rasizam star desetinama godina

Zašto Amerikanci mrze Haićane?

Prošle sedmice republikanci su proširili niz čudnih i rasističkih tvrdnji o haitijskim imigrantima, uključujući lažnu tvrdnju da konzumiraju tuđe kućne ljubimce.

Neosnovani napadi došli su sa službenih korisničkih profila na društvenim medijima, kao i s računa više kongresnika, te predsjedničkog i potpredsjedničkog kandidata Republikanske stranke.

Potpredsjednički kandidat J. D. Vance rekao je u ponedjeljak da su "haićanski ilegalni imigranti izazivali kaos", dok je bivši predsjednik Donald Trump tokom njegove rasprave u utorak s američkom potpredsjednicom Kamalom Harris bez dokaza ustvrdio da "jedu kućne ljubimce ljudima koji tamo žive. To se događa u našoj zemlji".

Republikanci su iznijeli ove tvrdnje nastojeći imigraciju učiniti središnjim pitanjem na američkim predsjedničkim izborima u studenom i iskorištavajući nezadovoljstvo birača s trenutnim trendovima.

Stereotipi koje republikanci slijede postoje već duže vrijeme

Ovi su se napadi također pojavili jer su politička nestabilnost i nasilje bandi na Haitiju izazvali masovnu emigraciju, a Bidenova je administracija odobrila privremenu zaštitu i humanitarnu uvjetnu slobodu za neke haićanske pridošlice, piše Vox.

Stereotipi koje republikanci slijede, međutim, postoje već duže vrijeme. Ovakve ružne optužbe su nusproizvod stoljeća anticrnačkog rasizma i ksenofobnih osjećaja, koji su neprestano korišteni kako bi se opravdale restriktivne imigracijske politike prema Haićanima.

Odluka da ih se ponovno iznese u javnost 2024. godine predstavlja novo stvaranje opasnog okruženja.

"Poruka glasi da Haićani nikada neće biti poput nas"

"To je nastavak vrlo starog povijesnog uzorka. Tvrdnja da bi Haićani mogli učiniti nešto tako neljudsko, tako neameričko. Poruka glasi da ti ljudi nikada neće biti poput nas", rekao je Regine Jackson, sociolog i dekan humanističkih znanosti na Morehouse Collegeu. Napadi na haićanske imigrante posljedica su dugotrajnog američkog predstavljanja Haitija kao prijetnje.

"Rasizam i ksenofobija protiv Haićana među bijelim Amerikancima mogu se slijediti sve do haićanske revolucije kada su Haićani svrgnuli robovski sustav uspostavili prvu crnačku republiku na svijetu. Od tada ih mnogi bijeli Amerikanci smatraju prijetnjom vladavini bijelaca i zato imaju takav stav prema njima", kaže Carl Lindskoog, autor knjige o američkom tretmanu haićanskih imigranata.

Odštete u Francuskoj su koštale ekonomiju Haitija 21 milijardu dolara i direktno su pridonijele siromaštvu

Haićani su 1804. godine uspješno srušili francusku kolonijalnu vlast. Zabrinuti da će pobjeda Haićana potaknuti porobljene ljude u Americi na sličnu revoluciju, SAD nije priznao neovisnost Haitija gotovo šest desetljeća.

Nakon revolucije Francuska je iskoristila vojnu silu kako bi zahtijevala financijsku naknadu za gubitak kolonije, prisiljavajući Haiti da posuđuje novac. SAD i Francuska omogućili su kredite i iskoristili ih za nastavak kontrole nad financijama Haitija godinama.

Istraga The New York Timesa utvrdila je da su odštete u Francuskoj koštale ekonomiju Haitija 21 milijardu dolara i izravno su pridonijele siromaštvu i financijskim problemima koji do danas muče ovu zemlju.

SAD silom okupirao Haiti pod opravdanjem da mora osigurati političku stabilnost

SAD je također silom okupirao Haiti od 1915. do 1934. godine, više od jednog stoljeća nakon uspješne revolucije, pod opravdanjem da mora osigurati političku stabilnost nakon atentata na više haićanskih predsjednika.

Zapravo je okupacija bila pokušaj da se spriječi etabliranje Francuske ili Njemačke u tom dijelu svijeta, što se smatralo strateški važnim. Za to vrijeme SAD je uspostavio sustav prisilnog rada i prodavao haićansko zemljište američkim korporacijama.

Okupacija je također poslala ponižavajuću poruku da Haiti nije bio sposoban upravljati vlastitim poslovima.

"Mnogi su naučnici govorili i retorici koja se koristi za opravdavanje invazije zbog civilizacije društva. Ova percepcija Haićana kao nazadnih, kriminalnih i opasnih seže daleko u prošlost", kaže Jamella Gow, sociologinja sa Sveučilišta Bowdoin.

Povezivanje Haitija s praksama voodooa, što je spisateljica i istaknuta demokratkinja Marianne Williamson evocirala ove sedmice, još je jedna taktika koja se koristi kako bi se ukazalo da su Haićani "tajanstveni stranci".

Haićanski tražitelji azila u SAD-u pritvoreni tokom 70-ih godina

Američko postupanje prema haićanskim imigrantima izgradilo je i ojačalo ovakve percepcije. To je bilo vidljivo u 70-im godinama, kada je val haićanskih migranata zatražio azil u SAD-u, pokušavajući izbjeći politički progon diktatora Jeana Clauda Duvaliera. Čiju je vlast podržavao SAD. Mnogi od tih pridošlica su pritvoreni i uskraćen im je azil, iako su na njega imali pravo.

Ove prakse postavile su presedan za pritvaranje tražitelja azila, kazneni pristup kojeg se SAD još uvijek drži. U slučaju Haićanskog izbjegličkog centra iz 1980. godine, američki sud presudio je da se američka vlada prema haićanskim imigrantima odnosila rasistički. Unatoč toj odluci, tadašnji predsjednik Jimmy Carter i njegovi nasljednici uspjeli su pronaći rupe kako bi zadržali ovaj pristup.

U godinama koje su uslijedile, kad su kubanskih i haićanski migranata dolaziti u SAD otprilike u isto vrijeme, bilo je bitno vjerojatno da će Haićani ostati u pritvoru u odnosu Kubance.

Nastavak stigmatizacije migranata s Haitija

Stigmatizacija haićanskih imigranata nastavila se i u sljedećim desetljećima. Početkom 80-ih godina, dok još nije bilo znanstvenog imena HIV/AIDS, mediji i Centar za kontrolu i prevenciju bolesti smatrali su to bolešću 4H – što je predstavljalo "Haićane, homoseksualce, hemofiličare i korisnike heroina", dijelom zato što su neki od ranih slučajeva bolesti pogodili Haićane.

Strah od HIV-a i predstavljanje haićanskih imigranata kao prijenosnika bolesti bilo je među razlozima zbog kojih je SAD zadržavao haićanske tražitelje azila u bazi Guantanamo na Kubi tijekom 90-ih godina. Tisuće su bile pritvorene i deportirane, a onima koji su bili pozitivni na HIV prijetio dugotrajni pritvor.

Historijska je praksa američke vlade da imigrante smatra zdravstvenim rizikom kako bi se zaustavio njihov ulazak u zemlju. Ova je praksa opet oživljena tijekom pandemije covida-19.

I Bidenova i Trumpova administracija odbacile Haićane

I Trumpova i Bidenova administracija koristile su saveznu ovlast poznatu kao "temelj 42" za odbacivanje migranata zbog brige o javnom zdravstvu tijekom i nakon pandemije. Haićani su bili jedna od najvećih skupina kojima su zatvorena vrata na temelju toga.

Napadi na Haićane bili su vidljivi u obje spomenute predsjedničke administracije. Trump je nazvao Haiti kao "usranom rupom", a za Bidenova mandata pogranični policajci na konjima koristili su uzde kako bi obuzdali haićanske imigrante.

U gradu Springfield u američkoj saveznj državi Ohio, najnovija tvrdnja republikanaca već nanosi štetu u stvarnom svijetu. Trump je u utorak zavjeri dao najveću moguću platformu dosad, a u međuvremenu su se tvrdnje o imigrantima, koje su više puta razotkrivene, samo proširile.