vstv bih

Zaključci konferencije glavnih tužilaca u BiH

Godišnja konferencija glavnih tužilaca u Bosni i Hercegovini održana je u srijedu u Tesliću u organizaciji Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTVBiH), uz finansijsku podršku Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini i Projekta EU4Justice-Faza II.

Fokus konferencije bio je na rezultatima rada tužilaštava u predmetima organiziranog kriminala i korupcije, izvještajima o imovini i interesima nosilaca pravosudnih funkcija i članova VSTV-a BiH, smjernicama za objavljivanje sudskih i tužilačkih odluka, akata i informacija o predmetima, te procesuiranju krivičnih dijela izbornih prevara.

Istakavši važnost uloge glavnih tužilaca u procesu uspostave efikasnog i kvalitetnog pravosudnog sistema, posebno u oblasti borbe protiv organiziranog kriminala i korupcije, predsjednik VSTV-a Halil Lagumdžija je u svom obraćanju naglasio da je i jedna od mjera iz Reformskog programa, unapređenje sistema odgovornosti predsjednika sudova i glavnih tužilaca za rad pravosudnih institucija kojima rukovode, s posebnim naglaskom na procesuiranju organiziranog kriminala i korupcije.

Efikasniji rad

"Zajedno sa međunarodnim partnerima, kroz niz aktivnosti, VSTVBiH nastoji osigurati preduslove za brži, kvalitetniji i efikasniji rad na ovim predmetima, svjesni da će konačna ocjena rada i kredibilnosti pravosuđa, zavisti od toga kako smo odgovorili na izazove u borbi protiv ovih i sličnih pošasti društva", naglasio je Lagumdžija.

Šef Odjela za vladavinu prava pri Uredu specijalnog predstavnika Evropske unije u Bosni i Hercegovini Alfredo Strippoli, obratio se učesnicima ispred Ureda EU u BiH i istakao da je usvajanje izmjena i dopuna Zakona o VSTV-u BiH, koje se odnose na integritet, u septembru 2023. godine, bio veliki iskorak. Naglasio je važnost neodložne primjene usvojenih izmjena i dopuna.

"Navedenim izmjenama i dopunama revidiran je sistem podnošenja izvještaja o imovini i interesima, unaprijeđena njegova transparentnost, te je uvedena provjera izvještaja o imovni i interesima, što je relevantno za otkrivanje i prevenciju sukoba interesa, kao i otkrivanje slučajeva neobjašnjivog bogaćenja. Stoga se te izmjene i dopune smatraju ključnom mjerom za unapređenje integriteta pravosuđa i vraćanje povjerenja javnosti. Međutim, kasni se sa uspostavom Odjela VSTV-a za provjeru izvještaja o imovini i interesima, zbog propusta nadležnih organa da osiguraju potrebna finansijska sredstva", istakao je Strippoli.

Na konferenciji su usvojeni zaključci.

U okviru Analize najznačajnijih rezultata rada u tužilaštvima u Bosni i Hercegovini sa posebnim fokusom na korupciju i organizovani kriminal, zaključeno je da je potrebno da glavni tužioci organizuju rad i kroz pojačan nadzor osiguraju rezultate koji će dovesti do smanjenja broja neriješenih predmeta, smanjenja broja starih predmeta i povećanja broja podignutih optužnica.

Uvažavajući pozitivne trendove u rješavanju predmeta korupcije i organiziranog kriminala ali s obzirom na obim i značaj prisutnosti ove pojave u bh. društvu, pozivaju se glavni tužioci da maksimalno koristeći raspoložive resurse organizuju rad tužilaca, kako bi se ostvarilo još efikasnije i kvalitetnije rješavanje ovih vrsta predmeta, uz poseban fokus na proaktivno postupanje tužilaca.

Zaključeno je da je potrebno ponovo aktualizirati pitanja statusa i pozicije kantonalnih i okružnih tužilaca unutar pravosudnog sistema u BiH.

Poziv na hitno djelovanje

Poziva se izvršna i zakonodavna vlast da hitno djeluju s ciljem ispunjavanja uslova za dobijanje članstva BiH u EUROJUST što bi značajno unaprijedilo rad tužilaštava na predmetima organiziranog kriminala i korupcije.

U vezi teme o suđenja za organizirani kriminal i korupciju – saznanja i preporuke Projekta regionalnog praćenja suđenja u periodu juli 2021. – mart 2024. godine, zaključeno je da glavni tužioci trebaju osigurati dosljednu implementaciju svih preporuka iz izvještaja Misije OSCE-a u BiH koje će doprinjeti efikasnijem procesuiranju predmeta korupcije i organiziranog kriminala.

Izvještaj Misije OSCE-a u BiH potvrđuje značajan napredak u procesuiranju predmeta korupcije i organiziranog kriminala na visokom nivou u tužilaštvima, te je potrebno da se u narednom periodu ulože dodatni napori kako bi se ovi predmeti rješavali u što kraćem roku.

Zaključeno je i da sporazumi o priznanju krivnje u predmetima korupcije i organiziranog kriminala treba da se koriste strateški, a kako bi se to postiglo, VSTV BiH će zajedno sa glavnim tužiocima preispitati postojeće Smjernice o sporazumima o priznanju krivnje u predmetima organiziranog kriminala i korupcije.

VSTVBiH će i dalje, zaključeno je, pratiti primjenu Smjernica o sprovođenju finansijske istrage u predmetima korupcije i organiziranog kriminala, te se obavezuju svi glavni tužioci da dosljedno primjenjuju navedene Smjernice.

U vezi s temom o prezentaciji ažuriranih podataka o procesuiranju krivičnih djela izbornih prevara u izbornim ciklusima 2020. i 2022. godine, zaključeno je da je potrebno nastaviti sa prioritetnim rješavanjem predmeta izbornih prevara u tužilaštvima, te je potrebno da VSTV BiH donese zaključke koji će odrediti prioritetnost u postupanju sudova na ovoj vrsti predmeta.

Glavni tužioci će pojačati nadzor nad radom tužilaca u predmetima iz oblasti izbornih prevara.

Zaključeno je da je saradnja policijskih agencija i tužilaštava ključna, te je potrebno nastaviti sa izradom i realizacijom zajedničkih operativnih planova, a potrebno je osigurati i kontinuiranu obuku u saradnji sa centrima za edukaciju sudija i tužilaca, kako za tužioce tako i za sudije.

Kako bi javnost bila upoznata sa aktivnostima koje se poduzimaju i ostvarenim rezultatima vezanim za procesuiranje izbornih prevara, zaključeno je da tužilaštva u Bosni i Hercegovini trebaju proaktivno objavljivati informacije koristeći sve dostupne kanale komunikacije, posebno u izbornoj godini.

Sugerira se svim tužiocima da se upoznaju sa novim izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH i svim pratećim podzakonskim aktima, posebno u dijelu koji se odnosi na integritet izbornog procesa.

U vei s temom pregled stanja i perspektiva u vezi sa izvještajima o imovini i interesima nosilaca pravosudnih funkcija i članova VSTV-a BiH, zaključeno je da će VSTV nastaviti sa aktivnostima za uspostavu efikasnog sistema provjere izvještaja o imovini i interesima sudija, tužilaca i članova tog vijeća, s ciljem osiguranja integriteta, transparentnosti i povjerenja javnosti u rad pravosuđa.

Poziva se izvršna i zakonodavna vlast da u najkraćem mogućem roku odobre potrebna finansijska sredstva za početak rada Odjela za provođenje postupka po izvještajima, kroz usvajanje budžeta institucija Bosne i Hercegovine ili kroz neki drugi vid finansiranja zapošljavanja.

U vezi sa primjenom Smjernica za objavljivanje sudskih i tužilačkih odluka, akata i informacija o predmetima, pozivaju se pravosudne institucije da aktivno primjenjuju Smjernice za objavljivanje sudskih i tužilačkih odluka, akata i informacija o predmetima.

Potrebno je u uređivačke timove za primjenu Smjernica, pored tehničkog osoblja uključiti i nosioce pravosudnih funkcija, a za koje će se organizovati adekvatna obuka, zaključeno na Godišnjoj konferenciji glavnih tužilaca u BiH u Tesliću, saopćeno je iz VSTV-a BiH.