Dlake na bradi su uobičajene. Ali, zašto ih neke žene dobivaju i zašto s godinama sve više izmiču kontroli? I koji bi zdravstveni problemi mogli pridonijeti rastu tih dlaka?
Androgeni su grupa spolnih hormona koji pomažu u pubertetu i reproduktivnom razvoju. Žene proizvode testosteron iz svojih jajnika, koji se zatim pretvara u estrogen. To pomaže u pokretanju menstrualnog ciklusa i dovodi do rasta dlaka ispod pazuha i stidnih dlaka, kaže dr. Bruce Dorr, ginekolog.
Dihidrotestosteron (DHT) je androgen izveden iz testosterona, a može imati snažan učinak na rast kose, kaže Dorr. DHT stimulira rast folikula dlake u područjima koja više reagiraju na androgene, poput brade. Neke žene prirodno imaju osjetljivije DHT receptore, što znači da čak i normalni nivoi hormona mogu stimulirati povećani rast dlaka na licu. Prema Dorru, to je zbog genetike i nema razloga za brigu, iako može biti neugodno, piše Yahoo.
Izvan normalnih hormonalnih promjena i genetike, postoje neki zdravstveni problemi koji mogu dovesti do hirzutizma, stanja koje dovodi do prekomjernog rasta dlaka, koje se mogu pojaviti na bradi, gornjoj usnici, prsima, trbuhu ili leđima.
Jedan potencijalni krivac za dlake na bradi je sindrom policističnih jajnika (PCOS), koji pogađa oko 8 do 13% žena u reproduktivnoj dobi
Mnoge žene su rekle da su sa starenjem primijetile više dlaka na bradi. To je rezultat perimenopauze i menopauze, tokom kojih se nivo estrogena smannjio, a androgeni poput testosterona postaju dominantniji.
Značajno povećanje tjelesne težine može sniziti nivo hormona, kao i ekstremni pad težine.
Cushingov sindrom, poremećaj u kojem tijelo proizvodi previše hormona stresa kortizola, također može uzrokovati višak dlakavosti.
Iako rijedak, tumor koji izlučuje androgene (obično se nalazi u nadbubrežnim žlijezdama ili jajnicima) može dovesti do prekomjernog rasta dlaka.