Završena je sjednica Senata, a kako je rekao rektor Rifat Škrijelj, dokumentacija Sebije Izetbegović idalje nije dostavljena.
On je kazao da je ovo već druga sjednica s ovom temom, a da dokumentacije i dalje nema. Da je osigura bila je dužna komisija koju je imenovao Medicinski fakultet.
"Ad-hoc komisija koju smo imenovali nije ispunila obaveze iz Zaključka Senata, te da nije dostavila sljedeće dokumente.
Uvjerenje o položenim ispitima Sebije Izetbegović, uvjerenje o započetom postdiplomskom studiju u Zagrebu u svrhu daljnjeg školovanja u Sarajevu.
Nije dostavila valjanu ispravu za ekvivalenciju ispita iz Zagreba. Dostavljena su dva lista na nezvaničnom, reciklažnom papiru. Na njima je rukopisom napisano 10 ispita na engleskom s ocjenama prema kopiji indexa i devet naziva predmeta na maternjem jeziku. Pri čemu nismo dobili uvjerenje o položenim ispitima niti index Sebije Izetbegović sa postdiplomskog studija u Sarajevu.
Nismo dobili ni pravilnik u postdiplomskom studiju Medicinskog fakulteta kao pravni akt", rekao je Škrijelj.
On je istakao da nisu dobili ni izjašnjenje Sebije Izetbegović o svemu ovome.
"Nemamo uvjerenje o položenim ispitima u Sarajevu i tom pogledu UNSA je danas zaključio da će po okončanju radnji Senat imenovati komisiju koja će na temelju prikupljene predložiti dalje postupanje.
Htio bih naglasiti da je paralelno s ovom procedurom u toku donošenje novog statuta UNSA. To je naša obaveza prema Zakonu o visokom obrazovanju koji je stupio na snagu 2022 godine", rekao je on.
Škrijelj je istakao da se cijelom postupku pristupa oprezno.
"Svi imaoci diploma su imenom i prezimenom nosioci javnih isprava. Mi lično smo dužni da čuvamo naše isprave. A za slučaj da ih izgubimo dužni smo prijavimo i da nam se izda duplikat. Ovdje nismo imali takva saznanja dok ovo nije krenulo", rekao je on.
Dalje je istakao da je ad-hoc komisija imala zadatak da pregleda dokumentaciju.
"Ono što su mislili da treba nama su dostavili. Ta komisija nije nam osigurala izjašnjenje Sebije Izetbegović. To je njeno osnovno pravo, da ima pravo glasa. Ona je redovna profesorica. Ovdje je stekla zvanja. Ma koliko se medijima ili nekome na UNSA činilo da ovo dugo traje, da mi nešto želimo da odugovlačimo. Nije to. U pitanju je oprez. Ne želimo preskočiti niti jednu stepenicu", naveo je rektor.
Dalje je naveo da diplomu potpisuje dekan i rektor.
"Ona se uzima onako kako se i dodjeljuje. Sad kad smo u Bolonji imamo sistem. Prije je bilo drugačije, bilo je različitih postupanja. A mi se bavimo tim periodom. Prva komisija je uradila svoj dio posla. Drugu komisiju će formirati Senat. Ona će sagledati ono što nam je dostavila komisija Medicine i inspekcija. Do tada ćemo imati novi Statut, u njemu će pisati da Univerzitet može oduzeti diplomu, ali nije propisano zakonom detaljno kako. To mi moramo sad sagledati. Idemo u dobrom smijeru i kvalitetno. Ne preskačemo korake, pa da nam padne procedura", rekao je Škrijelj.
"Ne želimo da nam padnu važne odluke na osnovu procedure. Pa da nam neko kaže jesu li imali pravnika. Ovdje nema ništa personalno, ovo je procedura. Sutra u kontroli može biti neko drugi. Ništa ne sakrivamo, nište ne prejudiciramo, i ne žurimo. Svi kući imamo neke diplome. Mi koji smo profesori moramo imati minimalno tri diplome", naveo je Škrijelj.
"Ko god nije spreman da dokaže kako ih je stekao dolazi pod udar", zaključio je on.
S obzirom na to da predstavnica Sebije Izetbegović - Enra Suljić nije htjela govoriti, Škrijelja su pitali da prenese njen stav.
"Enra Suljić i dekanesa Medicine imale su aktivnu diskusiju. One su stajale na strani izvještaja ad-hoc komisije i Vijeća medicinskog fakulteta", rekao je Škrijelj.