Na današnjoj sjednici Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine usvojen je i Nacrt zakona o socijalnim uslugama, te upućen u javnu raspravu u trajanju od 120 dana.
Zakon o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih nije dobio potrebnu većinu, s obzirom da je za usvajanje bilo 36 glasova delegata od potrebnih 41 glasa. Čak 16 delegata bilo je suzdržano odnosno nisu željeli dati podršku zakonu koji bi konačno omogućio stvarnu reformu tržišta rada koja je ovom društvu potrebnija nego ikad.
"Zakon o socijalnim uslugama prvi put će urediti oblast pružatelja socijalnih usluga i njihovo finansiranje u Federaciji BiH. Taj zakon osigurava jednostavan, transparentan i pristupačan pristup socijalnim uslugama za sve građane u stanju socijalne potrebe, posebno za djecu i odrasle u stanju potrebe. Uvodi se i licenciranje pružatelja socijalnih usluga, što garantuje visoke standarde kvalitete usluga. To je u praksi posebno važno kod zbrinjavanja starih i iznemoglih lica, kao i djece i osoba s teškoćama i smetnjama u razvoju. Također, zakon jača socijalne usluge u lokalnim zajednicama omogućavajući ravnomjernu raspodjelu resursa i usluga, te preveniranje institucionalizacije", navodi se.
Zakon o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih donio bi reformu tržišta rada kroz odvajanje evidencija aktivnih od pasivnih tražilaca posla te vratio ulogu posrednika službama za zapošljavanje, što je njihova primarna djelatnost, dok se administriranje zdravstvenog osiguranja prebacuje iz službi za zapošljavanje u zavode zdravstvenog osiguranja, čime se poboljšava organizacija i efikasnost sistema.
"Ti zakoni predstavljaju značajan iskorak u oblasti rada i socijalne zaštite i to usmjerenim stvaranjem održivog i efikasnog sistema socijalne zaštite o sigurnosti i zapošljavanja, s krajnjim ciljem unapređenja kvaliteta života svih građana Federacije Bosne i Hercegovine. Nažalost, jedan od njih nije dobio potrebnu podršku i vraća se u parlamentarnu proceduru", saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.