Svijet

Zastrašujuća ruska podmornica Belgorod: Nosi torpeda dizajnirana da gradove preplave radioaktivnim cunamijem

Ruska mornarica preuzela je isporuku najduže poznate podmornice u svijetu, za koju njen proizvođač navodi da je istraživačko vozilo dok drugi sumnjaju da je platforma za špijunažu i moguće nuklearno oružje.

“Belgorod” je predat ruskoj mornarici početkom juna u luci Sjeverodvinsk, a prema najvećem brodogradilištu u zemlji “Sevmaš” podmornica je otvorila “nove prilike za Rusiju” da provodi “naučne ekspedicije i operacije spašavanja u najudaljenijim dijelovima svjetskog okeana”.

Stručnjaci kažu da je njen dizajn modifikovana verzija ruskih podmornica sa navođenim projektilima klase “Oskar II”, napravljene dužom da se na njoj eventualno smjeste prva svjetska stelt torpeda sa nuklearnim bojevim glavama i oprema za prikupljanje obavještajnih podataka. Ukoliko “Belgorod” uspješno nadoda te nove sposobnosti ruskoj floti, mogao bi u sljedećoj deceniji da postavi scenu za povratak na prizore iz Hladnog rata pod okeanom, sa američkim i ruskim podmornicama koje traže i love jedna drugu, piše CNN.

“Belgorod” je sa svojom dužinom od preko 184 metara najduža podmornica danas u okeanu, duža i od podmornica američke mornarice sa balističkim i navođenim projektilima klase “Ohajo” koje imaju 171 metar. Očekivalo se da će biti isporučen ruskoj mornarici 2020, nakon ispitivanja i testiranja, ali je to odloženo zbog pandemije, kako je izvijestio TAS, a nije dat vremenski okvir za prvo razmještanje podmornice.

Ono što razlikuje “Belgorod” od bilo koje podmornice na nuklearni pogon u ruskoj floti – ili bilo koje druge takve u funkciju u svijetu – je njena misija. TAS je naveo da će podmornica nositi nuklearno sposobna torpeda “Posejdon” koja su u razvoju i koja su dizajnirana da se lansiraju sa stotina kilometara udaljenosti i provuku pored obalske odbrane putujući duž morskog dna.

Ovaj nuklearni “mega torpedo” je jedinstven u historiji svijeta, napisao je u martu američki stručnjak za podmornice H.I. Sutton na Navalnews.com.

“Posejdon” je, kako je istakao, potpuno nova kategorija oružja. On će preoblikovati pomorsko planiranje i u Rusiji i na Zapadu, dovodeći do novih zahtjeva i protivoružja. Sutton je ranije naveo da je “Posejdon”, sa očekivanih dva metra prečnika a dužine preko 20, “najveći torpedo ikad razvijen u bilo kojoj zemlji”. To je 30 puta veće od običnog torpedo “teške kategorije”, ukazao je Sutton.

I američki i ruski zvaničnici su rekli da ta torpedo mogu da isporuče bojeve glave od više megatona, uzrokujući radioaktivne talase koji bi djelove targetirane obale učinili nenaseljenima decenijama. U novembru 2020. je Christopher Ford, bivši pomoćnik državnog sekretara za međunarodnu bezbjednost, rekao da su “Posejdoni” dizajnirani da “preplave američke obalske gradove radioaktivnim cunamijima”.

Američka Kongresna istraživačka služba (CRS) je u izvještaju u aprilu navela da su “Posejdoni” namijenjeni kao oružje za odmazdu, da uzvrate neprijatelju nakon nuklearnog udara na Rusiju. Prema CRS, “Belgorod” bi mogao da ponese do osam “Posejdona”, iako neki stručnjaci kažu da je vjerovatnije da će njegova nosivost biti šest torpeda.

CRS takođe ukazuje da je ruski predsjednik Vladimir Putin u govoru 2018. hvalio “Posejdone”, navodeći da su oni “tihi, visoko manevarski i jedva da imaju bilo kakve ranjivosti koje bi neprijatelj mogao da iskoristi”. Ali, postoje sumnje u vezi oružja i da li će ono na kraju biti pridodato ruskom arsenalu.

"Ovo je i dalje tehnologija u razvoju, i torpedo i platforma", istakao je Hans Kristensen, direktor Nuklearnog informativnog projekta Federacije američkih naučnika.

Kako je dodao, ne očekuje se da će “Posejdon” biti spreman za razmještanje do druge polovine ove decenije. CRS je naveo da to ne očekuje do 2027. Kristensen je također ukazao da je i sam “Belgorod” probno plovilo za nadolazeću klasu nuklearnih podmornica “Habarovsk”, od kojih bi prva mogla da bude porinuta ove godine.

Tu su i loše performanse ruske vojske u invaziji na Ukrajinu.

"Ukrajina je podsjetnik da ruska napredna oružja nisu “srebrni metak” već da pate od problema sa pouzdanošću. Postoji svaki razlog da se vjeruje da će nuklearni torpedo interkontinentalnog dometa imati svoj dio problema", istakao je Kristensen.

“Belgorod” je možda samo prvi u floti od četiri podmornice koji može da nosi torpeda “Posejdon”, od kojih su dvije namijenjene službi u ruskoj Pacifičkoj floti, a dvije u njenoj Sjevernoj, navodi CRS.

Sutton je pre dve godine prognozirao da će sljedeće tri podmornice naoružane “Posejdonima”, gorepomenute klase “Habarovsk”, “vjerovatno biti definišuća podmornica 2020-tih jer predstavljaju novog i teškog protivnika”.

Malo je vjerovatno da će druge mornarice to oponašati ali će željeti da joj se suprotstave, rekao je Sutton o klasi “Habarovsk”. Podvodna igra mačke i miša u kojoj američke i britanske podmornice progone ruske mogla bi da oživi. Možda dolazi novi hladni rat na Arktiku, sjevernom Atlantiku i sjevernom Pacifiku, upozorio je Sutton, dodajući da bi “Belgorod” mogao također da funkcioniše kao platforma za sakupljanje obavještajnih podataka.

Imat će rusku mornaričku posadu ali će operisati pod GUGI, tajnom Glavnom direkcijom za istraživanje dubokog mora i nosiće niz malih podmornica radi provođenja tajnih specijalnih misija, napisao je Suttton.