Institut za rat (ISW) u svojoj dnevnoj analizi rata u Ukrajini pozabavio se objavom za kraj mobilizacije u Rusiji. To je jučer objavio ruski ministar odbrane Sergej Šojgu rekavši da će ubuduće biti regrutirani samo dobrovoljci i vojnici pod ugovorom. Dodao je da je Rusija mobilizirala 300.000 ljudi, od kojih je 82.000 raspoređeno u Ukrajini. Dok ostalih 218.000 trenutno prolazi obuku na ruskim vojnim poligonima. Na te podatke nadovezao se Vladimir Putin kazavši da je polovica od 82.000 mobiliziranih vojnika poslanih u Ukrajinu ondje raspoređena u borbenim jedinicama.
Mobilizacija završena zbog redovnog ciklusa novačenja
ISW piše da je Putin vjerojatno odobrio kraj mobilizacije kako bi na vrijeme rasteretio administrativne kapacitete. Kao i kapacitete za obuku vojnika uoči redovnog jesenskog ciklusa novačenja u Rusiji koji započinje 1. novembra.
"Ruska vojska vjerojatno nema kapacitete da istovremeno provede obuku 218.000 mobiliziranih muškaraca. Još oko 120.000 novih jesenskih ročnika. (…) Malo je vjerojatno da će proglašeni kraj mobilizacije presudno utjecati na rusku borbenu moć", stoji u analizi ISW-a.
Uzimajući u obzir podatak koji je iznio Putin da polovina mobiliziranih vojnika u Ukrajini učestvuje u borbenim jedinicama, ISW ističe kako to sugerira da će ukupno 150.000 mobiliziranih na koncu biti raspoređeno u borbene jedinice u Ukrajini nakon završetka obuke. Vjerojatno negdje u novembru.
"Rusko raspoređivanje 41.000 slabo obučenih boraca u Ukrajini možda je privremeno učvrstilo ruske odbrambene linije. Ali ti rezervisti još se nisu suočili s punom silinom velike ukrajinske protuofanzive. Njihovo raspoređivanje nije značajno povećalo rusku borbenu moć. Kao što ni raspoređivanje daljnjih 110.000 mobiliziranih u borbene jedinice vjerojatno neće bitnije utjecati na tok rata", kažu u ISW.
Šojgu s jedne, a 'siloviki' s druge strane
Osim toga, ISW piše kako Putin - dajući mu da objavi kraj mobilizacije - vjerojatno pokušava rehabilitirati poljuljani ugled ministra odbrane. Želi da uspostavio ravnotežu s rastućim utjecajem frakcije "silovika", moćnih ljudi unutar Putinovog unutrašnjeg kruga saradnika.
"Putin je mogao sam objaviti kraj mobilizacije umjesto da to učini zajedno sa Šojguom. Njihov namješteni javni nastup u skladu je sa sve češćim Šojguovim medijskim nastupima. Moguće je da ti istupi služe kako bi se u javnosti uspostavila razlika između Šojgua i ruskog vojnog zapovjedništva s jedne te "silovika" s druge strane. Šojgu se proljetos i ljetos vrlo rijetko pojavljivao u javnosti. Njegova prisutnost u medijima ovisi o odobrenju Kremlja. Putin može kontrolirati kada će i hoće li Šojgu javno istupati. S druge strane, "siloviki" koji slove za Šojguove suparnike, redovito se oglašavaju na svojim Telegram kanalima. I slobodno govore u medijima", stoji u izvještaju ISW-a.
Kao najistureniji pripadnici frakcije suprotstavljene Šojguu i visokim vojnim zapovjednicima ističu se Jevgenij Prigožin. On je šef zloglasne privatne vojske Wagner te čečenski vođa Ramzan Kadirov. Njih dvojica sve češće kritiziraju djelovanje ruskih vojnih snaga u Ukrajini, minsitra Šojgua, a povremeno i samog Putina.