Vijesti

Zašto turističkih agencija nema na spisku za pomoć Vlade KS? Ministar Jeličić: Nemamo mi američki budžet

Vlada Kantona Sarajevo danas je uputila javni poziv privrednicima za podsticaj zbog krize koja je nastala pandemijom koronavirusa. Većina biznisa je zatvorena, bilo naredbom, bilo uzročno-posljedično. Gubici su ogromni.

Tako je Vlada objavila spisak 42 djelatnosti kojima je zabranjen rad i koje se sad mogu  prijaviti za podsticaj, odnosno subvencije. Međutim, djelatnost koja je bila prva na udaru, ovim nije obuhvaćena, što je već izazvalo revolt. Radi se turističkim agencijama.

"Bit ćemo među zadnjim u Evropu, gdje nam je izgleda i mjesto"

Predsjednik Udruženja turističkih agencija BiH Zoran Bibanović za Raport kaže kako turističke agencije, odnosno sektor koji se bavi posredovanjem u turizmu, uopće nije uvršten na listu djelatnosti Kriznog štaba civilne zaštite. Ocjenjuje to potpunim apsurdom, ako se uzme u obzir da su granice zatvorene, te da ne rade sve djelatnosti povezane s turističkim agencijama.

„Otkako su mjere na snazi, poslali smo na desetine zahtjeva i prijedloga, ali smo kao vrlo važan sektor u turizmu potpuno zanemareni. Federalnom i kantonalnim nivoima poslali smo prijedlog da se u anti-korona zakone primijeni model koji je primijenjen u zemljama EU, ali i u većini zemalja regiona. Riječ je o tome da se zakonski regulira uvođenje vaučera koji će našim klijentima garantirati da će usluge koje su već platili moći realizirati u nekom drugom terminu. Ako to i uvedemo, bit ćemo među zadnjima u Evropi, gdje nam je izgleda i mjesto“, kaže Bibanović.

Dodaje da nisu dobili nikakav odgovor niti na jednu inicijativu ili prijedlog, iako su kao struka reagirali ozbiljno i pravovremeno.

„Od februara pokušavamo komunicirati sa odgovornima. Ali, odgovora nemamo. Pritom, naši klijenti traže svoja prava, traže povrat novca ili garanciju da će aranžman ili aviokartu moći iskoristiti. Ne možemo garantirati ništa od toga, jer ne postoji zakonsko uporište“, kaže Bibanović.

Dodaje da će se sutra ponovo obratiti Kriznom štabu CZ KS i iznijeti svoje zahtjeve.

Imaju srednjoročni i dugoročni planovi

Kontaktirali smo i ministra privreda Kantona Sarajevo Draška Jeličića. On je u izjavi za Raport pokušao objasniti zbog čega i kako je napravljen ovaj propust. Na konkretno pitanje dobili smo ne baš tako konkretan, ali ipak podug odgovor. Ministru smo obećali da ćemo ga objaviti u cijelosti. Evo ga.

„Odluka Vlade odnosi se na sve djelatnosti kojima je zabranjen rad odlukom Kriznog štaba. I na popisu su 42 djelatnosti koje su izašle na portalu Ministarstva privrede. U još jednoj dodatnoj koloni stoje dodatne djelatnosti koje će možda biti obuhvaćene. Mi znamo da je nekim djelatnostima rad obustavljen zatvaranjem tržnih centara, ali to ne možemo sad razmatrati, već kao pojedinačne slučajeve, ali firme koje su izmirile svoje porezne obaveze i one koje su zadržale broj radnika“, rekao je ministar Jeličić.

Kaže da zna da ima pojedinačnih slučajeva koje nisu obuhvaćeni, ali da se radi o mjerama za mart, te da postoje još srednjoročni i dugoročni planovi. U te će pokušati ubaciti ove koji ne mogu odmah biti obuhvaćeni.

„Naši stavovi zavise i o tome kako će se kretati privreda u narednom periodu. Ne mogu se paušalno donositi odluke, to rade s nama vrhunski stručnjaci. Ali, nemamo mi američki budžet pa da milijardu istresemo. Vlada FBiH je predložila mjere koje će se uvesti od 1. aprila. Mi radimo od marta. Normalno je da nećemo moći sve privredne subjekte pomoći kojima je onemogućen rad“, zaključio je Jeličić u izjavi za Raport.