PODZEMNE VODE

Zemljina kora krije veliku tajnu: Pogledajte što su naučnici otkrili duboko ispod površine

Zemljina površina je gotovo tri četvrtine prekrivena vodom. No koliko se vode zapravo skriva ispod zemljine kore? Studija iz 2021. objavljena u časopisu Geophysical Research Letters otkrila je da se više vode nalazi u zemljinoj kori u obliku podzemnih voda nego u ledenjacima i glečerima na površini.

"U zemljinoj kori se nalazi oko 43,9 miliona kubnih kilometara vode," rekao je Grant Ferguson, hidrogeolog sa Univerziteta u Saskatchewenu i vodeći autor spomenute studije, a prenosi Live Science.. U usporedbi, led na Antarktiku sadrži oko 6,5 miliona kubnih milja vode, u Grenlandu oko 720.000 kubnih milja, a glečeri izvan Antarktika i Grenlanda oko 38.000 kubnih milja, kako navodi istraživanje iz 2021.

Zemljini okeani ostaju najveći rezervoar vode na planeti, sadržeći oko 312 miliona kubnih milja vode, prema istraživanju iz 2021. Ipak, osim okeana, podzemne vode su najveći rezervoar vode globalno, navodi studija.

Odvojene od ostatka planeta

Studija iz 2015. objavljena u časopisu Nature Geoscience procijenila je da ima 5,4 miliona kubnih milja plitkih podzemnih voda, voda u gornjih 2 kilometra zemljine kore. Nasuprot tome, studija iz 2021. uzela je u obzir podzemne vode unutar gornjih 10 kilometara zemljine kore. Nova procjena gotovo je udvostručila količinu podzemnih voda koje se smatraju prisutnima na dubinama od 2 do 10 kilometara ispod površine Zemlje - s oko 8,5 miliona kubnih kilometara na 20,3 miliona kubnih kilometara. Ferguson ističe da je kora obično debljine 30 do 50 kilometara, značajno deblja od dubine od 10 kilometara koju je uzela u obzir studija iz 2021.

Plitke akvifere podzemnih voda, koje su uglavnom slatke vode, koriste se za piće i navodnjavanje. Nasuprot tome, duboke podzemne vode su slane i ne mogu se lako kretati prema površini, čime su uglavnom odvojene od ostatka planeta, napominje Ferguson. Ipak, relativna izolacija dubokih podzemnih voda znači da su neka mjesta ove slane vode zarobljene veoma dugo vremena. To znači da bi mogle pružiti vrijedan uvid u prošlost Zemlje.

"Znamo vrlo malo o ovim vodama na dubinama većim od nekoliko kilometara, što ih čini područjem istraživanja za nauku," kaže Ferguson.

Ove drevne vode također mogu podržavati mikrobne ekosisteme koji su i danas aktivni. Takve duboke biološke zajednice mogle bi osvijetliti kako je život evoluirao na našem planetu i kako bi se mogao razvijati na drugim svjetovima koji vjerojatno imaju vodu duboko ispod svoje površine.