Zdravstveni sistem Njemačke na rubu je krize: Sve veći broj slučajeva gripe, epidemija respiratornog virusa RSV, epidemija COVID-19, nedostatak osoblja i lijekova doveli su do teške situacije
Predsjednik njemačke Ljekarske komore Klaus Reinhardt listu Tagesspiegel, skrenuo je pažnju na probleme u snadbijevanju nekim lijekovima. Pozvao je javnost da pomognu jedni drugima kroz zajednički rad.
Gerald Gass, predsjednik Udruženja njemačkih bolnica (DKG), izjavio je da je došlo do smanjenja zdravstvenog osoblja od devet do deset posto.
"To znači da je skoro svaki deseti zaposlenik bolestan", kazao je Gass.
Naglasio je da, pored osoblja koje je oboljelo usljed epidemija, problem nastavlja da raste i zbog epidemije COVID-19. Gripe i respiratornog virusa RSV, koji je čest kod djece.
Navodeći da se problemi u zdravstvenom sistemu ne svode samo na ove, stručnjaci su se požalili i na birokratiju u zdravstvenim osiguravajućim kućama.
Stručnjaci su istakli i da nema dovoljno kvalifikovanog kadra za rad u zdravstvenom sistemu. I istakli da se stotine hiljada penzionera svake godine ne može zamijeniti.
Reinhardt je rekao da se također radi o ponovnom učenju kako se "pragmatično i nepokolebljivo nositi s vremenom u kriznim vremenima". Nakon toga se opet može i mora uhvatiti u koštac s temeljnim pitanjima, poput reforme proizvodnje lijekova. Predsjednik Njemačkog ljekarskog udruđenja kritičan je prema ideji o još jednom višemilijarderskom "boomu" kupovine lijekova diljem svijeta: "To ne pomaže. I druge zemlje u svijetu imaju isti problem. Ne možemo od njih kupiti njihove lijekove."