Na prvu naslov izgleda kao klasični klikbejt. Pa iako rizikujući da će revnosni djelatnici s portala Raskrinkavanje pohitati da reagiraju, objavit ćemo tekst koji ne samo da tretira muslimane i razloge zbog kojih se dešava da oni nazaduju, već se bavi aktuelnim dešavanjima koji će, kakvi smo, biti takvi jedno dva dana, a onda će se nastaviti sve po starom.
Tekst je dakle i o privlačenju pažnje, ali nije mu to primarni cilj. Na prvu, kliknut će najprije da vidi i kritikuje onaj koji bi smatrao da ga je napisao pripadnik ravnogorskog četničkog pokreta. Greška.
Neutralna znatiželja
Istina je, malo ko će sa nekom neutralnom znatiželjom istome pristupiti, već će biti naslovom isprovociran. Nećemo se ovdje baviti psihologijom, košta to. Dijeljenje lekcija i savjeti kako privući pažnju nisu jeftini.
Ako ćemo već o naslovima što možda jesu klikbejt, ali nisu baš toliko ofirni poput ekskluzivno-neekskluzivnih nećete vjerovati, možemo samo ustvrditi da i za to treba mozga, ali to je druga tema.
Ovaj naslov nije klikbejt, premda i poluanalizom lako je ustvrditi da ima u njemu nešto što će privući mnogo više konzumenata od pratilaca istoga youtube kanala.
Dakle ovlaš, letmičnim pregledom, doći ćemo do podatka da je video pod ovim naslovom, sa kanala NUN Production koji prati više od 16 hiljada ljudi, za dvije godine pogledalo više od 64 hiljade ljudi.
Kada uporedimo to s pregledima ostalih videa zaključak koji se nameće je da samo nekoliko videa imaju više pregleda ("Sedam osobina koje Allah voli" ima ubjedljivo najviše pregleda, preko 400 hiljada. "Islamske smjernice za coronavirus" ima 116 hiljada, "Sadaka: Vrste i koristi od njih 83 hiljade...).
Pričamo o specifičnoj vrsti publike, ne dolazi na ovaj kanal svako.
Dalja analiza ili samo znatiželja lako će nas dotjerati do informacije da se gledateljima obraća Esmir Halilović, profesor islamske teologije na Islamskom pedagoškom fakultetu u Zenici, kao što to čini na ostalim videima, vrlo sadržajnim i poučnim.
Naslov videa kao i ovoga teksta zapravo je naslov djela Emira Šekiba Arslana koji ni sanjao tada o klikbejtu nije. Za libanskog političkog aktivistu, historičara, pisca i pjesnika vjerovatno nije čulo pola konzumenata pomenutog youtube kanala i to uopće nije sporno. Ne mora svako znati za njega, zato jeste tu profesor i ostali učenjaci, da ljudima približe, pojasne im, poduče ih, savjetuju...
Jedan od najprevođenijih
Elem, Šekib Arslan itekako ima veze i sa BiH, u vrijeme svog boravka u Ženevi uspostavio veze sa vjerskim i političkim vođama bosanskih muslimana. Avgusta 1932. posjetio je Bosnu i Hercegovinu, o čemu je detaljno izvještavala tadašnja štampa. Bio je impresioniran Šerijatskom sudačkom školom u Sarajevu (pretečom današnjeg Fakulteta islamskih nauka)... O tome u "Oslobođenju" piše Fikret Karčić.
Arslan je jedan od najviše prevođenih stranih muslimanskih pisaca u BiH u vrijeme između dva svjetska rata. Njegovo najpoznatije djelo “Zašto su muslimani zaostali, a drugi napredovali” (Kairo, 1930-31) je četiri godine kasnije s arapskog jezika prevedeno na bosanski i štampano u nastavcima u Glasniku Vrhovnog islamskog starješinstva. Ovo djelo doživjelo je reprint izdanje 2001. godine u tiražu od 30.000 primjeraka...
A povod prisjećanju na Arslana jeste jučerašnji status o činu kojeg je poduzeo glavni imam medžlisa Islamske zajednice u BiH hfz. Kenan ef. Musić, podnijevši ostavku na to mjesto.
Poslužio je ovaj video kao šlagvort i poveznica.
Zlobnici će reći da se pritom koriste sva raspoloživa sredstva za klik, pa da ne bi sada ovdje iznosili potankosti o tome šta to u svome djelu i o kakvim razlozima zaostalosti muslimana piše Arslan (o nekima u obrazloženju svoje odluke govori i Musić) nećemo vam ih ovdje deklamovati, nego preporučiti: Pogledajte video.
Istinski vjernici shvatit će poruku, a iznenađujuće ih je mnogo s empatijom i zaprepaštenjem primilo vijest koju je jučer obznanio sada već bivši glavni imam medžlisa IZ. Kojeg kad vidiš - vidiš plemenitost u ljudskom obliku.
Dakle, razlozi zašto muslimani, samim tim i Bošnjaci kaskaju, navedeni su videu.