Vijesti

Završeno ročište Alisi Mutap: Je li na doktore vršen pritisak da napišu u nalazu da je u pitanju amnezija

Pred Sudom BiH završeno je ročište Alisi Mutap-Ramić, bivšoj djevojci stradalog mladića Dženana Memića, koja je bila s njim kobne noći 8. februara 2016. kada je smrtno povrijeđen. Osim Mutap, raspravljano je i o pritvoru Muameru Ožegoviću, recepcioneru hotela "Crystal" na Ilidži, te policajcima DKP BiH Nebojši Veljoviću i Nedžadu Hrvatu.

Tužilac Dubravko Čampara istakao je kako se vrši opsežna istraga protiv organizovanog kriminala te da se u tom kontekstu ove osobe sumnjiče se za pomoć učinitelju poslije učinjenog krivičnog djela, protivzakonito posredovanje, te sprečavanja dokazivanja.

On je podsjetio kako zbog ovog slučaja postoji uznemirenost u javnosti te da je to rezultiralo i protestima. Naveo je i da je slučaj Dženan Memić završio u svim domaćim i stranim ekspertizama o stanju pravosuđa u Bosni i Hercegovini te da je zbog toga bitno istrajati u istrazi.

Odbrana Alise Mutap-Ramić iznijela je kako mjera pritvora postaje sredstvo ucjene, a odbrane su zatražile odbijanje prijedloga za određivanje jednomjesečnog pritvora kao neosnovanog. Oni cijene da su prihvatljive mjere zabrane koje uključuju sedmično javljanje policiji i oduzimanje putnih isprava.

Tužilaštvo smatra pak da je nemoguće održati kontinuitet istrage ukoliko se uhapšeni nađu na slobodi. Tužilac Ćazim Hasanspahić rekao je kako je u pripremi opsežna optužnica za dosad uhapšene u okviru istrage koja se vodi od 2019. Najavio je također i nastavak istrage prema drugim osobama. Kazao je i kako je devet zaštićenih svjedoka u ovom slučaju.

Sud BiH će u zakonskom roku od 24 sata donijeti odluku o mjerama pritvora. Također, sutkinja Kosović je prisutnima na ročištu zabranila iznošenje u javnost zdravstvenog stanja uhapšene Alise Mutap Ramić zbog zaštite njene privatnosti.

Mutap je za vrijeme istrage tvrdila da ima amneziju, te da o njegovom stradanju ne zna ništa. Za Ožegovića se sumnja da je učestvovao u brisanju snimaka s kamera videonadzora na hotelu. Policajci Veljović i Hrvat radili su na osiguranju objekata ambasada te su noći u kojoj je stradao Dženan Memić naišli na nju i povrijeđenog mladića.

"Više svjedoka potvrdilo je da su snimci s kamera videonadzora hotela "Crystal" na Ilidži postojali. Policajci koji su dolazili da izuzmu snimke potvrdili su da je Ožegović kazao da postoje snimci. Ali dolazi do nestanka struje. Vještaci SIPA-e utvrdili su da nestanak struje nikako nije moglo utjecati na brisanje snimaka jer je ostali materijal prije 8., 9., 10. i 11. februara 2016. od prije i poslije događaja ostao na hard disku. Dakle potvrđeno je da je snimak namjerno izbrisan", kazao je Hasanspahić.

Tužilac Čampara naveo je da je devet svjedoka zatražilo zaštitu, da je ovo osjetljiva faza postupka i da zbog toga nisu dostavili sve dokaze odbrani.

"Nezabilježeno je da neko dođe u KUM i doktor kaže da je orijentiran i stabilan te da ide kući, automatski nema amnezije. Zašto je vršen pritisak na doktore da napišu u nalazu da je amnezija u pitanju? Doktori na to nisu pristali. Rađeno je to da se neko zaštiti, da se ne otkrije počinilac zločina. Imamo 8. februara snimak, u petak nestaje struje, a u ponedjeljak nema snimaka, to je urađeno da se neko zaštiti. Oni su otišli i korak dalje. Tražili su nove doktore koji će napisati da se radi o amneziji. Alisa je policajcima DKP-a koje je zaustavila kobne noći rekla i kako se zove i u koju školu je išla i koje tablete pije, ovdje je sve jasno. Ovdje su institucije sistema zataškavale činjenice i skrivale izvršioce. Ako ovi osumnjičeni budu na slobodi imat ćemo anarhiju. Alisin otac Zijad koji je došao na lice mjesta pričao je gluposti policajcima. Kako mu je auto ukradeno, a ne prilazi povrijeđenoj kćerki. To je uradio zato što se ranije čuo s njima. To su nemoguće stvari", naveo je Čampara.

Tužilac Hasanspahić najavio je da će u roku od 30 dana biti podignuta optužnica u odnosu na dosadašnje uhapšene, ali da se istraga nastavlja una nove osumnjičene koji tek trebaju biti privedeni.