Svako od nas se u nekom trenutku života suoči s nekim strahom. Jedni to prevaziđu brzo, drugi se izvjestan period nose s tim, a ima i onih kojima je potrebna stručna pomoć. Mnogi od nas nekada su se suočili sa strahom od mraka.
“Strah od mraka nazvao bih pripremljenim strahom. To znači da smo spremni ili predisponirani razviti strahove od nekih stvari više od drugih. Ti pripremljeni strahovi proizlaze iz onoga što bi bilo opasno za naše prahistorijske pretke – stvari poput visina, paukova, zmija i mraka. Vjerovatno smo tokom evolucije, kroz prirodnu selekciju, izgrađeni da razvijemo ovaj strah, a mrak bi bila jedna od onih situacija kojih bismo se lakše bojali, smatra psiholog Martin Antony.
Strah od mraka je najučestaliji, pogotovo među djecom.
“Većina stvari zbog kojih se osjećamo nelagodno su stvari koje vidimo kao nepredvidive i izvan naše kontrole”, pojašnjava Antony.
Kada je riječ o mraku, postoji neizvjesnost, odnosno to što “ne znamo šta je tamo”.
"Kad god vidimo mračnu sobu ili mrkli mrak vani, mogu nam na pamet pasti slike iz strašnih filmova, a djeca mogu pomisliti na čudovišta. Neko ko se boji mraka “ne voli vrstu neizvjesnosti koju tama nosi sa sobom”, stav je psihologa..