Zamjenik američkog ambasadora u Ujedinjenim narodima Robert A. Wood je u intervjuu za Glas Amerike kazao da su Sjedinjene Američke Države ponosne da budu kosponzor Rezolucije o genocidu u Srebrenici, koju su bile predložile Ruanda, Njemačka i Bosna i Hercegovina. Dodao je da je Rezolucija sjećanje na počinjeni genocid.
"Želim naglasiti posebno jednu važnu činjenicu. Genocid jeste počinjen u Srebrenici 1995. godine i to su potvrdili Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju i Međunarodni sud pravde u Hagu", istaknuo je Wood.
Kaže da razlog što to još jednom želi naglasiti leži u tome što ima nekih koji su kritizirali ovu Rezoluciju i doveli u pitanje ponovo da li je genocid počinjen.
"Jeste, počinjen je i hoću da to bude potpuno jasno. Dakle, mi vjerujemo da je Rezolucija, kao jedno podsjećanje, uz dužno poštovanje, na zločine koji su počinjeni i sjećanje na hiljade života koji su tada izgubljeni. Dakle, da je Rezolucija u potpunom skladu s ranijim potezima UN-a da se priznaju i obilježe i drugi slučajevi genocida", naveo je Wood.
Napomenuo je da se to nedavno dogodilo i u odnosu na genocid u Ruandi. SAD su stajale iza takvih ranijih rezolucija, kao komemoracije drugih genocida koji su kao takvi utvrđeni odlukama međunarodnih sudova.
Upitan kakvu bi poruku, uime američke Misije u UN-u, poslao ljudima Srebrenice, pogotovo u svjetlu prijeteće retorike i retorike podjela koja dolazi od nekih političara, prvenstveno od predsjednika RS-a Milorada Dodika, Wood je odgovorio da jedan od najvećih izazova s kojima se BiH suočava, po njegovom i mišljenju njegove vlade, jeste upravo retorika koja vodi eskalaciji, posebno govor i akcije secesionizma.
"Republika Srpska i njen predsjednik Milorad Dodik, po našem mišljenju, se ponaša tako da podriva državne institucije. On redovno poziva na podjelu Bosne i Hercegovine. Njegove opasne akcije i secesionistička retorika prijete miru i stabilnosti u cijelom regionu. Smatramo da je od ključne važnosti da se suprotstavimo takvoj retorici", kazao je Wood.
Osim toga, dodao je on, negiranje genocida spriječava proces pomirenja koji je ključan kako bi se izašlo iz prošlosti u BiH.
"Da još jednom ponovim, povijesna je činjenica da je u Srebrenici počinjen genocid. To je pravno i zakonski zaključeno, potvrđeno od strane međunarodnih krivičnih tribunala. Prema tome, ta rasprava, jednostavno mora biti stavljena ad acta", naglasio je Wood.
Kada je u pitanju međunarodna zajednica i njen odnos prema različitim situacijama u budućnosti, Wood je kazao kako smatra da je jako važno da Vijeće sigurnosti i drugi međunarodni instrumenti govore jednim glasom, jer to svijet od njih očekuje.
Po njegovim riječima, Amerika već odavno zagovara reforme multinacionalnih, multilateralnih institucija i sličnih sistema međunarodne zajednice i neće prestati zagovarati i tražiti reforme.
"No, konkretno unutar UN-a, bez obzira da li su u pitanju Vijeće sigurnosti ili Generalna skupština, najvažnije je da ta globalna zajednica nađe jedinstvo u procesima koji se odnose na ovakve diskusije, situacije, da govori jedinstvenim stavom, da učini sve u jednoglasnoj osudi svakog mogućeg genodica u budućnosti ili zločina protiv čovječnosti, ili ratnih zločina koji se čine", naveo je Wood.
Dodao je da Amerika vrlo jasno izražava svoju brigu kada su u pitanju takve akcije, bilo da su se dogodile, ili će se možda dogoditi u budućnosti.