April je vrhunac sezone zanimljive, no zanemarene proljetnice čije je razvijene listove i cvjetove vjerojatno najbolje brati sada želite li ih u najvećoj mjeri iskoristiti u ljekovite svrhe. Riječ je o plućnjaku, samonikloj biljci koja cvjeta među prvima - cvatnja počinje već u martu i traje do juna - i daje obilje nektara za pčele i druge kukce. Osim njih, vrijednosti plućnjaka davno su prepoznali i ljudi.
Zbog ljekovitih svojstava posebno je bio cijenjen u Srednjem vijeku, no s vremenom je zanimanje za njega palo i počelo se pomalo buditi tek nedavno. Najpoznatije je njegovo iscjeljujuće djelovanje kod bolesti pluća, a primjenjuje se i kod problema u probavnom i urinarnom traktu, kod zadržavanja vode, kao pomoć u zarastanju rana i kod drugih tegoba, no nauka kaže kako nema uvjerljivih dokaza koji bi poduprli takvu primjenu.
Je li sličnost slučajna
Neki tvrde da se plućnjak počeo koristiti za liječenje pluća samo zbog sličnosti s njima, zbog koje je, uostalom, i dobio ime. Tu su sličnost primijetili svi, pa je latinski naziv za ovu biljku Pulmonaria officinalis, engleski lungwort, italijanski polmonaria itd. Očituje se u nježno dlakavim i blago srcolikim tamnozelenim listovima sa svjetlijim pjegama što podsjeća na izgled bolesnih pluća, no te pjege nisu smjernica za ljekovito djelovanje biljke, piše botaničarka Katherine Wagner-Reiss, nego zračni džepovi neposredno ispod površine lista koji mogu služiti za hlađenje lista. I cvjetovi, koji mogu biti od bijele, preko ružičaste, do modroljubičaste boje, imaju sličnosti s plućnim tkivom - boja im varira ovisno o stepenu razvoja, budući da se nakon oplodnje mijenja pH vrijednost unutar cvijeta, što se uspoređuje s promjenama boje pluća ovisno o razini kisika u njima.
Kada pomaže
No, osim što nosi obilježja pluća, plućnjak se u narodnoj medicini pokazao korisnim u liječenju različitih plućnih tegoba. Listovi sadrže velike količine vitamina C i željeza, kao i silicija, minerala koji podržava strukturu različitih tkiva te alantoina, tvari koja aktivira stanični rast i potiče regeneraciju kože. Alantoin je prisutan i u gavezu i boražini, plućnjakovim rođacima. Zbog takvog sastava plućnjak je, navodi se, vrlo učinkovit kod kašlja i promuklosti, hripavca, hroničnog bronhitisa, upale pluća, astme, upale sluznice u ustima i želucu, a nekada se koristio i u liječenju tuberkuloze. Blago je adstringentan pa može biti koristan kod proljeva. Izvana se može koristiti za ispiranje rana i za obloge te kao melem za hemoroide.