Pedesetim zasjedanjem Međunarodnog komiteta za velike električne sisteme (CIGRE) održanom prošle sedmice u Parizu otvorena je nova era razvoja elektroenergetike u svijetu, a Bosna i Hercegovina se etablirala među zemlje u kojima je razvoj stručnih i naučnih saznanja u ovoj oblasti u usponu.
Takvu ocjenu po okončanju skupa za Fenu dao je Zijad Bajramović, predsjednik Bosanskoherecegovačkog komiteta CIGRE i član Administrativnog vijeća, izvršnog organa ove svjetske asocijacije.
"Autori iz BiH na studijskim komitetima CIGRE imali su pet referata a poslije prezentacije svakog od njih bilo je mnogo pitanja i zanimljivih rasprava", rekao je Bajramović.
Posebnu pažnju izazvao je referat Đenane Čampare i grupe autora o procjenama rizika povezanih sa kibernetičlkom sigurnošću kod punjenja električnih vozila, rečeno je u kontekstu sigurnosti kod novih aplikacija i tehnologija u cilju osiguranja energetskih kompanija. Ostali referati Senada Aganovića, Ajle Merzić, Elme Redžić i Adnana Mujezinovića, rađeni sa grupom saradnika, odnosili su se na optimizaciju puteva dekarbonizacije, koncept hibridnih elektroenergetskih sistema, modele finansiranja izgradnje obnovljivih izvora električne energije i primjenu vještačke inteligencije u elektroenergetici.
Ključne poruke sa skupa u Parizu, po riječima Bajramovića, između ostalog, odnose se na integraciju obnovljivih izvora, implikacije na sigurnost snabdijevanja i energetska tržišta.
"CIGRE je time osigurao liderstvo u svjetskoj energetici", istakao je Bajramović.