žensko zdravlje

Zašto neke žene osjećaju bolove u nogama za vrijeme mjesečnice? Obratite pažnju na uzroke

Foto: Freepik

Većina žena počinje primjećivati ​​(fizičke i emocionalne) promjene oko sedam dana prije početka menstruacije. Za neke su nadutost, grčevi i akne znakovi da mjesečnica dolazi.

Ali još jedan karakteristični simptom menstruacije je bol. I dok je uobičajeno osjetiti bol u trbuhu, području zdjelice i leđima, neke žene također osjećaju bolove u nogama.

“Menstrualne bolove uzrokuju mnogi faktori i svako ih doživljava drugačije”, kaže Neha Thawani, specijalistkinja ginekologije i porodništva na Stanford Medicine. “Neke žene osjećaju bolove u nogama tokom menstruacije.”

Blaga bol u nogama tokom menstruacije je normalna. Ali u drugim slučajevima, bol također može biti znak nekog drugog zdravstvenog stanja. Bolove u nogama možete osjetiti zbog ovih sedam razloga, prema Well+Good.

Viši nivo prostaglandina

Bolovi u nogama kod menstruacije mogu biti povezani s prostaglandinima, što je naziv za hemikalije slične hormonima u vašem tijelu koje imaju funkcije kao što su održavanje ravnoteže u zgrušavanju krvi i regulaciji krvnog pritiska. Kad dobijete mjesečnicu, vaše tijelo oslobađa te hemikalije kako bi se vaša maternica stegla (tako da može odbaciti sluznicu, što dovodi do krvarenja svaki mjesec). Ali ovi spojevi također pokreću upalni odgovor i "odgovorni su za simptome poput temperature, groznice i boli", kaže dr. Thawani.

Drugim riječima, prostaglandini su razlog vaših jezivih mjesečnih grčeva.

"Tokom menstruacije prostaglandini su često lokalizirani u donjem dijelu trbuha i zdjelici, uzrokujući tipične simptome kao što su nadutost, grčevi i mučnina", kaže dr. Thawani.

U redu, ali zašto osjećate te bolove u nogama? To ima veze s tim što su noge blizu maternice, objašnjava dr. Thawani. “Ponekad žene osjećaju tu isijavajuću bol.” To znači da iako bol može potjecati iz vašeg trbuha, često se može proširiti i na vaše noge.

Predmenstrualni sindrom (PMS)

Promjene raspoloženja, žudnja za hranom, akne – to su glavna tri simptoma predmenstrualnog sindroma (PMS). No, PMS je također često krivac za bolove u nogama.

Predmenstrualni sindrom (PMS) je grupa fizičkih i emocionalnih simptoma koji se javljaju kod nekih žena tj. kod većine. Istraživanja pokazuju da otprilike tri od svake četiri žene koje imaju menstruaciju razviju simptome PMS-a nekoliko dana prije početka mjesečnice. Iako je PMS poznat po promjenama raspoloženja ili libida, bolovi u zglobovima i mišićima također su česta PMS tegoba, prema klinici Mayo.

Hormonalne promjene u menopauzi

Primijetili ste bol u nogama tokom prijelaza u menopauzu? Možda postoji razlog za to.

“Iako su rijetke, hormonalne promjene povezane s menopauzom mogu uzrokovati bolove u nogama ”, kaže dr. Thawani. "Tokom menopauze, nivo estrogena u konačnici opada, ali još su prisutane neke fluktuacije, uključujući povećano oslobađanje hormona." Tokom ove faze života, vaše tijelo može odgovoriti lučenjem prostaglandina, uzrokujući upalni odgovor koji može uzrokovati bolove koji se šire u vaše noge.

Dehidracija

Dehidracija je čest uzrok grčeva u nogama. Tokom vašeg menstrualnog ciklusa, fluktuirajući hormoni (poput estrogena i progesterona) mogu utjecati na nivo hidracije, kao i na gubitak krvi (posebno ako su mjesečnice obilnije).

Problem je u tome što nedostatak vode može poremetiti ravnotežu elektrolita i smanjiti dotok krvi u mišiće nogu, prema AARP-u. Oba ova faktora mogu pridonijeti grčevima, bolovima u mišićima i slabosti.

Anemija

Kada nemate dovoljno zdravih crvenih krvnih zrnaca za prijenos kisika do vaših tkiva, možete razviti uobičajeni poremećaj krvi koji se naziva anemija. Neke žene s hroničnim obilnim mjesečnicama razviju anemiju uzrokovanu nedostatkom željeza zbog prekomjernog gubitka krvi i iscrpljivanja zaliha željeza tokom vremena, prema Klinici Mayo.

Anemija uzrokovana nedostatkom željeza može uzrokovati niz simptoma, uključujući ekstremni umor, otežano disanje i, pogađate, bolove u mišićima zbog čega možete osjećati bolove u nogama. Anemija može izazvati i sindrom nemirnih nogu, neurološki poremećaj zbog kojeg možete imati snažnu potrebu za pomicanjem udova. Također možete osjetiti oštre bolove, utrnulost ili trnce u donjim udovima. To je zato što nedostatak željeza može negativno utjecati na nervni sistem — sistem u tijelu koji kontrolira i regulira receptore za bol.

Endometrioza

“Život s endometriozom apsolutno može uzrokovati bolove u nogama tokom menstruacije”, kaže dr. Thawani. Endometrioza je stanje koje se javlja kada tkivo koje je slično tkivu koje oblaže maternicu počne rasti izvan maternice, što dovodi do simptoma poput boli u zdjelici, obilne menstruacije, umora i povećanog rizika od neplodnosti.

Tkivo endometrija osjetljivo je na hormone poput estrogena i progesterona, pa će prolaziti kroz različite faze menstrualnog ciklusa, baš kao i vaša maternica, kaže dr. Thawani. Stvar je u tome što više hormonski osjetljivog tkiva u vašem tijelu obično znači da se više prostaglandina oslobađa tokom menstruacije, dodaje ona. Budući da prostaglandini mogu povećati upalu, vjerovatno će doći i do pojačane boli koja se može proširiti u vaše noge.

Bolovi u zglobovima

Ako imate bolest zglobova kao što je artritis, možete doživjeti više tegoba za vrijeme menstruacije. I dok bolovi u zglobovima uzrokovani artritisom već ionako mogu uzrokovati bolove u nogama, možda ćete ove bolove više osjetiti tokom tog perioda u mjesecu.

Iako veza između artritisa i menstrualnog ciklusa nije sasvim jasna, naučnici pretpostavljaju da je povezana s hormonalnim fluktuacijama, prema Hospital for Special Surgery (HSS). Jedna je teorija da hormoni mogu utjecati na zglobove povećavajući upalu. Druga teorija je da hormoni mogu utjecati na vašu percepciju boli. Na primjer, neki podaci sugeriraju da žene osjećaju više bolove kada je nivo estrogena nizak (kao što je to neposredno prije menstruacije), prema HSS-u.

Kada su bolovi u nogama ozbiljan simptom?

Dok su blagi bolovi u nogama tokom menstruacije jedna stvar, nesnosna ili dugotrajna bol u nogama je nešto ozbiljnije stanje. Ako je nivo boli nepodnošljiv ili iscrpljujući (zamislite: ometa vas u svakodnevnom životu) i/ili traje i nakon menstruacije, to bi mogao biti znak nekog drugog zdravstvenog stanja koje vaš ljekar treba provjeriti.

U početku bol može biti samo mučno ili neugodno iskustvo, ali ako se ne pozabavite simptomima, može dovesti do neželjenih komplikacija. Dakle, nemojte čekati i posjetite ljekara. Opišite bol koju osjećate i on će vas poslati na pretrage kako bi se saznao uzrok i kako bi vam mogao preporučiti liječenje.

Kako ublažiti bolove u nogama tijekom menstruacije

Ipak ima i dobrih vijesti. Obično možete smanjiti bolove u nogama povezane s mjesečnicom pomoću uobičajenih lijekova. Isprobajte ove metode:

Protuupalni lijekovi bez recepta: Nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID) poput ibuprofena često mogu pomoći kod upale povezane s prostaglandinima. Za učinkovito ublažavanje bolova, uzmite lijek 24 sata prije početka menstruacije, kaže dr. Thawani.

Ostanite hidrirani: Pijte najmanje šest do osam čaša vode svaki dan, a ako se puno znojite, onda i više. To može spriječiti grčeve u nogama povezane s dehidracijom. Možete saznati jeste li dovoljno hidrirani po boji mokraće: općenito (iako ne uvijek), što je bistrija, to ste više hidrirani. Žuta ili žuto-naransžasta boja mokraće je znak da vam je možda potrebno više vode u organizmu.

Ograničite alkohol i kofein: Ova pića su diuretici, što znači da vas tjeraju da češće mokrite. Ako izgubljenu tekućinu ne nadoknađujete vodom, pića s kofeinom i alkoholom mogu vas dehidrirati i povećati rizik od boli.

Priuštite si masažu: Posvetite malo vremena sebi, opustite mišiće i uživajte u masaži, a ako vam je raspored prenatrpan, isprobajte kod kuće masažu pjenastim valjkom za malo olakšanja.

Pokrenite se: Istezanje, hodanje te bilo kakvo kretanje može pomoći u otklanjanju grčeva mišića, pa je lagana tjelesna aktivnost dobra ideja ako osjećate bol.

Upotrijebite tople ili hladne obloge: Poznato je da toplo/hladni oblozi, koje možete zagrijati ili zamrznuti pomažu u ublažavanju boli. Preporučuju se ledeni oblozi za akutnu bol ili ozljedu, dok su topli oblozi najkorisniji za ukočenost mišića i grčeve.