odjeci posjete xija

Srbija zamijenila ljubav sa Rusijom za Kinu, ali to je Beograd koštalo 3,7 milijardi eura. Do sada

Foto: Vlada Srbije

Srbija voli kineskog predsjednika Xi Jinpinga. Kao, zaista ga voli.

Dolazak kineskog čelnika u Beograd na drugom dijelu njegove evropske turneje izazvao je neviđen entuzijazam u Srbiji, zemlji koja se često smatra jednim od najvjernijih saveznika Kine u Evropi, piše Politico.

"Rekao sam mu da će ga kao vođu velike sile dočekati s poštovanjem u cijelom svijetu, ali pijetet i ljubav na koje nailazi u našoj Srbiji neće biti nigdje drugdje", rekao je predsjednik Aleksandar Vučić nakon svečanog dočeka u ispred Palate Srbije, raskošnog kompleksa iz socijalističkog doba koji se često koristio za državne posjete.

Vučić je istaknuo i da je, kada je riječ o saradnji s Pekingom, "samo nebo granica".

Srbija se ističe kao rana strana kineskih ulaganja u Evropi, poput izgradnje Pupinovog mosta 2013.

Od tada su investicijske inicijative porasle, uključujući opsežne infrastrukturne projekte poput autocesta, Željezare Smederevo i rudarskog bazena Zijin. Međutim, ovo širenje koštalo je Srbiju, koja je nagomilala teret duga od oko 3,7 milijardi eura, zbog uobičajene prakse da se kineska ulaganja udružuju u kreditne šeme.

Također je jedina europska nacija koja je nabavila kineske sisteme protuzračne obrane HQ-22 "Hong Qi" ili Red Flag, što je podiglo čuđenje zbog poteškoća s njihovom integracijom u svoje europske sustave naoružanja.

Xi se zaustavio u Beogradu nakon dva dana u Francuskoj s predsjednikom Emmanuelom Macronom, a prije puta u Budimpeštu na susret s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom — poput Vučića, još jednim trnom u oku Zapada.

Zamjena Rusije za Kinu

Xijev dolazak dočekan je strogim sigurnosnim mjerama koje su zapravo zaustavile prijestolnicu Srbije, s više od 6500 policajaca stacioniranih na ključnim lokacijama duž rute posjeta, dajući kineskom vladaru veličanstvenost i formalnost koja je u skladu s njegovim ciljem da unaprijedi državu značaj na Zapadu.

Kineske zastave bile su izvješene po cijelom Beogradu, a oko 50 autobusa prevozilo je ljude iz raznih krajeva zemlje do glavnog događaja u općini Novi Beograd.

Opoziocione stranke objavile su u srijedu ujutro saopćenje za javnost u kojem se navodi da su zaposlenici srbijanskih državnih tvrtki dobili upute da preskoče posao i pridruže se velikoj masi koja pozdravlja Xija.

Provladina novinska novinska kuća Politika objavila je članak na naslovnici koji je napisao Xi u utorak, opisujući odnos između dviju zemalja kao "oklopni" - izraz koji je stekao popularnost u mnogim socijalističkim nacijama tokom 20. stoljeća zbog povezanosti s industrijalizacijom i radnička klasa.

"Kina i Srbija imaju slična stajališta o mnogim važnim međunarodnim i regionalnim pitanjima", rekao je Xi u članku. “Suočavajući se s međunarodnom situacijom isprepletenom promjenama i turbulencijama, trebali bismo kontinuirano jačati koordinaciju … i zajedno se zauzeti za ravnopravan i uređen multipolarni svijet.”

Naglasio je da je multipolarnost ključni aspekt kineske vanjskopolitičke strategije, formulacija koja često služi kao veo za izričiti cilj sadašnjeg vodstva da izazove dominaciju SAD-a u globalnoj politici.

Srbija, poznata po svojim bliskim vezama s Rusijom i čestim kritikama politike Bruxellesa, pokazala se korisnim instrumentom u ovoj potrazi, unatoč skromnoj veličini i ekonomskom utjecaju.

“Ovaj posjet pokazuje da je Srbija zamijenila Rusiju za Kinu i došla do svog glavnog partnera da se cjenka sa Zapadom”, rekao je Vuk Vuksanović, stručnjak za kinesko-srpske odnose i viši istraživač u Beogradskom centru za sigurnosnu politiku.

“Sveopća invazija na Ukrajinu stavila je srpsko-ruske odnose pod pomno praćenje, tako da vlada vidi korist u tome da sada češće igra na kinesku kartu jer se smatra da je manje provokativna”, nastavio je.

“Balkan, a posebno Srbija, postali su još zanimljiviji Kini sada kada je jedan krak Inicijative Pojas i put kroz Rusiju i Bjelorusiju faktički presječen invazijom na Ukrajinu”, zaključio je Vuksanović, prenosi Politico.