cijena raste

Zlato je hit na berzama. Razlog je nestabilna geopolitička situacija

Investicijsko zlato sve je popularniji izbor građana koji nisu zadovoljni niskim kamatama na štednju u bankama, a istovremeno nisu skloni ulaganju u rizičnije oblike imovine poput dionica ili kriptovaluta.

Zlatne poluge i zlatnici u prošlosti su se pokazali kao odličan način dugoročne štednje koja nosi zaradu, a zadnjih 12 mjeseci posebno su isplativi ulagačima. Cijena zlata u eurima u godinu dana narasla je za više od 30%, dok je prosječni godišnji porast u zadnjih 20 godina iznad 9%!

No, mnogi analitičari smatraju kako je pravi rast cijene zlata tek pred nama. Cijena unce zlata trenutno je nešto viša od 2600 dolara, a analitičari Bank of America smatraju da možemo očekivati 3000 dolara u sljedećih 12 mjeseci, dok stručnjaci za plemenite metale iz globalnog udruženja LBMA tvrde kako do 2030. godine cijena unce zlata ide na čak 7000 dolara!

Ovo su tri razloga zbog kojih bi se njihova predviđanja mogla obistiniti:

  1. Geopolitička nesigurnost diže cijenu zlata

Jedan od bitnih uzroka visokog rasta cijene zlata kojem se ne nazire kraj su geopolitičke nestabilnosti koje su, nažalost, sve izraženije širom svijeta. U doba velikih sukoba, cijena zlata u pravilu raste jer ulagači hrle zlatu koje se percipira kao sigurno ulaganje u nesigurnim vremenima.

Svijet je trenutno u strahu od širenja sukoba u Izraelu na cijeli Bliski istok, a nakon toga i šire. Ulagači se spremaju za najcrnji scenarij kupnjom fizičkog zlata koje se dokazalo kao investicija koja donosi povrat u takvim vremenima.

  1. Kamatne stope idu dolje, zlato gore

Fed, američka centralna banka, po prvi put u četiri godine krenuo je spuštati kamatne stope, a to rade sve veće svjetske centralne banke. To je često bio znak dolaska nove recesije i perioda povećane inflacije.

Bez ulaska u dubinu ekonomske teorije, za ulagače je bitno da je spuštanje kamatnih stopa gotovo uvijek dobro za zlato. Kada kamatne stope padaju, cijena zlata u pravilu raste i upravo to analitičari očekuju u narednim mjesecima i godinama.

  1. Centralne banke gomilaju zlato

Osim što privatni investitori kupuju zlatnike i zlatne poluge kao nikad prije, isto rade i centralne banke širom svijeta. Prema podacima Svjetskog vijeća za zlato, centralne banke nisu nikad u povijesti gomilale zlatne rezerve kao zadnjih godina.

Razlog je jednostavan – bankari očekuju nestabilna vremena, a zlatne rezerve pružaju stabilnost za njihove valute, na isti način kao što pružaju stabilnost privatnim investitorima.

Zbog svega navedenog, ne čudi da potražnja za zlatnicima i zlatnim polugama trenutno probija rekorde. Ulagači širom svijeta – kako oni veliki institucionalni, tako i oni mali obiteljski – spremaju se na nesigurna vremena kupovinom zlata u fizičkom obliku.

Investicijsko zlato oslobođeno je svih poreza, vrlo je likvidno i pruža sigurnost u nesigurnim vremenima.