Nema velikog napretka

Zašto i u 2024. godini baterije pametnih telefona ne mogu izdržati cijeli dan?

Tehnološki razvoj pametnih telefona stalno napreduje i konstantno čitamo o novim inovacijama koje unaprjeđuju korisničko iskustvo.

Poznavajući trenutne dosege, pomalo čudno zvuči da u 2024. godini novi telefoni ne mogu izdržati cijeli dan s baterijom.

Postoje neki razlozi zašto je to tako i stvar nije toliko jednostavna kako se čini.

Pokušat ćemo objasniti zašto uz svu naprednu tehnologiju naše baterije pametnih telefona i dalje nisu na očekivanoj visini zadatka.

Tehnologija izrade baterije ne napreduje kako smo očekivali

Danas se kod pametnih telefona svi pouzdajemo u litij-ionske baterije koje su se opasno približile svojim ograničenjima i dodatni iskoraci mogući su samo uz provođenje optimizacija. Gustoća energije (količina energije koju baterija može pohraniti prema svojoj veličini) svake se godine povećava za 5 do 8 posto, ali potrebe za trošenjem energetskih resursa kod pametnih telefona sve više rastu.

Postoje alternativne vrste baterija kao što su, na primjer, grafenske baterije koje mogu dati 2 do 3 puta duže trajanje, ali troškovi njihove proizvodnje jako su veliki i definitivno se ne uklapaju za plasman na mainstream tržište. To je pogotovo jasno kad vidimo kako proizvođači sistemski režu svoje troškove.

 Pametni telefoni postaju sve moćniji

Procesori pametnih telefona danas su neusporedivo moćniji u odnosu na one koji su bili aktualni prije 10 i više godina.

Aktuelni procesori mogu podnijeti vrlo zahtjevne zadatke u stvarnom vremenu kao što su AI procesi, gejming grafika na razini konzola ili uređivanje 8K videa. Pametni telefoni imaju sposobnosti koje su se već približile računalima sa solidnim specifikacijama, a to je prije bilo nezamislivo.

Uzmimo za primjer Appleov A18 ili Qualcommov Snapdragon 8 Gen 3 procesor. Kod njih je integrirano više stavki kao što su procesor, grafička kartica, AI procesor i 5G modem unutar jednog čipseta što, naravno, traži veće resurse za korištenje.

Još jedan faktor koji je otegotna okolnost za trajanje baterije je kompleksnost softverskih i operativnih sistema. Tokom vremena se veličina aplikacija i sistemskih softvera na pametnim telefonima povećava i traži više resursa kako bi se njihove aktivnosti mogle nesmetano provoditi. Ova odlika pametnih telefona u kombinaciji s pozadinskim procesima (sinkronizacije, obavijesti, praćenje lokacije itd.) sustavno crpi bateriju sve više.

Možemo navesti primjere WhatsApp ili Instagram aplikacija. One su prepune funkcija od kojih mnoge nisu ni poznate korisnicima. Radi se o doslovnom prekrcavanju aplikacija funkcijama s cijelim nizom razina funkcionalnosti koje troše resurse, a na isti način funkcioniraju i sve ostale aplikacije koje preuzimamo na redovitoj bazi.

Svjetliji zasloni s višim frekvencijama osvježavanja

Pametni telefoni drastično su se unaprijedili u kontekstu kvalitete pa su sada veći, svjetliji i imaju veću gustoću piksela.

Frekvencije osvježavanja su također skočile s 60 Hz na 120 ili čak 165 Hz na nekim uređajima.

Više frekvencije osvježavanja i veća gustoća piksela troše više resursa telefona. Naprimjer, zaslon od 120 Hz radi osvježavanja 120 puta u sekundi, istodobno povećava trošenje resursa telefona te forsira da procesor pojačano radi i renderira više sličica.

Navedeno nažalost nije sve jer je trenutno vrlo popularan novi tip telefona koji još više troši resurse baterije. Radi se o preklopnim telefonima s mnogostrukim zaslonima koji predstavljaju dodatno opterećenje za sistem. To su vrlo zanimljivi uređaji koji imaju izvrstan omjer prenosivosti i veličine zaslona, ali njihova funkcionalnost iscrpljuje bateriju što skraćuje period njihovog korištenja tokom dana.

Uređaji koji imaju više od jedne leće kod kamera

Kamere današnjih telefona napravile su ogromni odmak u odnosu na starije modele.

Kvaliteta fotografija i videa je postala impresivna, a to se može zahvaliti korištenju većeg broja sistema kamera i poboljšanjima u procesuiranju slika.

Svaki pametni telefon danas je opremljen s barem dvije do pet vrsta leća kao što su široke leće, makro leće ili „telephoto“ leće. One zajedno troše velike resurse telefona.

Treba još spomenuti kako svaka napravljena fotografija na pametnom telefonu prolazi procesuiranje kao što je korekcija leća, redukcija smetnji, HDR, optimiziranje svjetline i kontrasta itd.

Ovi koraci jako opterećuju procesor što vodi do pojačanog trošenja baterije. Ako ste se ikad pitali zašto se vaš telefon zagrijava kad ste u postupku fotografiranja, sada znate razlog.

Zaključak

Iznijeli smo najvažnije razloge zašto se baterije modernih telefona jako troše te zašto one ne mogu izdržati cijeli dan.

Kao korisnik ste vjerovatno u nizu situacija primijetili kako se brzo troši baterija vašeg telefona. To je možda najvidljivije tokom putovanja kada morate jako obraćati pažnju na razinu baterije i čuvati je, a ona se tako ubrzano troši da se već morate pripremati na potencijalno gašenje telefona za par sati.

U ovom trenutku smo došli do faze tehnološkog razvoja kada pametni telefoni troše ogromne resurse jer korisnicima žele pružiti cijeli niz mogućnosti korištenja, no sve to ima svoju cijenu. Onaj dio hardvera koji, uz procesor, najviše pati je definitivno baterija.

Možemo zaključiti kako se tehnološki razvoj pametnih telefona ne odnosi racionalno prema samim resursima telefona. Nove funkcije koje neprestano dolaze na uređaje troše sve više kapaciteta baterija, a tehnološki razvoj baterija to jednostavno ne može pratiti.