rađa se nova sila

Zapad u strahu: Je li Rusija podijelila ‘nuklearne tajne’ sa Iranom?

Britanija i SAD izrazili su strah da je Rusija podijelila nuklearne tajne s Iranom u zamjenu za to što je Teheran opskrbio Moskvu balističkim projektilima za bombardiranje Ukrajine.

Tokom samita u petak u Washingtonu DC, Keir Starmer i američki predsjednik Joe Biden priznali su da dvije zemlje zaoštravaju vojnu suradnju u trenutku kada je Iran u procesu obogaćivanja dovoljno urana da dovrši svoj dugogodišnji cilj izrade nuklearne bombe .

Britanski izvori naznačili su da je izražena zabrinutost zbog iranske trgovine nuklearnom tehnologijom, što je dio produbljivanja savezništva između Teherana i Moskve.

U utorak prošle sedmice, Antony Blinken, američki državni tajnik, uputio je slično upozorenje tokom posjeta Londonu na samitu sa svojim britanskim kolegom Davidom Lammyjem, iako je dobio malo pozornosti, budući da je fokus tada bio američka najava Irana opskrba Moskve raketama.

"Sa svoje strane, Rusija dijeli tehnologiju koju Iran želi - ovo je dvosmjerna ulica - uključujući nuklearna pitanja, kao i neke svemirske informacije", rekao je Blinken, optužujući dvije zemlje da sudjeluju u destabilizirajućim aktivnostima koje siju "još veće nesigurnosti” diljem svijeta.

Britanija, Francuska i Njemačka zajedno su prošlog tjedna upozorile da su iranske zalihe visoko obogaćenog urana "nastavile značajno rasti, bez ikakvog vjerodostojnog civilnog opravdanja" i da su nakupljene četiri "značajne količine" od kojih bi se svaka mogla upotrijebiti za izradu nuklearne bombe.

Ali nije jasno koliko tehničkog znanja Teheran ima za izradu nuklearnog oružja u ovoj fazi ili koliko brzo bi to mogao učiniti. Međutim, rad s iskusnim ruskim stručnjacima ili korištenje ruskog znanja pomoglo bi ubrzanju procesa proizvodnje - iako Iran poriče da pokušava napraviti nuklearnu bombu.

Iran je 2015. sklopio dogovor o prestanku proizvodnje nuklearnog oružja u zamjenu za ublažavanje sankcija sa SAD-om i drugim zapadnim državama – samo da bi sporazum 2018. napustio tadašnji američki predsjednik i sadašnji republikanski kandidat Donald Trump.

Iran je odgovorio kršenjem dogovorenih ograničenja količine obogaćenog urana koju je mogao držati.

Zabrinutost Zapada da je Iran blizu mogućnosti da proizvede nuklearno oružje kruži mjesecima, doprinoseći napetostima na Bliskom istoku, koje su već na visokom nivou zbog izraelskog kontinuiranog napada na Hamas i Gazu.

Iran i njegov opunomoćenik u Libanonu, Hezbollah, pristaše su Hamasa – i stoga Jeruzalem na nuklearni razvoj Teherana gleda kao na izravnu prijetnju.

Ubrzo nakon što je Vladimir Putin pokrenuo sveobuhvatnu invaziju na Ukrajinu, Iran je počeo isporučivati ​​dronove s krilima Shahed delta Moskvi i pomogao Rusiji izgraditi tvornicu za proizvodnju više za bombardiranje ciljeva diljem Ukrajine. U aprilu ove godine Iran je pokrenuo napad raketama i bespilotnim letjelicama u ruskom stilu usmjeren na Izrael, iako je u biti spriječen i zaustavljen uz pomoć SAD-a i UK-a.

Rusija i Iran, iako historijski nisu saveznici, postali su sve ujedinjeniji u svom protivljenju zapadu, dio šire "osovine preokreta" koja također uključuje u različitim stupnjevima Kinu i Sjevernu Koreju, odražavajući povratak u eru državnog natjecanja koje podsjeća hladnog rata.

Prošle sedmice u Londonu, Blinken je rekao da su američke obavještajne službe zaključile da je prva serija brzih iranskih balističkih projektila Fath-360, s dometom do 75 milja (120 km), isporučena Rusiji.

U stanju pogoditi već bombardirane ukrajinske gradove na prvoj crti, projektili su potaknuli dramatičnu preispitivanje zapadnog razmišljanja kao i nove ekonomske sankcije.

Starmer je kasno u četvrtak odletio u Washington kako bi u petak u Bijeloj kući održao poseban vanjskopolitički summit s Bidenom, koji je započeo kratkim razgovorom jedan na jedan u Ovalnom uredu predsjednika na odlasku nakon čega je uslijedio 70-minutni sastanak s vrhom obiju strana. vanjskopolitički timovi u Plavoj sobi rezidencije.