NEZABILJEŽEN SLUČAJ

Zbog banalne greške koju mnogi čine otvorila mu se ogromna rupa u grlu: ‘Nikad ne radite ovo dok kišete!’

Nesretni muškarac pokušavao je spriječiti napad kihanja stiskanjem nosa i zatvaranjem usta tokom vožnje

Neimenovani škotski pacijent, u tridesetima, napravio je rupu u grlu nakon što je zadržao kihanje, otkrili su doktori te su istaknuli da je to prvi poznati slučaj takve vrste, piše The Sun.

Nesretni muškarac pokušavao je spriječiti napad kihanja stiskanjem nosa i zatvaranjem usta tokom vožnje. No, pritisak od kihanja bio je toliki da mu je napravio rupu od dva milimetra na dušniku i morao je hitno u bolnicu.

Trpio je strašnu bol i liječnici su mogli čuti pucketanje dok je disao, a muškarac je još uvijek mogao govoriti, gutati i disati. Dr. Rasads Nisirovs sa Univerziteta Dundee rekao je da bi ovaj slučaj trebao poslužiti kao upozorenje ljudima da ne pokušavaju zadržati kihanje.

"Svima treba savjetovati da ne prigušuju kihanje stiskanjem nosa dok drže zatvorena usta jer to može dovesti do perforacije dušnika", rekao je.

Rupa je zarasla za pet sedmica

Muškarac je patio od alergijskog rinitisa, uobičajenog stanja u kojem nos postaje nadražen nečim na šta ste alergični, poput peludi. To oboljenje može uzrokovati kihanje, svrbež, curenje ili začepljenje nosa, svrbež, crvene i suzne oči, kašalj i svrbež nepca.

Mnogi ljudi to nazivaju peludnom groznicom. Kihanje uzrokuje povećanje pritiska u dišnim putovima, ali zadržavanje dišnih putova može dovesti do povećanja tog pritiska oko 20 puta.

Slučaj škotskog pacijenta, prijavljen je u BMJ Case Reports. To je jedini je poznati slučaj kada je kihanje izazvalo rupu u grlu. Kad je muškarac stigao na hitni odjel bolnice, vrat mu je bio natečen s obje strane i teško ga je pomicao.

Rendgenski snimak otkrio je da ima hirurški emfizem - stanje kada zrak ostane zarobljen u najdubljim tkivima ispod kože. CT skenovi su pokazali da je pukotina bila između treće i četvrte kosti njegovog vrata i da se zrak nakupljao u prostoru između pluća u njegovim prsima.

Doktori su odlučili da mu nije potrebna operacija, ali su ga dva dana pratili u bolnici kako bi provjerili je li mu nivo kisika ostao stabiln. Zatim su ga otpustili i dali mu lijekove protiv bolova i peludne groznice, a rupa je zarasla za pet sedmica.