Blue Origin Jeffa Bezosa lansirao je svoju novu svemirsku raketu koja bi mogla dodati više goriva svemirskoj utrci milijardera.
Raketa New Glenn poletjeta je s Cape Canaverala na Floridi, što je rezultat više milijardi dolara vrijednog decenijskog rada koji bi mogao postaviti temelje za Amazonov prodor u svemirsku utrku i umanjiti tržišni udio Elona Muska.
SpaceX Muska dominira scenom dugi niz godina, ali i Bezos i osnivač Virgin Galactica Richard Branson imaju planove za svemir - i bogatstvo povezano s njegovim istraživanjem.
Divovska raketa
"Još od svoje pete godine sanjao sam o putovanju u svemir", rekao je Bezos.
New Glenn - kojeg je Blue Origin opisao kao "divovsku raketu za višekratnu upotrebu" i dizajniranu za najmanje 25 letova - lansiran je iz Cape Canaverala na Floridi rano u četvrtak ujutro.
Nakon što je planirano lansiranje u ponedjeljak odgođeno zbog nakupljanja leda na svemirskoj letjelici, svih sedam glavnih motora rakete uspješno se pokrenulo pri polijetanju u 2.03 ujutro (8.03 ujutro u našem vremenu).
Gledajući iz kontrole misije u blizini, Bezos i zaposlenici firme su klicali i pljeskali dok je raketa krenula u orbitu - glavni cilj lansiranja Blue Origina - oko deset minuta nakon lansiranja.
Ariane Cornell, potpredsjednica za svemirske sistema Origina, rekla je u prijenosu uživo da je lansiranje "značajan korak" i "historijsko lansiranje".
"Postigli smo naš ključni, kritični cilj broj jedan, moramo u orbitu na siguran način.
Uspjeli smo to pri prvom izlasku", rekla je ona.
Bezos je osnovao kompaniju Blue Origin s ciljem da "milioni ljudi rade i žive u svemiru". Bezosov Blue Origin Enterprises je američka firma za svemirsku tehnologiju sa sjedištem u Washingtonu.
Godinama je lansirao raketu New Shepard do i od ruba Zemljine atmosfere, ali nikada ništa nije poslao u orbitu. To se sve promijenilo danas.
Blue Origin se nada da će se njegov New Glenn moći takmičiti sa SpaceX-ovom Falconom 9, najaktivnijom raketom na svijetu.
Dvostruko snažniji
U usporedbi s Muskovim Falconom 9, New Glenn je otprilike dvostruko snažniji.
Lansiranje je također ključni certifikacijski let koji zahtijevaju svemirske snage Sjedinjenih Američkih Država prije nego što New Glenn može lansirati korisni teret za nacionalnu sigurnost, kao dio više milijardi dolara vrijednih vladinih konkursa za koje se Blue Origin nada da će na njima pobijediti.
"Želim umrijeti na Marsu - samo ne pri udaru", našalio se jednom Musk, najbogatiji čovjek na svijetu kojeg na listi milijardera sliejdi upravo Bezos.
Saveznik povratnika na mjesto predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trumpa, koji se često slika u majici "Occupy Mars", uživao je relativnu dominaciju u privatnoj svemirskoj industriji preko svoje firme SpaceX.
Još 2016. godine, Musk je iznio svoju viziju izgradnje kolonije na Marsu "za naših života" - s prvom raketom koja će odvesti ljude na Crvenu planetu do 2025., iako se čini da taj rok neće biti ispunjen.
Dugi niz godina firma je koristila sliku Marsove površine koja je pretvorena u Zemljinu u svom promotivnom materijalu.
Međutim, studija koju je sponzorirala Američka agencija za svemirska istraživanja (NASA) objavljena 2018. odbacila je te planove kao nemoguće s tada dostupnom tehnologijom.
Misije SpaceX uključivale su i ugovore američke vlade i lansiranje satelitske internetske mreže firme Starlink.
I dok je Bezosova raketa New Glenn mnogo snažnija od uspješnog Falcona 9, SpaceX-ov Starship sljedeće generacije, raketni sistem za višekratnu upotrebu koji se trenutno razvija, bio bi još moćniji.
Musk vidi Starship kao ključan za širenje Starlinkovog statusa u orbiti. Sljedeći testni let očekuje se kasnije ovog mjeseca.
Treći igrač
Svoje mjesto u gornjoj atmosferi traži i osnivač Virgina Richard Branson, čiji je Virgin Galactic odveo prve turiste na rub svemira 2023. godine.
Posada je odvela putnike oko 88 kilometara iznad Zemlje gdje su iskusili nultu gravitaciju tokom leta koji je trajao nešto više od jedan sat.
“Mama me naučila da nikad ne odustajem i da posegnem za zvijezdama”, rekao je jednom prilikom britanski milijarder.
Firma trenutno pauzira od letova dok razvija nova svemirska vozila, objavio je Forbes u oktobru prošle godine.
Njegova nova flota vozila Delta trebala bi nastaviti s komercijalnim svemirskim letovima do 2026. godine.