Vijesti

Završne riječi tužilaca u ‘slučaju Dženan Memić’: Opasni presedan uvođenja amnezije u pravosuđe i skrivanje raščupanog ubice

Tužioci Ćazim Hasanspahić i Dubravko Čampara danas su u Sudu BiH iznijeli svoju završnu riječ nakon okončanja dokaznog postupka u slučaju Dženan Memić.

Sublimacija cijelog toka glavnog pretresa sa analizom dokaza (tužilaštvo uložilo 151 materijalni dokaz) koji savršeno konvalidiraju sa iskazima 65 saslušanih svjedoka od kojih je 15 zaštićenih, konačno je dala jasnu sliku na koji način i iz kojih motiva su skrivani, podmetani i uništavani dokazi tokom istrage ovog mučnog slučaja koji je na noge digao ne samo domaću već i regionalnu javnost, a čak je bio i predmet analize međunarodnih organizacija.

Osim pravnih konstatacija te podsjećanje da je optužnica izvan svake razumne sumnje dokazana, završne riječi na momente su iznošene pod utjecajem veoma jakih emocijama i istančanim poštovanjem za sedmogodišnju borbu porodice Memić za pravdu.

Teška sedmogodišnja borba

"Radi se o suđenju koje nije uobičajeno. Odnosi se na podmetanje, prikrivanje i fingiranje dokaza. Radi se o smrti mladića koji nije imao neprijatelja. Niko nije imao razlog da Dženanu oduzme život. Nažalost u svemu ovome su učestvovala lica koja su bila dužna da prikupljaju dokaze, odnosno policajci. Ovaj predmet spada u one koji su obilježili rad pravosuđa. Oni koji su trebali pribaviti dokaze učinili su da se istraga okrene u suprotnom smjeru. Tokom pripremanja završnih riječi časni sude palo mi je na pamet da je porodica Memić dobila unuka od Dženana jutros bi ga spremali u školu. Ne bi bili ovdje u sudnici. Na nama je da pred tu porodicu stavimo zrnce pravde. Da kažemo kako se slučaj odigrao", kazao je u uvodu tužilac Hasanspahić.

U nastavku obraćanja Hasanspahić se osvrnuo na krivična djela koja je prema optužnici počinio prvooptuženi Zijad Mutap.

"Svjedoci su pred sudom potvrdili da je sve rađeno po nalogu Mutapa. On je izdavao naredbe optuženom policajcu Hasanu Dupovcu. Sa policajkom Sanelom Hasanbegović je ispijao kafe. I određivao koga treba uhapsiti. Ljudi su vjerovali Dupovcu. Bio je policajac s činovima, vjerovali su i policiji. Tužilaštvo je za svaki dokaz i svakog svjedoka dalo obrazloženje. Sve je rečeno tokom suđenja. Većinu dokaza odbrane prihvatamo jer oni potvrđuju navode optužbe. Napominjem da je ovaj predmet bio i predmet ocjene EU", kazao je Hasanspahić.

On je nastavio s analizom posljednjeg dokaza koji je Tužilaštvo uložilo u spis. Radi se o dnevniku koji je vodio optuženi Mutap od 8. februara 2016. kada se slučaj i dogodio.

Mutapov dnevnik jada i čemera

"Evidencija počinje od momenta kada optužena Alisa Mutap izlazi da se nađe sa Dženanom. Tu su iznošene i gnusne riječi. I prijetnje koje sada ne bih ponavljao. Zapitajte se zašto baš tada počinje sa evidencijom. U sudnici su svjedočili pripadnici DKTP BiH i MUP-a KS koji su prvi izašli na lice mjesta. Zatekli su Dženan Memić koji krklja pored drveta. I Alisu koja u ruci drži telefon i kaže „zove me tata“. Da li tako kontaktira osoba koja ima amneziju. Nakon par minuta na lice mjesta dolazi i Zijad Mutap.

On pretpostavlja da će se tu nešto dešavati. Tu postoji jasna organizacija. Mutap se može povezati sa svakom lokacijom. I na KCUS je prvi stigao. I o svemu vodi urednu evidenciju šta treba provjeriti i koga treba uhapsiti. Čak Dupovcu daje broj telefona svjedoka M10. On govori Dupovcu koje auto za pare treba nabaviti. Druga krucijalna činjenica je da je Alisa tokom pregleda svjesna, komunikativna i orijentirana. Što su potvrdili svjedoci", pojasnio je Hasanspahić.

Alisa Mutap Ramić je kako je naveo tužilac ekipi Hitne pomoći dala sve podatke. Od toga koliko ima godina, šta studira, pa čak i šta je ručala taj dan.

Alisa u ruci imala neku skicu

"Je li to amnezija? Ko je prvi izašao na lice mjesta? Ko je prvi saslušao Alisu i u čijem prisustvu? Prvi je to učinio Dupovac i to bez naredbe suda. On je uzeo videozapise s videonadzora bez naredbe suda. Optuženi Josip Barić je bio prisutan na Alisinom salsušanju. Tu su bili i njeni roditelji iako je bila punoljetna. U svakoj opisanoj radnji se pojavljuje Zijad Mutap kao planer. Barić kako je opisao svjedok Edvin Avdić komentariše „ova sve zna – do nje je“. Ali i pored toga okreće istragu u suprotnom smjeru. Poznat im je počinilac i oni to znaju. Analizirajući Mutapov dnevnik otkriveno je da je Ljubi i Bekriji Seferoviću dato 200.000 KM. Čak svjedok M15 kaže da su Zijad i Alisa išli kod Seferovića. Te da su tokom njihovog razgovora svi morali izaći iz kuće, a da je Alisa u ruci imala neku skicu", obrazložio je Hasanspahić.

Nakon toga kako je pojasnio tužilac policija sarajevskom tužilaštvu šalje izvještaj o počinjenom ubistvu.

"Nakon žalbe Seferoviće puštaju iz pritvora. Potom se sastavlja novi izvještaj za udes. Ko dolazi u Sektor kriminalističke policije da sastavi izvještaj, pa Hasan Dupovac, a on čak i ne radi u tom sektoru. Niti jedan svjedok iz MUP-a KS ne pamti da je neko na taj način sačinio izvještaj. Tu se iz časa u čas radilo o podmetanju dokaza. „Treba uhapsiti Mirzu Ploskića i ostale“, piše Mutap. To se dešava isto kao što piše „Naći zeleni Clio“, što se također dešava. Dežurni tužilac Meris Ćato ni o čemu nije obaviješten. Barić i Dupovac postupaju bez njegovog znanja.

Oni nude nivac za Clio što potvrđuju svjedoci. Kažu „Dovedite Clio i nikada nećete imati problem s policijom samo nemojte počiniti ubistvo“. Još jedna činjenica koja je važna je nalaz i mišljenje vještaka saobraćajne struke Ševala Kovačevića. Kovačević koji je bio jedini dokaz za koji se sarajevsko tužilaštvo uhvatilo tokom suđenja Seferovićima. Vrhovni sud FBiH je taj nalaz nazvao neprihvatljivim jer se vještak vodio neobjektivnim stanjem", naveo je Hasanspahić.

Svjedok napadnut i pretučen

On je naveo da je svjedok M10 napadnut i pretučen neposredno nakon davanja iskaza.

"Ovaj svjedok bio je prisutan kada je Alisa pričala da je vidjela lice s palicom koje je bilo raščupano, te da se Dženan trznuo i da je to lice reklo „eto vam sad“. Zašto se krije taj raščupani? Zašto se ne traži ta palica nego se daju pare da se nađe Clio. Mutap je kontaktirao tog svjedoka. I našli su se na parkingu na Ilidži gdje ga je nazvao Dupovac i rekao mu da nađe zeleni Clio. On potvrđuje da se s Dupovcem našao više puta. I da je od njega tražio da nađe Ploskićev Clio.

Nema dileme da je to vozilo kasnije vještačeno. I da je utvrđeno da nema veze s događajem. Zanemaruje se ubica i potraga za palicom. To nije radio neki početnik policajac, već šef Odsjeka za saobraćajne istrage. Taj Clio kobne noći nije bio u Velikoj Aleji. To je potvrdio svjedok M9. Svjedok Avdić je u potpunosti potvrdio iskaz svjedoka M10 i nijedan dokaz ne govori suprotno", kazao je tužilac.

U nastavku je analizirao iskaz svjedoka M9 te dokaze koji potkrijepljuju njegovu izjavu.

„Kada sam Dupovcu rekao da tu nema udesa, on mi je rekao „ zar ti misliš da mi lažemo“.

Nastavio je tužilac Čampara koji je naveo da policajci o svom postupanju ne obavještavaju dežurnog tužioca.

Snimak nikada nismo vidjeli

"Činjenica je da kada se radi o djelu za koja je zaprijećena kazna duža od pet godina mora se o svakom koraku obavijestiti tužilac. To nije ni jedina stvar, izuzimali su stvari bez naredbe suda i tužilaštva. Imamo situaciju gdje Dupovac prikuplja odlučujuće činjenice. A o tome tužilac ništa ne zna. Sedam godina rade u pogrešnom smjeru. Onda dođe Vrhovni sud FBiH koje kaže „ne“. Svjedok M6 priča da na poziv Dupovca odlazi u kuću Šerifa Konjevića i traži da pogleda videonadzor. Skinuli su snimak na USB stick. Šerif je rekao da ga je dao Dupovcu jer vjeruje policiji. Taj snimak nikada nismo vidjeli.

Šerif je i rekao da mu niko nije pokazao naredbu. Dupovac također od Vahidina Memića traži da pogleda snimak s kuvajtske rezidencije. I da vidi ima li Clio na njemu. Kaže mu da nipošto taj snimak ne donosi u MUP. Nego, da će neko po njega doći. Zašto da ne dolazi u MUP, je li to zločinačka organizacija? Konstantno se sedam godina izmišljaju i podmeću dokazi. Mi smo kao sistem podbacili. Zato ova porodica sjedi ovdje. Što se tiče pregleda lica mjesta. Policajci koji su donijeli komade stakla koje su našli i dali ih Dupovcu on ih je pred svojom sekretaricom bacio u kantu za smeće. To je ona potvrdila u sudu. Postoji li ijedno razumno objašnjenje za to. Radi se o šefu Sektora za saobraćajne istrage", pojasnio je Čampara.

Kakav to policajac baca dokaze u smeće?

On se upitao da li je iko čuo da inspektor dokaze baca u smeće.

"Decidno je dokazano da je Dupovac počinio djela koja mu se stavljaju na teret. Odbrane nisu dale niti jedan argument. Niti su izveli svjedoka koji bi mogao opravdati Dupovcevo ponašanje", naveo je Čampara.

Izlaganje je nastavio tužilac Hasanspahić koji je ponio značajan teret ove istrage.

"Ništa ovdje nije greška niti plod slučajnosti. Pogriješiti se može jednom, ali ne pet puta. Sve se u lancu dešava. Svjedoci potvrđuju da Alisin tata dolazi za nekoliko minuta. Sve je urađeno planski. Svjedočili su kako je rekla „tata, zovi svoje ljude“. Vidi se organizacija i vodi se evidencija o svemu. Ovdje mi prekidamo farsu sa amnezijom. Postoji nalaz da je Alisa bila svjesna i komunikativna. Svjedok M10 kazao je da je Alisa sutradan 9. februara 2016. ispričala o raščupanom napadaču i bejzbol palici.

Potres mozga

Sa jednim prijateljem sam gledao boks meč gdje je jedan nakoutiran. I u tom momentu kada ga iznose zvoni telefon. Koji on ne registruje. Doktor tada kaže da je dobio potres mozga. Alisa vidi sve jasno. Ona zna šta je čak i ručala taj dan. Dženan Memić i niko ne govori o njemu. Niko ne pita kako je on. Prilikom pregleda na KCUS-u Alisa je također, orijentirana, svjesna i komunikativna. Vještak Hamza Žujo je pojasnio te okolnosti. Također, eminentni stručnjak, akademik Abdulah Kučukalić pred kojim neuropsihijatri brane magistarije i doktorate kazao je da u ovom slučaju nema amnezije. On je uradio minimum 10.000 vještačenja. I u 99,9 posto slučajeva sud mu je poklonio vjeru", naveo je Hasanspahić.

U daljem izlaganju naveo je da je Alisa osoba koja je iznijela više verzija događaja.

"Ako ćemo dopustiti ovu amneziju onda možemo zaključati sudnice. Izlišno je da krivično gonimo i sudimo. Kada budete cijenili dokaze sjetite se da ste mi rekli“ tužioče u ovoj fazi je dovoljno razjašnjeno“. Činjenica je da je Alisa išla rame uz rame sa Dženanom. Ona je bila sudionik događaja. Ali ipak njenog iskaza nema", rekao je Hasanspahić.

Detalji u slučaju Dženan Memič: Nije izuzeo krvavi džeper

Tužilac Čampara je uzeo riječ.

"Ulazimo u opasni presedan ukoliko se uvaži amnezija. Počet će ljudi govoriti da se ne sjećaju bez obzira na materijalne dokaze i sve. Optuženi Josip Barić je kao policajac svjesno propustio da izuzme krvavi džemper od Alise Mutap. Znao je da je ona jedini očevidac. I da se možda na tom džeperu nalaze tragovi krvi počinioca. Na ove okolnosti smo imali niz svjedoka. Vidio je na Alisi krvav džemper. I ostavio joj ga, nije ga izuzeo. To su rekli Dženanovi otac i sestra. On je razgovarao i sa Zijadom i Alisom. I napravio je dijametralno suprotne službene zabilješke. Dalida Burzić, tadašnja glavna kantonalna tužiteljica navela je da je zbog njega istraga krenula u suprotnom smjeru. On je koristio svoj službeni položaj da se službena radnja ne izvrši", kazao je Čampara.

U nastavku je završnu riječ iznosio Hasanspahić koji je naveo da je svjedok M4 posvjedočio da se vozilo Hitne pomoći u kojem je bila Alisa zaustavljalo.

Trenutna pravna sigurnost

"Optuženi Muamer Ožegović, radnik na recepciji hotela „Crystal“ namjerno je izbrisao snimke videonadzora i to je nedvosmisleno utvrđeno vještačenjem. Tokom 9. februara 2016. Dupovac je uzeo snimke i od tada ih niko više nije vidio. Na tom snimku bi se trebalo vidjeti da se Alisa i Dženan raspravljaju kako su svjedoci rekli. Također trebalo se vidjeti da li je Zijad došao na lice mjesta iz pravca „Crystala“. I koja su sve vozila prošla, nećemo saznati jer je Ožegović obrisao snimke iako je znao koji materijal traži policija. U petak policajci dolaze da izuzmu snimak. Nestaje struje. Vraćaju se u ponedjeljak, a snimaka nema. Jedino je Ožegović znao koje snimke traži policija. On je čak išao i na obuku o videonadzoru, i prema riječima njegovih kolega u tome je bio najvještiji", pojasnio je Hasanspahić.

Dodao je da je temeljno načelo pravna sigurnost te se zapitao kakva je trenutna pravna sigurnost pružena građanima i porodici Memić.

Slučaj "Dženan Memić"

"Kakvu mi ovdje sigurnost vidimo. U podmetanju dokaza učestvuju pripadnici MUP-a KS. Ovo je test svih nas. Hoćemo li dopustiti ovo. Veća je patnja za porodicu Memić hodati po sudovima nego ona patnja od 8. februara. Oglasite ih krivim i kaznite po zakonu. U ime budućih generacija zahvaljujem se porodici Memić na njihovoj borbi", zaključio je Hasanspahić.

Tužilac Čampara zatražio je maksimalne kazne za optužene.

"Ožegovićeva odbrana dala je snimak iz 2013. godine da dokaže kako je slaba rezolucija. Zašto nisu dali snimak iz 2016 da vidimo tada rezoluciju. Nema tog snimka izbrisan je. Ovo tužilaštvo i građani BiH očekuju maksimalne kazne u ovom slučaju. Mi smo zadnja brana koja može nešto uraditi", zaključio je Čampara.     

Na sljedećem ročištu svoju završnu riječ o slučaju "Dženan Memić" će dati Ifet Feraget, advokat porodice Memić, a nakon njega i odbrane.