Politika

Zašto je važan izbor Almira Džuve na čelo OSA-e?

Almir Džuvo, OSA BiH, Obavještajni odbor

Procedura smjene Osmana Mehmedagića te imenovanja Almira Džuve na čelo OSA-e, trebala bi početi već danas.

Time je potvrđeno pisanje Raporta da je Almir Džuvo konačni kandidat Trojke za direktora OSA-e.

Tako je predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto zakazala sjednicu obavještajnog odbora kojeg čine ona i dva njena zamjenika u Vijeću ministara.

Oni bi trebali pokrenuti smjenu Osmice, a cijeli proces trajat će oko mjesec.

Zašto je važno imenovanje Džuve?

Situacija oko izbora novog direktora OSA-e trajala je duže, a prema saznanjima Raporta, presudilo je nekoliko stvari.

Iako su pojedini mediji potencirali zakonsku mogućnost njegovog imenovanja, ta problematika je ustvari bila na zadnjem mjestu prilikom izbora.

Džuvino imenovanje važno je iz nekoliko razloga.

Za vrijeme svog mandata Osmica je Obavještajnu službu izložio pod lupu javnosti ali i pravosudnih organa kao što to nikad nije bila u njenoj historiji.

Svojim djelovanjem Osmica je dijelove ove službe, koja je izuzetno važna za državu, uspio privatizirati i upregnuti za ispunjenje stranačkih ciljeva.

U tom pohodu, Osmica je uspio OSA-u pozicionirati kao službu koja radi samo za bračni par Izetbegović a sebe kao običnog pijuna te politike. U svemu tome, Osmica je uspio ono što je nezabilježeno u obavještajnom svijetu - dovesti sebe pred sud.

Protiv njega su se vodile brojne istrage koje su zahvaljujući sprezi sa pravosuđem uglavnom završavale u ćorsokacima ili su jednostavno utihnule. Tako je Osmica pred sudom bio za poznatu aferu 'Pošta', hapšen je zbog sumnji u pranje para, a istraga o njegovoj sumnjivoj diplomi nikad nije doživjela epilog.

Samim tim upitna je zakonitost po kojoj je Mehmedagić uopće rukovodio Agencijom jer nije imao potrebnu diplomu, a sumnjiv je i njego radni staž.

Unutar službe, kako saznajemo, vlada opće rasulo i podijeljenost što je pogubno za instituciju koja treba bukvalno braniti državu od opasnih pojedinaca, organizacija i utjecaja.

Postavljanjem nekog neiskusnog na čelo Službe, ko nije nikad radio u OSA-i ustvari bi značilo produženje perioda za smirivanje strasti i vraćanje OSA-e u zakonske okvira iz kojih ju je izbacio Osmica.

CIA-in čovjek

Dolazak Almira Džuve, čovjeka koji je faktički uspostavio OSA-u i vodio je skoro 10 godina, moglo rezultirati bržim smirivanjem situacije i vraćanjem OSA-e tamo gdje joj je mjesto - u neprimjetnu pozadinu.

Svakako da je među kandidatima vjerovatno bilo nekoliko osoba s boljim CV-ijem od njega, no svima njima nedostajlao je ono presudono - iskustvo u obavještajnom grotlu OSA-e gdje se isprepliću razni interesi sa svih strana svijeta. Džuvo je to za vrijeme svog rukovođanje balansirao, odnosno iako je bilo turbulencija one nisu bile vidljive u javnosti.

Zadnja i možda presudna stvar zbog koje je Džuvo trenutno najbolje rješenje jeste odnos sa partnerskim službema - prije svega sa američkim i britanskim. Džuvo je prvobitno izabran kao čovjek CIA-e i kao takav je OSA-u pozicionirao kao strateškog partnera ove moćne američke službe.

U geopolitičkom trenutku kakav trenutno živimo, s ratom u Ukrajini, naziranjem novog hladnog rata, važno je da na čelu OSA-e sjedi čovjek u kojeg povjerenje imaju glavne zapadne službe.