Šesti oktobar tekuće godine je datum kad će se u Bosni i Hercegovini održati lokalni izbori. Tako je odlučila Centralna izborna komisija BiH, koja je, jasno je, i raspisala pomenute izbore.
Potom je Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine RS, najavio da će vladajuća koalicija raspravljati o odluci CIK-a.
S druge strane, na istoj toj Narodnoj skupštini ne tako davno usvojen je i Izborni zakon RS, krojen (proxy) rukom predsjednika RS i lidera SNSD-a Milorada Dodika. Zakon je zapeo u Vijeću naroda RS, kad je Klub Bošnjaka uložio veto, a dalja procedura nalaže da o njemu raspravlja Ustavni sud RS.
Zakon predviđa da se na teritoriji ovog entiteta neće primjenjivati odredbe državnog izbornog zakona koje se odnose na izbore za funkcije i pozicije u RS.
To je bio Dodikov odgovor na tehničke izmjene Izbornog zakona koje je nametnuo visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt.
Zakon je najavljivan na sva zvona, burne su bile i sjednice Narodne skupštine bh. entiteta prilikom usvajanja pomenutog zakona, na kojima je dio opozicije glasno stavljao do znanja da je to zamazivanje očiju te da nije nešto što se može provesti.
Odjednom je Izborni zakon RS izgubio slavu i više niko nije mahao njim pred očima javnosti. Sve dok Stevandić nije najavio razmatranje CIK-ove odluke.
Već je Socijalistička partija, koja je dio vladajuće koalicije u RS, rekla da će raditi po CIK-ovim pravilima, a kao što je Raport već pisao, Općina Laktaši je u svom rebalansu budžeta predvidjela pare od CIK-a.
I šta sad? Da li je Stevandić najavio mogućnost da će stranke iz RS ipak izaći na izbore po pravilima koje je zacrtao CIK BiH? I šta je s Izbornim zakonom RS?
Odgovor na ova pitanja pokušali smo dobiti iz stranke predsjednika RS, ali esenesdeovci se slažu - dok njihov lider to ne objasni, oni neće komentirati ništa.
Milorad Kojić iz Kluba SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH dao nam je kratak i jasan komentar na izjavu Stevandića.
"U tom smislu neću davati izjave, to će najviše rukovodstvo dati. Moramo poštovati pravila", kazao je Kojić za Raport.
Njegov stranački kolega Sredoje Nović iz Doma naroda PS BiH bio je još kraći: "To će rukovodstvo reći. Nemam nikakav stav u vezi s tim, tako da se ne mogu izjašnjavati".
A delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH iz SNSD Radovan Kovačević bio je najkraći. Nakon što nam je napisao da ne može razgovarati te da mu pošaljemo pitanja, koja smo uredno i dostavili, nastao je muk u komunikacijskom sistemu.