Region

Zašto je Vučić nervozan zbog Šolakove kupovine Southamptona? Milionima će plaćati svog rušitelja

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ljetos je mislio da je opoziciji, koju izjednačava s “tajkunima” Draganom Šolakom i Draganom Đilasom, zadao snažan udarac posredstvom državne telekomunikacijske kompanije Telekom Srbija, koja je za nevjerovatnih 600 miliona eura kupila pravo prijenosa utakmica engleske nogometne Premier lige na televizijskom kanalu Arena Sport. Snažan udarac vezan je uz činjenicu da se u Srbiji utakmice Premier lige godinama gledaju na kanalima kompanije United Group, čiji je osnivač Šolak. Nogometni monopol Telekoma Srbija znači da će mogućnost gledanja utakmica Premier lige od početka sljedeće nogometne sezone biti uskraćena korisnicima “Šolakovih tajkunskih/opozicionih TV kanala” kao što su N1 i Nova S (koji u Srbiji nemaju nacionalnu frekvenciju).

Vučićev udarac je, međutim, izgubio na snazi kada je prije nekoliko dana objavljeno da je Šolak kupio 80 posto vlasništva Southamptona, kluba Premier lige iz istoimenog grada na jugu Engleske. Šolakovo vlasništvo nad Southamptonom, kako laici razmišljaju, znači da će mu Vučić i njegova režimska firma Telekom, posredstvom prava na prijenos mečeva Premier lige, na svakoj utakmici finansirati rušenje režima aktualnog šefa srpske države. Što je još jedno od čuda Srbije, na čijem je čelu već duže od devet godina nekadašnji navodni nogometni huligan, a aktualni humanitarni, pravni, diplomatski, farmaceutski, arhitektonski, euroatlantski, zdravstveni, građevinski, sportski i, prije svega, ekonomski genij Vučić, piše Nacional.

Telekom Srbija tvrdi da je vrlo uspješna kompanija, ali suma od 600 miliona eura za šestogodišnje pravo TV prijenosa utakmica Premier lige na teritoriju bivše Jugoslavije, odnosno 100 miliona godišnje, zvuči neshvatljivo, s obzirom na to da je osam puta veća od dosadašnje.

Prethodno je Telekom kupio prava i na prijenose utakmica elitnih nogometnih natjecanja Italije, Španije i Francuske, kao i Lige prvaka, ali po višestruko uvećanim cijenama, tvrde u Šolakovom United Groupu.

Ta kompanija je navela da ima najuspješnije rezultate otkad postoji, da joj je profit dvostruko veći od Telekoma, da je u protekle tri godine ostvarila rast poslovanja od 300 posto, da u osam zemalja zapošljava više od 14.000 ljudi, da je donirala milione eura u regiji, a posebno u Srbiji, ali da su te informacije po naređenju srpskih vlasti cenzurirane i da, usprkos svemu tome, kao lider u telekomunikacijama i medijima u Jugoistočnoj Evropi nije mogla ponuditi više od 35 miliona eura po sezoni za prava prijenosa Premier lige za tržište bivše Jugoslavije.

I ta suma je bila prevelika, nerealna i uvjetovana nelegalnom konkurencijom državnog i privatnog kapitala, kakva je u članicama Evropske unije nemoguća i zabranjena, poručio je United Group i zatražio od „konkurenta Vučića“ da objasni građanima Srbije je li istina da je prava na sportske prijenose Telekom platio nekoliko puta više u odnosu na ranije cijene. Navedeno je da je cijena talijanske lige bila pet miliona eura godišnje, a da je Telekom novim ugovorom plaća 23 miliona. Španska Primera je koštala 8,5 miliona eura po sezoni, ali je po novom ugovoru 14 miliona, dok je cijena francuskog vrhunskog nogometnog natjecanja skočila s 800.000 eura godišnje na čak šest miliona. Za prijenose utakmica Lige prvaka trebalo je izdvojiti 18 miliona eura godišnje, a Telekom ih po novom ugovoru plaća 45 miliona, dok je cijena Superlige Srbije udvostručena na osam miliona eura.

Predstavnici režima i njima bliski mediji ime Dragana Šolaka uvijek spominju uz ime lidera opozicijske Stranke slobode i pravde (SSP) Dragana Đilasa, optužujući ga za “pljačku naroda”, dok je od 2000. do 2012. godine na vlasti bila Demokratska stranka. Za Đilasa je nebrojeno puta navedeno da je “ukrao 619 miliona eura”, ali su, usprkos tome, izostale bilo kakve krivične prijave, kao i sudski postupci.

Đilas i Šolak negiraju tvrdnje da su poslovno i privatno povezani.

Šolak je 2000. osnovao United Group, koji je objavio da je za proteklih godinu dana ostvario prihod od 1,8 milijardi eura. Dio te kompanije su kabelski operater Serbia Broadband – SBB, telekomunikacijski operater Telemach u Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, operater satelitske TV Total. U sastavu kompanije je i firma United Media, sa sjedištem u Luksemburgu, koja ima više od 50 TV kanala. Među njima je i N1, čiji se program emitira u Srbiji, Hrvatskoj i BiH. Tu je i TV kanal Nova, prisutan u Srbiji, BiH i Crnoj Gori. United Media je kupio beogradski dnevni list Danas i lani u Srbiji pokrenuo dnevnik Nova.

Southampton je klub kao iz engleskih nogometnih udžbenika – nije među velikima, ali je trajan. Osnovan je 1885. godine, a 1984. bio je drugi u šampionatu, iza Liverpoola, čije su zvijezde bili Ian Rush, Kenny Dalglish, Graeme Souness, Steve Nicol, Phil Neal, Alan Kennedy… Southampton je 1976. godine osvojio Engleski FA kup, najstarije nogometno natjecanje na svijetu, u utakmici protiv Manchester Uniteda. Bio je to posljednji meč Kupa, gdje je britanska kraljica Elizabeth II. uručila pehar pobjedniku, ali i jedno od najvećih iznenađenja u povijesti natjecanja, s obzirom na to da je United ušao u utakmicu kao trećeplasirani u Prvoj ligi, a Southampton kao tek šesti u Drugoj ligi.

Klub je jedan od osnivača Premier lige, iz koje je ispao, ali se vratio 2012. godine. I od tada se uspijeva održati u najvišem takmičenju. Trenutno je 14. na tabeli.

Bivši igrač beogradskog Partizana Ivan Golac glasi za prvog nogometaša s prostora Jugoslavije koji je zaigrao za neki engleski klub – Southampton, 1978. godine. Kapetan reprezentacije Srbije i zvijezda nizozemskog Ajaxa Dušan Tadić je od 2014. do 2018. nosio dres Southamptona i na 134 utakmice postigao 20 pogodaka. Klub je nedavno preuzela kompanija Sport Republic, čiji je cilj, kako tvrdi, da Southampton bude temelj kontrole nad više timova širom svijeta. Najavljeno je da se Šolak, s partnerima iz Danske Rasmusom Ankersenom i Henrikom Kraftom, upušta u kupovinu više nogometnih klubova.

„Planiramo biti aktivni vlasnici, ali ne pokrećemo revoluciju“, izjavio je Kraft, dok je Šolak kupovinu Southamptona opisao kao “prvi korak k provođenju naše investitorske strategije”. „Partneri i ja imamo iskustva u dugoročnim investicijama u sport i industriju zabave i Sport Republic je zasnovan na tom saznanju i jedinstvenom doprinosu tržištu. Southampton će biti osnova organizacije koju namjeravamo izgraditi“, poručio je Šolak.

Radi se o značajnoj promjeni u klubu, čiji je većinski vlasnik više od četiri godine bio Kinez Gao Jisheng. Nakon što je u augustu 2017. za oko 200 miliona funti kupio 80 posto kluba, Gao je proteklih 18 mjeseci pokušavao prodati svoj udio u Southamptonu.

Kada je u tome uspio, vijest je objavljena uz podatak da je Šolak “srpski medijski magnat”, ali bez spominjanja imena Dragana Đilasa. Što je nagnalo Đilasa da, zbog tretmana u srpskim medijima, na Twitteru poruči: “Šolak – Đilas, Šolak – Đilas… a kad se kupuje Southtampton, Đilasa nigdje.”

Čime je izazvao bijes beogradskih vlasti i njima bliskih medija i poruke: “Za čije pare, bando tajkunska?” “Jadni srpski narode, toliko o ugroženosti Đilasa i Šolaka, koji s našim parama kupuju klub u Engleskoj!” “Hoće li profit dijeliti s opljačkanim građanima?”

Predsjednica srpske vlade Ana Brnabić je navela: “Ova akvizicija kristalno jasno pokazuje kakva smo bili oligarhija u prvom desetljeću 2000-ih, dok su Srbiju vodili Šolakovi politički i poslovni partneri. Sve ovo je napravljeno novcem građana Srbije, zloupotrebom državnih resursa i političke moći.” Ministar unutarnjih poslova Aleksandar Vulin je izjavio: “Kada sljedeći put budete išli na proteste koje organiziraju Đilas i Šolak, da znate za što ćete se boriti. Borit ćete se da Šolak kupi Liverpool.” Zastupnik Vučićeve Srpske napredne stranke (SNS) Vladimir Đukanović je poručio: “Pitate li se što sve mogu Šolak i Đilas napraviti na izborima ako bace 100 miliona funti, otetih u Srbiji na ko zna koji način, da bi kupili Southampton? Jeste li svjesni moći tih ljudi i njihove bahatosti?”

Šolakov United Media objavio je da je neugodno iznenađen tvrdnjama osoba iz srpskih vlasti vezanim za posao u Premier ligi.

„Vlast je pokrenula sramotnu kampanju protiv Šolaka i kompanije, obmanjujući javnost iznošenjem niza netočnih tvrdnji. Funkcioneri SNS-a tvrde da TV kuće koje posluju u okviru tvrtke United Media ne poštuju zakone Srbije i ne plaćaju poreze. Istina je da United Group u Srbiji ima 2750 zaposlenih, koji redovito svakoga mjeseca primaju plaću, uz obračunavanje i uplatu poreza i doprinosa u budžet. U protekle dvije godine kompanija je u budžet Srbije uplatila skoro 100 miliona eura, što je svrstava u red najvećih punioca“, poručila je Šolakova firma.

Uz tvrdnju da se srpska vlast samo deklarativno zalaže za dolazak stranih investitora, dok u stvarnosti protežira samo politički podobne, United Group navodi da su njegove članice u proteklih 10 godina u Srbiju uložile 850 miliona eura, što ga svrstava u red najvećih stranih investitora.

„Usprkos tome, naše kompanije su kontinuirano meta napada srpske vlasti, koja pokušava zaustaviti razvoj operatera i ugasiti nezavisne medije. Tvrdnje predstavnika vladajućeg establišmenta ne odgovaraju istini, već im je cilj diskreditirati medije kako bi se u javnosti kreirala atmosfera da su ‘neprijateljski’ i da rade protiv interesa građana. Sada im je, u izbornoj godini, važnije nego ikada da se ušutkaju novinari koji postavljaju pitanja i izvještavaju o stvarima o kakvima vlast ne želi da se izvještava“, poručio je United Media.

Kompanija United Group tvrdi da njeno djelovanje u Srbiji iznosi samo desetak posto vrijednosti njenog ukupnog poslovanja.

„Umjesto da govore o našem poslovanju, predstavnici vlasti mogu odgovoriti zašto je 600 milijuna eura građana Srbije dato Telekomu da otkupi prava prijenosa Premier lige, po više puta većoj cijeni nego što su ih platile najrazvijenije zemlje sveta. Kada govore o kršenju zakona, da ih podsjetimo da je zakonska obaveza da država izađe iz vlasništva nad medijima, a ne da otvara nove kanale, kao i da država mora biti garant medijskih sloboda. Država treba osigurati jednaki tretman svih stranih investitora, a ne da najveće tjera iz zemlje, smatrajući ih nepodobnima, dok s druge strane svjesno ‘žmiri’ na kršenja elementarnih ljudskih prava“, saopćio je United Group.

Potpredsjednica Đilasova SSP-a Marinika Tepić izjavila je da je Telekom Srbija platio 600 milijuna eura za prijenose utakmica Premier lige iako je za proteklih pet godina dug te državne kompanije utrostručen s 456 milijuna eura na 1,4 milijarde. U tom periodu je prihod povećan samo 19 posto, dok je dobit smanjena sa 120 na 35 milijuna eura godišnje, pa je Telekom 2020. godine bio primoran izdati obveznice u vrijednosti od 200 milijuna eura, jer mu nijedna banka više nije željela posuditi novac, rekla je Marinika Tepić. Iako je direktor Telekoma Vladimir Lučić izjavio da će profit u 2021. iznositi više od 100 miliona eura, što je dvostruko više u odnosu na prethodnu godinu, Marinika Tepić tvrdi da kompanija posuđuje novac kako bi isplatila zarade zaposlenima i da je Telekom “zadužen više nego što vrijedi, zahvaljujući koruptivnom i nestručnom upravljanju SNS-ovih kadrova”.

Marinika Tepić je navela da je direktor Telekoma Srbije Lučić, dok je bio prvi čovjek firme-kćeri Mtel u Crnoj Gori, milijunima eura plaćao obitelj crnogorskog predsjednika Mila Đukanovića, kuma direktora srpske Sigurnosno-informativne agencije (nasljednice nekadašnje Službe državne sigurnosti) Bratislava Gašića i marketinškog stručnjaka Vladimira Popovića, koji je bio bliski suradnik ubijenog srpskog premijera Zorana Đinđića. Tvrdi se da je Specijalno državno tužilaštvo Crne Gore zbog te izjave Marinike Tepić formiralo predmet. Vučić je pokazao da je osjetljiv na trošenje privatnog kapitala, ali i da je velikodušan kada građanima, u sklopu priprema za izbore, bez ikakve selekcije nudi “državnu pomoć”, koja nije iz njegova džepa.

U junu 2020. je svim građanima Srbije omogućeno da se prijave za podršku od 100 eura. Tog mjeseca su održani parlamentarni izbori na kojima je Vučićev SNS ostvario uvjerljivu pobjedu. Godinu kasnije su se svi punoljetni državljani mogli prijaviti za novi paket mjera, u okviru kojeg će novac dobiti u dvjema ratama od po 30 eura, u razmaku od šest mjeseci. U lipnju 2021. isplaćena je dodatna pomoć od 60 eura za oko 500.000 nezaposlenih koji su prijavljeni u Narodnoj službi za zapošljavanje.

Odnedavno se građani Srbije stari od 16 do 29 godina imaju mogućnost prijaviti za “državnu pomoć” od 100 eura. Radi se o dijelu populacije koji je do sada bio, djelomično, isključen što se tiče državnih poticaja, ali za travanj su zakazani novi izbori – parlamentarni, predsjednički i lokalni.

Do tada će Vučić, koji voli isticati svoje poznavanje sporta i prošlost navijača beogradske Crvene zvezde, vjerojatno s većom pažnjom pratiti utakmice Southamptona. Možda i inicirati državne firme kao što su Elektroprivreda Srbije, Srbijagas, Putevi Srbije, Srbija šume, Air Serbia, Željeznice Srbija da, kao odgovor Šolaku, razmotre mogućnost kupovine nekog člana Premier lige – Evertona, Leeds Uniteda, Watforda, Burnleyja, Newcastle Uniteda, Norwicha…

Što se tiče Southamptona, ekipa je u subotu u trećem kolu FA kupa putovala u Swansea te iako je već u prvom poluvremenu ostala na 10 igrača, u 25 posljednjih minuta produžetaka uspjela je nadoknaditi minus i pobijediti s 3:2.

Dobar početak novog Šolakova projekta.