Odluka Vlade Federacije BiH o minimalnoj plaći od 1.000 KM izazvala je društveni zemljotres. Nema ko se nije oglasio, nema nikog koga se ova odluka ne tiče.
Uglavnom, sami radnici su ove Nove godine imali razloga za slavlje. Nakon 35 godina bolne društvene tranzicije iz socijalizma u kapitalizam i prateće pljačkaške privatizacije društvenog vlasništva i većine javnih preduzeća, dočekali su da jedna vlast počne da sluša i rješava i njihove probleme.
Moderni robovi
Predugo su poslodavci - čast izuzecima - na njih gledali kao na moderne robove okovane općim beznađem i mizernim primanjima. Nije tako davno bilo kada smo svjedočili sramotnoj bahatosti novokomponiranih biznismena - 'ako nećeš raditi za 500 maraka, ima ko hoće, pun Biro'.
Od te i takve 'poslovne filozofije' stotine hiljada je pobjeglo na Zapad.
Agresivni kritičari odluke Vlade Nermina Nikšića i Udruženje poslodavaca fatalistički tvrde da će se taj trend sada samo ubrzati, uz masovna otpuštanja domaće radne snage. Osim općih fraza, ne nude baš uvjerljivu ekonomsku računicu, ne govore, na primjer, da u Federaciji BiH poslodavci imaju najmanji porez na dobit u regionu, ali zato njihove ocjene imaju i prepoznatljivu zeleno - narandžastu političku boju, uz neočekivane nipaste nijanse.
Stoje, pritom, objektivna i dobronamjerna upozorenja stručnjaka da bi privredni balon u FBiH pod dodatnim pritiskom troškova doprinosa i drugih izdvajanja mogao pući. Vlada uzvraća da ima plan, da će u hodu provesti fiskalnu reformu, da će značajno smanjiti ukupni zbir nameta na plaće, da će obrtnicima, malim i srednjim poduzećima, poljoprivrednicima, tekstilnoj, kožnoj i obućarskoj industriji pomoći izdašnim subvencijama.
Prve pokazatelje i efekte nećemo vidjeti prije ljeta, ali dežurne narikače već govore o katastrofi, udaru na ekonomsku stabilnost FBiH i posljedično na najbrojniji narod.
Javio se i megafon SDfA-ovske političke hobotnice, miljenik tajkunskog podzemlja i dugogodišnji paraobavještajni saradnik Osmana Mehmedagića Osmice, kojeg je osramoćeni bivši šef OSA-e, kako se sam hvalio, znao napucati nogom u guzicu jer je ponekad brkao gradivo i hodao okolo bezglavo, poput zalutale ovčice.
Cmizdravi zatvorenik
Nastranu, međutim, ta vrsta 'eksperata' za sve i svašta. Tema je daleko ozbiljnija od pameti univerzalnih facebook neznalica.
Krucijalno je, naime, pitanje da li će ova zemlja ići stazom skandinavskih standarda fine ravnoteže između radničkih prava, socijalno osjetljive države, poduzetnika i vlasnika krupnog kapitala koji poštuju svoje uposlenike, ili će se pretvoriti u zemlju putinovskog oligarhijskog kapitalizma?
Sjetimo se, Fadil Novalić, cmizdravi stanovnik državnog zatvora u Vojkovićima - osuđeni kriminalac kojeg danas nekritički kuju u zvijezde i za kojim suze najviše rone upravo dobitnici i “junaci” tranzicijske pljačke, SDA botovi, uhljebi u državnoj upravi i profitabilnim javnim firmama i, naravno, bračni par Izetbegović - za vrijeme osmogodišnjeg vođenja Vlade FBiH više je brinuo o profitu povlaštenih poslodavaca i svojih političkih mentora nego o radničkim pravima i plaćama.
Njemu je uvijek bio važniji i najmanji išaret ili mig tajkunskih i bankarskih lobija nego vapaj penzionera koji se s pravom žale na male penzije ili na previsoke cijene prehrambenih proizvoda. Manje jedite pa ćete manje i trošiti - to je poslovna i politička logika Fadila Novalića, bošnjačkog Superhika koji je otimao od siromašnih i davao bogatima.
U tome je, uostalom, jedna od glavnih razlika između njega i aktuelnog federalnog premijera Nermina Nikšića, koji, kao socijaldemokrata starog kova, ima znatno izraženiji sentiment prema radnicima i njihovom društvenom položaju.
Ne treba zaboraviti, u Novalićevom mandatu nestala je jedna moćna i superbogata Fabrika duhana Sarajevo, počelo je devastiranje i otimačina Sarajevoosiguranja, a tvornice namjenske industrije jedna za drugom klizile su prema stečaju… U isto vrijeme, rastao je Novalićev privatni biznis, poput pijavice nakačene na državne kompanije.
Brutalni napadi
I nije on jedini. Pred kraj prošle godine u Vojkovićima su mu se pridružili Nenad Nešić i njegove tender efendije. A Tužilaštvo BiH kaže da je to samo početak.
U Federaciji BiH istodobno se finalizira formiranje ovdašnjeg USKOK-a i izbor specijalnih tuzilaca i sudija za krupni kriminal i korupciju.
Politički i policijski kuloari bruje da u tim prvim naznakama odlučnosti pravosuđa i nove vlasti da se obračuna sa svim ratnim i poratnim lopovlucima leži glavni razlog histeričnih i brutalnih napada na Nermina Nikšića, Vojina Mijatovića i druge kadrove SDP-a.
Gledajući kroz tu prizmu, svakodnevni topovski udari iz SDA i aktualna rafalna paljba iz njenih medijskih gnijezda zbog povećanja minimalne plaće čine se kao očekivana reakcija onih koji imaju tridesetogodišnje vreće oraha u džepovima i očito su spremni na mnogo veće gadosti od lijepljenja etiketa “nacionalnih izdajnika”, “ekonomskih amatera” i “stranih plaćenika” na leđa onih koji tih oraha nemaju, a sve kako bi zadržali status quo, sačuvali pokradeno blago i zaustavili započete istrage.