Svijet

Žare i pale: Djeca bivših sovjetskih lidera žive kao plemstvo

Lideri bivših republika SSSR žive na visokoj nozi i u svojim državama imaju gotovo pa apsolutnu vlast. Nerijetko se dešava da i njihova djeca odluče da se bave politikom i da upravo zahvaljujući svojim roditeljima dobijaju dobre pozicije i da brzo napreduju. Za pojedine se šuška da svoje potomke spremaju i da za svoje nasljednike.

Belorusija

Lukašenko je dvojicu odraslih sinova Viktora i Dmitrija, rođenih u zakonskom braku sa Galinom, ženom koja se nikada nije pojavila u javnosti i koja, navodno, živi na udaljenoj farmi. Viktor je Lukašenkov savetnik za bezbjednost i nadgleda rad odgovarajućih ministarstava, a Dmitrij je na čelu predsjedničkog sportskog kluba.

Viktor je izabran i za prvog čovjeka Olimpijskog komiteta Bjelorusije, iako je Međunarodni olimpijski komitet (MOK) obojicu suspendovao i zabranio im učešće na Igrama u Tokiju.

Viktor Lukašenko je ranije bio potpredsjednik nacionalnog olimpijskog komiteta dok je to tijelo vodio njegov otac, čija je pobjeda na izborima prošlog avgusta izazvala proteste u ovoj bivšoj sovjetskoj republici.

Iako je ova vest privukla veliku pažnju, Lukašenko ipak ako je suditi prema pisanju medija, mlađeg sina sprema za svog nasljednika.

Najmlađi sin bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka, već godinama izaziva kontroverze u javnosti. Dječak je rođen 2004. godine iz vanbračne afere Lukašenka sa svojom ličnom doktoricom. Dječak prati oca na brojnim zvaničnim događajima još od malih nogu, a sudeći da se ne odvaja od oca, u medijima slovi kao Lukašenkov nasljednik na mjestu šefa države.

Da bjeloruski predsjednik ima još jednog, trećeg sina po redu, javnost je saznala tek tri godine po rođenju Nikolaja (Kolje), a prvi put se pojavio u javnosti kada je imao četiri godine.

Mladi Nikolaj nedavno je privukao pažnju kada je svijet obišao snimak na kojem Lukašenko, u očiglednom pokušaju demonstracije sile, slijeće helikopterom u svoju rezidenciju odjeven u pancir i noseći kalašnjikov. Detalj koji je pokrenuo polemiku je taj što je i Nikolaj bio u “punoj ratnoj opremi” i sa puškom u rukama.

Mediji su ranije pisali da je zabilježeno kako mu generali salutiraju kao da je odlikovani vojni komandant. Upoznao je jednog papu i nebrojene državnike – Huga Chaveza, Raula Castra, tadašnjeg predsjednika Rusije Dmitrija Medvedova i sadašnjeg Vladimira Putina, Sija Đinpinga, Baracka Obamu…

Mediji su pisali da dječak “voli oružje”, da često izostaje iz škole kako održao korak sa obavezama svog oca. U slobodno vrijeme voli da igra hokej, a naslijedio je i njegovu ljubav prema muzici. Za razliku od Lukašenka koji svira harmoniku, kolja se odlučio za klavir.

Rusija

Poznato je da je Putin bio 31 godinu u braku sa Ljudmilom i da par ima dvije odrasle kćerke, Mariju i Jekaterinu, ali one dugo nisu bile poznate javnosti. Zbog toga svaki novi detalj o njima privlači veliku pažnju.

Na internetu nema zvaničnih fotografija djece ruskog vođe, a postoje i rasprave oko njihovih stvarnih imena. Također, nikad nije potvrđeno koliko tačno potomaka Putin ima.

Jekaterina, ili samo Katerina, Putinova je mlađa kćerka i ima 31 godinu. Završila je njemačku školu u Moskvi. Za Kirila Šamalova se udala 2013. godine, a mediji su pisali da se par razveo 2018. godine. Katerina ne nosi očevo prezime, već je uzela prezime svoje bake po majci.

Ona se bavi plesnom akrobatikom i veoma je uspješna u tome. Dugo se nagađalo da li je baš ona Putinova kćerka, jer dosta liči na ruskog lidera. Kako se pisalo ranije, ona je direktorica dvije incicijative na Moskovskom državnom univerzitetu, Fondacije za nacionalni i intelektualni razvoj i Nacionalnog intelektualnog centra za rezerve.

Također vodi Inopraktiku, naučni centar na Moskovskom državnom unverzitetu koji vrijedi 1,7 milijardi dolara.

Marija Putina ili Marija Putin je starija kćerka ruskog predsjednika i ima 32 godine. Ova dama je rođena u Sankt Peterburgu.

Studirala je na državnom univerzitetu u Sankt Peterburgu gdje je završila biologiju, a studirala je i medicinu u Moskvi. Mediji su pisali da je do nedavno živjela u Nizozemskoj odakle je porijeklom i njen partner, biznismen Jorit Fasen.

U javnost je izašao podatak da je stan u kojem je živjela u Nizozemskoj prodat. Stan se nalazio nedaleko od Haga i prodat je za 3 miliona dolara, prenosio je Newsweek. Porodica i prijatelji je navodno zovu Maša, a to je i ime Putinove majke.

Pošto njen otac nema sinove, The Sun je prije neku godinu pisao da Putin navodno želi da ga mlađa kćerka naslijedi, pa želi da je obuči dobro kako bi mogla da preuzme tu ulogu.

Kao period za to spominje se 2024. godina kada će ova dama imati 38. Pretpostavlja se da će se tada kandidovati na izborima za predsjednika. Ljudi koji su bliski Katerini kažu da je se ovoj mladoj dami ideja da bude predsjednica Rusije izuzetno dopada.

Uzbekistan

Najstarija kćerka uzbekistanskog predsjednika Šavkata Mirzijojeva postala je jedna od najvidljivijih javnih ličnosti u toj autoritarnoj centralnoazijskoj zemlji, gdje predsjednik uživa ogromnu moć.

Saida Mirzijojeva (36) je često viđena kako prisustvuje zvaničnim sastancima, drži govore i posjećuje strane zemlje ili uzbekistanske provincije na poslovnim putovanjima. Majka troje djece također se često pridružuje ostatku klana Mirzijojev na dobrotvornim i kulturnim događajima.

Brz uspon javnog profila Mirzijojeve doveo je do neizbježnih poređenja s prethodnom prvom kćerkom zemlje – Gulnarom Karimovom, nekada poznatom i utjecajnom kćerkom prvog predsjednika Uzbekistana Islama Karimova – koja je završila u zatvoru i provela godine u kućnom pritvoru pošto je pala u nemilost. Za razliku od Karimove, koja je kontrolisala dugačak spisak unosnih poslova, Mirzijojeva nije direktno uključena u biznis.

Mirzijojeva je zamjenica šefa Agencije za informacije i masovne komunikacije, čime je automatski zamjenica predsjedničkog savjetnika. Ta državna agencija, koju je osnovao Mirizijoev početkom 2019. godine, praktično kontroliše medije, pres službe i odnose s javnošću u Uzbekistanu. U pažljivo oblikovanom javnom imidžu, Mirzijojeva se predstavlja kao zaštitnica novinara i strastvena pobornica ženskih prava.

Nacionalna informativna agencija Uzbekistana pridružila se njenoj promociji kada je 35. rođendan Mirzijojeve 4. novembra 2019. godine, navela kao najvažniji događaj dana. Mirzijojeva također na društvenim mrežama nudi uvid u svoj porodični život, dijeleći fotografije svog supruga i djece, uključujući petomjesečnog sina Šavkata, koji je dobio ime po predsjedniku.

Prema nekoliko lokalnih novinara iz Karšija, taj grad na jugu Uzbekistana nedavno je dočekao prvu kćerku sa detaljnim pripremama “prikladnim za šefa države”. Nisu samo poslovna putovanja Mirzijojeve izazvala podozrenje u Uzbekistanu.

U oktobru 2019. godine na internetu je postavljen videosnimak koji prikazuje Mirzijojevu, njenu mlađu sestru Šahnozu i njihove muževe na raskošnom “banketu”, kako je objavljeno, organizovanom poslije koncerta ruske pjevačice u Taškentu.

Informativni portali i korisnici društvenih medija brzo su povukli paralele između “životnog stila” kćerki Mirzijojeva i kćerki Karimova, Gulnare i Lole, koje su navodno bile poznate po odlascima na zabave i u noćne klubove u Taškentu.

Šahnoza Mirzijojeva je šefica odjeljenja u Ministarstvu predškolskog obrazovanja. Njen suprug Otabek Umarov, zamjenik je šefa predsjednikove bezbjednosne službe, pored toga što je na čelu dvije nacionalne sportske federacije.

Mada na “banketu” ništa ne djeluje neobično, nekoliko korisnika društvenih medija tvrdilo je da to nije prihvatljivo običnim Uzbekistancima, od kojih mnogi žive u siromaštvu.

Tadžikistan

Tadžikistanski predsjednik Emomali Rahmon ponovo je izabran na tu dužnost krajem prošle godine, sa preko 90 posto glasova prema preliminarnim rezultatima izbora .

Unazad je bilo spekulacija da Rahmon razmatra da se povuče sa funkcije, ali izgleda da on gleda u budućnost.

“Economist” piše da Rahmon – čija je zvanična titula Osnivač mira i nacionalne unije, vođa nacije – priprema svog sina Rustama Emomalija za nasljednika. Rustam, gradonačelnik Dušanbea, je u aprilu postao i predsjednik Senata, što znači da će se naći na mjestu predsjednika ukoliko se njegov otac povuče – iako ne djeluje da će se to skoro desiti.

Rustam ima čin general-major i među 10 je najutjecajnijih pojedinaca u Tadžikistanu. Nakon što je završio fakultet, brzo je napredovao u karijeri, upravo zahvaljujući statusu sina predsjednika države. Godine 2006. imenovan je za vodećeg stručnjaka u tadžikistanskoj organizaciji za saradnju sa Svjetskom trgovinskog organizacijom.

Godine 2009. zaposlio se kao vodeći specijalista u Državnom komitetu za investicije i državnu imovinu, a ubrzo je unaprijeđen na mjesto šefa odjeljenja u Komitetu.Od 2009. godine, počeo je da prisustvuje glavnim međunarodnim samitima i sastancima sa stranim predstavnicima u Tadžikistanu.

Rahmon je 2011. godine imenovao sina za šefa odsjeka za borbu protiv krijumčarenja u Carinskoj službi. U novembru 2013. godine, Rustam je imenovan za šefa Carinske službe. Imenovanje je došlo sa novim vojnim činom, general-majora.

U martu 2015. godine Rahmon je imenovao sina na čelo glavne tadžikistanske agencije za borbu protiv korupcije, Državne agencije za finansijsku kontrolu i mjere protiv korupcije. Godine 2017. postao je gradonačelnik Dušanbea. Rustam prati oca tokom čestih turneja po zemlji.

Rustam se oženio 2009. godine i ima dvoje djece.

Turkmenistan

Autoritarni predsednik Turkmenistana, Gurbanguli Berdimuhamedov ima jednog sina po imenu Serdar.

Serdar se bavi politikom i zamjenik je predsjednika vlade. Smatra se da će jednog dana naslijediti oca na mjestu predsjednika države. Državni mediji ga često nazivaju “sinom nacije”. On se našao u centru pažnje nakon što je imenovan za zamjenika ministra vanjskih poslova u martu 2018. godine.

Iste godine izabran je ponovo u skupštinu Turkemenistana sa preko 90 posto glasova u svom okrugu. Predsjedavao je komisijom za zakonodavstvo i norme od marta 2014. godine.

U januaru 2019. godine, premješten je na mjesto zamjenika guvernera provincije Ahal, matičnog regiona većine iz turkmenistanske elite.

U junu iste godine, proglašen je za guvernera te provincije. U februaru 2020. godine postao je ministar industrije i građevinskog materijala. U maju prošle godine, postao je predsjedavajući turkmenistankog udruženja pasa.

Početkom februara ove godine, postao je zamjenik predsjedavajućeg kabineta ministra Turkmenistana za inovacije i digitalizaciju. Istovremeno je imenovan i u Savjet za nacionalnu bezbjednost. Oženjen je i ima četvoro djece, piše Nova.rs.