Trumpove recipročne carine mogle bi uzrokovati ozbiljne promjene na tržištu elektronike. Analitičari predviđaju da će Apple morati povisiti cijene da bi pokrio rastuće troškove proizvodnje i uvoza, što bi moglo izazvati nezadovoljstvo kupaca. Modeli poput iPhonea 16 Pro, čija je početna cijena 999 dolara, doživjet će manji porast od oko 120 dolara ako Apple premjesti dio proizvodnje iz Kine u Indiju. No čak ni ta strategija ne rješava problem u potpunosti, piše CNBC.
Apple, koji većinu svojih uređaja proizvodi u Kini, posebno je pogođen trgovinskim sukobom. Na kinesku proizvodnju već su primijenjene carine od 54 posto, a novi prijedlozi samo su povećali opterećenje. Analitičari ističu da će novi carinski nameti dodatno smanjiti fleksibilnost firme, čak i u zemljama poput Indije, Vijetnama i Tajlanda, gdje je dio proizvodnje već prebačen.
'Nakon prošlotjednog najavljivanja recipročnih carina, gotovo da nema razlike između proizvodnje u Kini ili u drugim zemljama osim SAD – sve će biti podložno visokim uvoznim tarifama', naveli su analitičari Morgan Stanleyja. Posljedice mjera već se osjećaju na berzi. Dionice Applea pale su za 20 posto u protekla tri dana, što je rezultiralo gubitkom od 640 milijardi dolara tržišne vrijednosti.
'Apple je pod velikim pritiskom da pronađe način na koji se nositi s rastućim troškovima, a da ne izgubi povjerenje kupaca', izjavio je analitičar UBS-a Sundeep Gantori. 'Postoji velika neizvjesnost oko toga kako će Apple i njegovi dobavljači podijeliti povećane troškove, koliko će se od toga prenijeti na krajnje kupce i koliko dugo će carine ostati na snazi', napisao je Gantori.
JPMorgan Chase procjenjuje da bi kompanija mogla povisiti cijene svojih proizvoda za šest posto na globalnoj razini kako bi nadoknadila troškove tarifa. S druge strane, Barclaysov analitičar Tim Long upozorava da bi izbjegavanje povećanja cijena moglo smanjiti zaradu po dionici za čak 15 posto.
Najradikalnija opcija – premještanje proizvodnje u SAD – bila bi izuzetno skupa. Analitičar Wedbusha Dan Ives predviđa da bi tada cijena iPhonea mogla doseći nevjerojatnih 3500 dolara. Uprkos diverzifikaciji proizvodnje, analitičari Morgan Stanleyja procjenjuju da bi dodatni godišnji troškovi tarifa za Apple mogli iznositi čak 34 milijarde dolara.
Kompanija bi mogla zatražiti izuzeće od carina za svoje proizvode, no ostaje pitanje hoće li to biti odobreno. U međuvremenu, analitičari predviđaju da će cijene iPhonea u SAD porasti za 17 do 18 posto ako carine ostanu na snazi.