Ministarstvo odbrane (MO) Bosne i Hercegovine tražit će saglasnost od Vijeća ministara BiH da u narednih 10 godina u opremanje, modernizaciju i unapređenje rada Oružanih snaga (OS) i Ministarstva odbrane BiH bude uloženo najmanje 574 miliona KM, saznaje Raport.
Među razlozima zbog kojih su neophodna ulaganja u Oružane snage i Ministarstvo odbrane BiH ističe se i to što buduća organizacija OS BiH, predviđena Pregledom odbrane, jasno naglašava prioritet u opremanju savremenom opremom u skladu sa NATO standardima, ali i zbog rizika koje nose sadašnja oprema i sredstva po borbenu gotovost OSBiH.
Odluke o projektima kojima je planirano opremanje OSBiH već su poslate prema Ministarstvu finansija i trezora, te Uredu za zakonodavstvo, a sudeći prema obrazloženjima za pojedinačne projekte, Ministarstvo odbrane BiH i Oružane snage što hitnije trebaju nabavku novih sredstava, te oružja i municije.
Nisu zaštićeni svi sistemi komunikacije
Prema odluci Ministarstva odbrane BiH za zanavljanje i modernizaciju postojećih te uspostavu novih sistema komande, kontrole, komunikacija i kompjutera (servisa K4) u periodu od naredne do 2032. godine potrebno je uložiti oko 375,5 miliona KM.
U obrazloženju je navedeno da je održavanje postojećeg komunikacijsko-informacionog sistema MO i OS BiH izuzetno otežano iz razloga što je oprema tehnološki zastarjela ili sa isteklim tehničkim i vremenskim resursima.
Taj sistem, kako se navodi, čak nije ni zaštićen, izuzev Ipseca primjenjenog u Prostornoj mreži MO i OS BiH i kriptozaštitu na doniranoj radio komunikacijskoj opremi.
Ističe se i da bh. OS i MO čak nemaju opremu za organizaciju i uspostavljenje zaštićenih komunikacijsko-informacionih mreža i kanala, kao ni mrežu za klasifikovanu komunikaciju u MO i OS BiH po NATO standardima za rukovanje dokumentima i podacima sa oznakom stepena tajnosti!
"Ovakvo stanje komunikacijsko-informacionog sistema MO i OS BiH, predstavlja rizik i veliku ranjivost i osjetljivost na računarske incidente i sajber prijetnje. Zbog toga je neophodno unaprijediti lokalne računarske mreže (LAN-ove) i telefoniju, povećati sigurnost komunikacijskih i informacionih sistema i računarskih mreža i drugih elektronskih sistema sukladno Strategiji sajber sigurnosti MO BiH, uspostaviti sigurnosni Tehnički centar za upravljanje računarskim incidentima sa čim bi se realizirao partnerski cilj G7300-Syber Defence i uspostaviti mrežu za klasifikovanu komunikaciju u MO i OS BiH po NATO standardima za rukovanje dokumentima i podacima sa oznakom stupnja tajnosti, a koju MO i OS BiH nemaju uspostavljenu“, navodi se u obrazloženju odluke MOBiH za opravdanost ove nabavke.
Predlaže se da se u budžetu institucija BiH za ove namjene od naredne do 2026. godine izdvoji oko 117 miliona KM, za period od 2026. do 2028. godine oko 118 miliona, a od 2028.do 2030.godine 139 miliona KM iz budžeta institucija za ove namjene.
Ministarstvo odbrane BiH donijelo je odluku i provelo potrebne studije i za odobravanje višegodišnjeg projekta nabava municije i minsko eksplozivnih sredstava za popunu rezervi OSBiH u vrijednosti od oko 156,2 miliona KM.
Umanjena stabilnost municije
Zabrinjavajuće je obrazloženje i za potrebu ove nabavke.
"S obzirom na to da je postojeća perspektivna municija na zalihama OSBiH uglavnom starosti preko 30 godina i sve više se kroz hemijsku analizu pogonskih goriva municije pokazuje da je njena stabilnost umanjena i kao takva nije sigurna za skladištenje i čuvanje u skladu sa propisanim standardima, neophodno je preduzeti mjere i aktivnosti na dugoročnoj i održivoj nabavci i snabdijevanju MiMES OSBiH, te održavanju zaliha na potrebnom nivou ešalonirane rezerve MO i OS Bi, a u cilju održavanja borbene spremnosti kao obaveze proistekle iz Zakona o odbrani BiH“, navodi se između ostalog u odluci MOBiH.
Predlaže se da iz budžeta za ovu godinu bude izdvojeno sedam miliona KM za ovu nabavku, u narednoj oko 2 miliona, a u 2025.godini to izdvajanje bi bilo povećano na oko 14 miliona KM, dok bi preostali iznos bio izdvajan sve do 2033.godine u godišnjem iznosu od po 16 do 18 miliona KM.
Osim iz budžeta, planirano je da se dio sredstava osigura i od primitaka od prodaje sekundarnih sirovina nastalih zbrinjavanjem municije i minsko-eksplozivnih sredstava porijeklom iz Oružanih snaga Bosne i Hercegovine i porijeklom iz viškova MiMES-a, za vrijeme realizacije projekta.
S ciljem podizanja stepena borbene gotovosti Ministarstvo odbrane Bosne i Hercegovine namjerava do 2026. godine prikupiti i potrošiti oko 43 miliona KM za nabavku oklopnih vozilaa za jedinicu lake pješadije OSBiH.
Nabavka će biti finansirana s osam miliona maraka koja su ostala neutrošena u ovoj godini na poziciji naknada troškova uposlenih , a iz budžeta institucija za narednu godinu planirano je izdvajanje u visini od sedam miliona KM, dok bi u 20025. i 2026. godini za ove namjene iz budžeta trebalo biti izdvojeno po oko 14 miliona KM.
Za nabavku ovih vozila trebala bi biti korištena i donirana sredstva iz potpisanog Tehničkog sporazuma sa Republikom Turskom u iznosu od 12 miliona KM.
Zastarjeli oklopni transporteri
U obrazloženju potrebe nabavke ovih sredstava između ostalog je navedeno da trenutno jedincia lake pješadije OSBiH koristi zastarjele oklopne transportere, američki model M113 A2 iz 1970-tih godina, koji su početkom 1980-tih u vojsci SAD zamijenjeni sa M2 Bradley.
Amerikanci su to vozilo zamijenili novim modelom jer nije imao adekvatnu balističku zaštitu za posadu i personal. Aluminijski oklop transportera osiguravao je zaštitu samo od osobnog naoružanja, dok djelovanje većim kalibrom ili aktiviranjem eksplozivnih naprava, nije omogućavalo preživljavanje posade i tereta.
"Modernizacija i opremanje ove jedinice je potrebno posmatrati kao prvi prioritet u planiranom periodu modernizacije, koji će postati ogledni primjer za nastavak standardizacije i modernizacije OS BiH”, ističe se u obrazloženju MOBiH.