kremlj stvara profit

Zašto Evropa još uvozi velike količine ruskog gasa?

Petnaest posto evropskog uvoza gasa i dalje dolazi iz Putinovog carstva dvije godine nakon početka ruskog agresorskog rata. EU uopšte ne bi trebao njen gas.

Kada je Rusija napala Ukrajinu prije dvije godine, na Zapadu je došlo do velikog bijesa. U neobičnoj harmoniji, EU je odlučila da podrži Ukrajinu vojnim materijalom i da ekonomski izoluje Rusiju.

Ukrajinska vojska danas ne samo da pati od sporih isporuka oružja, već su i sankcije Rusiji polovične. Najbolji primjer je još visok uvoz ruskog plina u EU, koji uopće nije sankcioniran. Kremlj tako stvara profit koji može dobro iskoristiti.

Prema podacima Komisije EU, zajednica je prošle godine kupila skoro 15 posto svog uvoza gasa iz Rusije. To je znatno manje nego prije rata u Ukrajini, kada je Rusija isporučivala oko polovinu evropskog uvoza gasa.

No, dok je pad uglavnom posljedica kvara važnih cjevovoda kao što je Sjeverni tok 1, Rusija je prošle godine i dalje bila treći po važnosti izvoznik tečnog prirodnog plina, koji se ukrcava brodom. Ovo dolazi iz podataka think tank Instituta za energetsku ekonomiju i finansijske analize (IEEFA). Međutim, Austrija, Mađarska i Slovačka nastavljaju da koriste gas iz gasovoda u velikim razmjerima.

Za razliku od ruske nafte, članice EU nisu zabranile uvoz gasa iz Rusije zbog velike zavisnosti nekih zemalja u snabdijevanju energijom.

„Razumijemo da nisu odmah dostupne sve alternative ruskom gasu“, rekao je čelnik ukrajinskog dobavljača gasa Naftogas, Oleksi Chernishow, Handelsblattu s pogledom na EU. On cijeni da je Evropska unija u cjelini smanjila uvoz ruskog plina u posljednje dvije godine. Ali jeftin plin iz Rusije i dalje ima cijenu u smislu sigurnosti. Njegov zaključak: "Moramo pronaći druge načine.

Tschernischow se odnosi na uvoz LNG-a iz SAD-a i regije Zaljeva, na više obnovljive energije - i na veće skladišne ​​kapacitete, koje želi staviti na raspolaganje zemljama EU. Sa 31 milijardom kubnih metara, Ukrajina ima najveća skladišta gasa u Evropi, koja se čak i na svom vrhuncu koriste samo upola.

Evropa bi mogla da skladišti svoj gas ovdje, a da se ne mora oslanjati na ruske zalihe u zimskom periodu – posebno kada se tranzit ruskog gasa kroz Ukrajinu treba zaustaviti krajem 2024. Sama Ukrajina svoju potrošnju u potpunosti pokriva iz vlastite proizvodnje.