostiti.
Prava historija je nevjerovatnija
Ono što je problem, a u “Kruni” je to tako dobro iskorišteno, jest to što je prava historija nevjerovatnija, uzbudljivija i dramski efektnija od bilo kakve fabulizacije i fikcije. Ali eto kreatori serije nisu sebi dali truda, iako su sve imali na pladnju. Odlučili su pričati neku svoju priču u skladu s očekivanjima publike i u skladu s drugim serijama o njihovim carskim i kraljevskim veličanstvima koje su u posljednjoj deceniji preplavili male ekrane.
Zbog toga je serija zabavna i nepretenciozna, laka za gledanje i još lakša da se brzo zaboravi. Naravno, tu su i svi ti glamurozni interijeri monarhije koja je izmislila sladunjavi, ali tako nostalgično zabavni. Srednjoevropski kič i bidermajer kulturu koju i mi dijelimo. Već samo zbog te raskoši, rijetko viđene na ekranima, isplati se gledati, piše 24 sata.
Romantična i buntovna bavarska plemkinja
Serija počinje upoznavanjem buduće carice - romantične i buntovne bavarske plemkinje i mladog cara Franje Josipa. E sad, ne ulazeći u brojne historijske netačnosti (na primjer, potpuno je netačno da su se car i Sisi tad prvi put vidjeli. Naprotiv, znao ju je od djetinjstva. Ali jest istina da ju je tad prvi put uočio kao svoju potencijalnu suprugu, odnosno tada mu se svidjela). Buntovni i romantičarski duh mlade carice i buntovni i mladenački duh mladog cara su prilično obojeni današnjim, sapuničarskim mišljenjem kako bi buntovni duh trebao izgledati u 19. stoljeću.
Ukratko, činjenice su pogrešne, ali su dojmovi, barem što se Sisi tiče, stvarni. Karakterizacija ostalih likova prilično odudara od stvarnosti. Carev brat Maksimilijan nit’ je bio otkačeni i zavodnik nit’ je bio posebno politički pametan. Kasnije će biti nagovoren da u ime Francuza preuzme meksičko prijestolje. To će biti kobno za njega i nešto manje kobno za Meksiko. Car Franjo Josip, pogotovo u početku svoje vladavine, bio je apsolutist koji je svu vlast želio držati u svojim rukama, a pogotovo vojne poslove.
Serija ‘Sisi’ na Netflixu ima dobar ritam
Naprotiv, kao 17-godišnjak je zapisao u dnevnik kako mu je ostalo još jako malo vremena za učenje jer uskoro postaje car. A dizao se u zoru i nije lijegao prije nego što bi svi papiri bili pročitani i potpisani. Kakva socijalna svjesnost, kakva nesklonost ratovanju, to je došlo tek mnogo kasnije pod teretom okolnosti i u mnogo manjoj mjeri. U mladosti je bio prilični militarist (uostalom, nikad se nije ni skidao iz uniforme). Sve dok ga katastrofalni porazi nisu natjerali da mudrije ratuje (čuvena je rečenica cara Ferdinanda I. koji je abdicirao u korist Franje Josipa, a koji je bio, kako to politički korektno reći, smanjenih mentalnih sposobnosti, nakon jednog od katastrofalnih poraza Franje Josipa - “pa tako dobro sam i ja to mogao učiniti”).
Ali na stranu svi ti kompromisi koje scenaristi čine kako bi seriju učinili gledljivijom i atraktivnijom današnjem vremenu. Nije problem u tome što se historija prilagođava dramaturgiji nego je problem u tome što je historija zanimljivija, dramatičnija i nevjerovatnija. Serija ima dobar ritam, spletke i zapleti su dobro izvedeni i sama priča ima i glavu i rep. I ustvari je prilično zabavna i gledljiva. Glumci su jako dobro odradili svoj posao. A kostimografija i interijeri su raskošni i prilično vjerni originalima. Nepretenciozna i zabavna serija koja će vjerojatno dobiti i svoje nastavke.