Ne morate nužno biti pušač da biste trpjeli različite posljedice pušenja na zdravlje. U društvu osobe koja je zapalila cigaretu, izloženi ste kombinaciji dima direktno iz zapaljene cigarete i dima koji pušač izdahne.
Predstavljeno u brojkama, pasivnim pušenjem u svoja pluća udišete više od šest hiljada materija iz duhanskog dima, od kojih je oko 100 štetno ili potencijalno štetno po procjeni stručnjaka za javno zdravlje.
Kako izbjeći duhanski dim?
Prvo, i najvažnije, ako pušite – prestanite! To je provjereni način kako zaštititi sebe i vama drage ljude od štetnosti duhanskog dima.
Ako prestanak pušenja nije opcija, onda bar pređite na manje štetne alternative, koje ne emituju duhanski dim i ne dovode do pasivnog pušenja, poput IQOS-a koji je dostupan i kod nas.
IQOS je, dakle, uređaj koji zagrijava, a ne sagorijeva duhan, samim tim kada se koristi ne oslobađa dim, vatru ni pepeo.
Pored toga što je dokazano manje štetna alternativa i za pušače i ljude u njihovoj okolini jer ne dovodi do pasivnog pušenja, nikako nije zanemariv ni higijenski benefit koji eliminacijom duhanskog dima IQOS donosi i korisnicima i ljudima u njihovoj okolini - nema više zadimljenih prostorija, neugodnih mirisa duhanskog dima na koži, kosi, rukama, namještaju, vozilu.
Iako ga mnogi poistovjećuju sa elektronskom cigaretom, IQOS spada u drugu kategoriju boljih alternativa pušenju cigareta - uređaje koji zagrijavaju, a ne sagorijevaju pravi duhan, dok su elektronske cigarete koje zagrijavaju e-tečnost kategorija za sebe.
Bezdimne alternative imaju potencijal da naprave pozitivan učinak na bezbroj života, kako pušača tako i nepušača. Zato je važno da su adekvatne informacije o manje štetnim alternativama pušenju i u čemu je značajna razlika između njih i klasičnih cigareta dostupne svima.
*Važno je naglasiti da iako jeste bolja opcija od nastavka pušenja cigareta, IQOS nije bez rizika po Vas i ljude u Vašoj okolini jer oslobađa nikotin koji izaziva zavisnost.