Svijet

Zašto su rezultati izbora u Italiji opasni za cijelu Evropu

"Slavimo s Italijom", tako je na Twitteru glasio jedan komentar iz Njemačke. Jedan evropski zastupnik iz Francuske je napisao kako su Italijani očitali Evropskoj uniji lekciju po pitanju poniznosti. Desničarski političari iz cijele Evrope se raduju s Giorgiom Meloni. Šefica stranke desno-nacionalističke Braće Italija (Fratelli d'Italia), uvjerljivo je pobijedila na parlamentarnim izborima i vjerovatno će biti premijerka u novoj vladi, piše u komentaru Alexandra von Nahmen za Deutsche Welle.

Za Italiju, jednu od zemalja koje su utemeljile Evropsku uniju (EU), radi se o cezuri. Novoizabrani talijanski parlament će biti najdesniji parlamenat izabran nakon Drugog svjetskog rata. Melonijeva Braća Italije, koji svoje korijene imaju u neofašističkom pokretu, uvjerljivo su postali najjača politička opcija. U savezu s desno-nacionalnom Legom Mattea Salvinija i kršćansko-demokratskom strankom Forza Italija Silvija Berlusconija oni imaju apsolutnu većinu glasova u novom sazivu parlamenta.

Frustrirano biračko tijelo

Italijansko skretanje udesno prvenstveno ima veze s političkom situacijom u toj zemlji. Mnogi Italijani su nezadovoljni i frustrirani političkom klasom. Trećina građana s pravom glasa nije izašlo na birališta. Tri vlade je Italija imala u protekle četiri godine. Giorgia Meloni i njezina stranka nisu sudjelovali ni u jednoj od njih. I od toga je sad profitirala.

Energetska kriza, inflacija, osjećaj gubitka kontrole po pitanju doseljavanja, strah od budućnosti – sve to je karizmatična desničarka spretno tematizirala i kanalizirala. Obećala je ljudima da se će brinuti. Upravo to je ono što žele čuti mnoge Italijanke i Italijani. Ti ljudi su više-manje digli ruke od elita u Rimu, a nacionalnu političku kastu oni doživljavaju kao klub koji služi njihovom (samo)obogaćivanju.

Ali i EU se smatra odgovornom za lošu situaciju. EU mnogi Talijani doživljavaju kao instituciju koja je daleko od stvarnih briga ljudi, kao nešto netransparentno, nešto što služi prije svega interesima kapitala – kao leglo kompromisa koji su miljama udaljeno od stvarnih briga građana u pojedinim zemljama članicama.

Opasna retorika desnih populista

I upravo to je Giorgia Meloni forsirala svojom retorikom. Vrijeđala je EU kao nesposobno, birokratsko čudovište, najavila da će “okončati razuzdani Brisel”, da će tamo konačno zastupati interese Italije. Ne može biti da evropsko pravo bude iznad nacionalnog, govorila je.

Giorgia Meloni doduše već neko vrijeme više ne zahtijeva da Italija napusti EU ili eurozonu. Ali samo svojom fundamentalnom kritikom Unije ona će postati sličan problem kao što je to već sad mađarski premijer Viktor Orbán – čovjek koji je često u klinču s institucijama EU, čovjek koji često prkosi slozi zajednice država.

Opasnost za jedinstvo EU

A to bi mogao postati problem, pogotovo kad se radi o odlučnosti Zapada i EU u odnosu prema Kremlju. U ovom trenutku je Orbán jedini šef vlade ili države unutar EU-a koji zahtijeva ukidanje sankcija Rusiji. Italija bi mogla postati idući problem za Uniju. Čak i ako Giorgia Meloni, kako kaže, podržava sankcije i dodaje da je solidarna s Ukrajinom, njezini budući partneri u vladi to mišljenje ne dijele - Silvio Berlusconi, dokazani prijatelj ruskog predsjednika, nedavno je na italijanskoj televiziji tvrdio da su Putina prisilili na rat. A šef Lege Matteo Salvini kritizirao je sankcije EU-a, te ih je nazvao mjerom „koja nas je bacila na koljena".

I tako se već sad postavlja pitanje koliko će jedinstvena i odlučna Evropska unija ubuduće biti naspram Rusije, pogotovo u ovoj fazi u kojoj je to važnije nego ikada. Ako hladna i oštra zima pojača zaoštri energetsku krizu, to će ojačati populiste i u drugim članicama EU-a. U Švedskoj su na parlamentarnim izborima prije dva tjedna desno-nacionalni švedski demokrati postali druga najsnažnija politička opcija u zemlji. Pobjeda Giorgie Meloni na italijanskim izborima osnažio je tabor kritičara EU.

Bavljenje problemima građana

Italiji je potrebna EU, Unija koju je ta zemlja izgradila u prošlosti. 220 milijardi eura bi ta zemlja trebala dobiti iz fonda za obnovu nakon korone, to je novac koji je itekako potreban za stabiliziranje ekonomije. I po tom pitanju ništa se ne mijenja nakon pobjede desnih populista. Ali primjer Mađarske pokazuje koliko je štetno za Uniju kad se suočava s unutarnjim neprijateljima. No, uspon Meloni & društva prije svega pokazuje da EU konačno mora demonstrirati više hrabrosti po pitanju rješavanja problema koji muče ljude u Evropskoj uniji.