“Zmajevi” i bez Džeke razbili Island: Hadžibegić položio veliki test

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine u kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2024. godine krenula je bez svoje najveće zvijezde. I uspjela je razbiti Island sa 3:0!

Edin Džeko je na posljednjem treningu pred večerašnju utakmicu protiv Islanda na zeničkom Bilinom polju (igrala se od 20.45 sati) osjetio bol u leđima.

"Zmajevi" bez Džeke

Zbog toga je selektor Faruk Hadžibegić bio primoran da Dijamanta ostavi na klupi. S druge strane, od prve minute igrao je debitant Benjamin Tahirović.

Mladi veznjak italijanske Rome izabrao je dres BiH umjesto Švedske, države u kojoj je je rođen.

U odsustvu najboljeg strijelca historiji "Zmajeva", u napadu su počeli Ermedin Demirović i Smail Prevljak.

Na golu je bio Ibrahim Šehić, ovaj put kao kapiten.

Trojica stopera su Hrvoje Miličević, Siniša Saničanin i Anel Ahmedhodžić.

Po bokovima su mjesta zauzeli Amar Dedić i Jusuf Gazibegović.

U veznom redu su počeli Benjamin Tahirović, Rade Krunić i Amir Hadžiahmetović.

Na klupi za rezerve bili su Vladimir Vasilj, Kenan Pirić (golmani), Dennis Hadžikadunić, Haris Duljević, Amer Gojak, Edin Džeko, Gojko Cimirot, Sanjin Prcić, Nemanja Bilbija, Kenan Kodro, Adnan Kovačević i Jasmin Mešanović.

Kad je u pitanju Island, branio je Runar Runarsson.

Borba za Evropsko prvenstvo

Odbrambena četvorka su David Olafsson, Daniel Gretarsson, Hordur Magnusson i Victor Palsson.

U veznom redu također su četiri igrača - Hakon Haraldsson, Jon Dagur Thorsteinsson, Arnor Sigurdsson i Arnor Traustason.

Napadači su Johann Gudmundsson i Alfred Finnbogason.

Selektor Islanda je Arnar Thor Vidarsson.

Pored utakmice u Zenici, danas su na rasporedu bila i preostala dva meča naše kvalifikacijske grupe J.

Portugal u Lisabonu dočekao je selekciju Lihtenštajna i slavio sa 4:0. Slovačka je u Trnavi bila domaćin Luksemburgu i odigrala samo 0:0.

"Zmajevi" već 26. marta u drugom kolu gostuje Slovacima u Bratislavi.

Dvije prvoplasirane reprezentacije nakon deset kola steći će pravo nastupa na završnici EURO 2024. koja će se održati u Njemačkoj. Evropsko prvenstvo bit će igrano od 14. juna do 14. jula iduće godine.

TOK UTAKMICE

Prvo poluvrijeme

90+3 - Kraj meča. BiH je kvalifikacije otvorila pobjedom!

90+1 - Odlična odbrana Šehića nakon jakog udarca iz daljine.

90 - Igra se tri minute sudačke nadoknade.

89 - Igra se uglavnom na našoj polovini, ali bez šansi.

87 - Šehić izbija loptu nakon ubačaja pred naš gol.

82 - Kod Islanda su ušli Thordarson i Gudjonshen umjesto Traustasona i Finnbogasona.

82 - Hadžibegić je dao šansu Cimirotu i Bilbiji. Izašli su Demirović i Tahirović.

(Foto: FENA)

75 - Bez većih uzbuđenja na terenu, jasno je da je pobjednik već poznat.

71 - Hadžikadunić i Prcić ulaze kod "Zmajeva". Uz ovacije izlaze Dedić i Hadžiahmetović.

67 - I kod nas izmjena. Kodro u napadu mijenja Prevljaka.

67 - Dvostruka izmjena kod Islanda. Ušli su Ellertson i Anderson, izašli Thorsteinsson i Sigurdsson.

63 - Kakav gol Amara Dedića! Povukao je naš desni bek loptu sa krila prema sredini i silovitim udarcem sa oko 18 metara pogodio suprotni, desni ugao gola Islanda za velikih 3:0. Naš mladi bek dobio je žuti karton zbog proslave gola.

62 - Jasno je da su "Zmajevi" dobili upute da igraju nešto opreznije. Islanđani bezopasni za sada.

58 - Dobar ubačaj iz kornera Islanđana, ali niko nije uspio zahvatiti loptu pred našim golom.

55 - Čvrsto se igra s obje strane, bez većih prilika.

51 - Okliznuo se Šehić i lopta koju je želio izbaciti je otišla pravo u noge Haraldssonu. Srećom, igrač Islanda također se sapleo i nije bilo opasnosti po našu mrežu.

49 - Imamo inicijativu u drugom poluvremenu, ali nemavećih uzbuđenja na otvaranju drugog dijela.

46 - Počinje drugo poluvrijeme. "Zmajevi" imaju značajnu prednost, nena razloga da je ispuste.

Islanđani su imali veći posjed lopte u prvom poluvremenu (58/42%). Međutim, "Zmajevi" su daleko konkretniji. Vode sa 2:0. Šutirali su 12 puta (6 u okvir). Islanđani imaju samo dva udarca (1 u okvir).

Omjer u kornerima, 5/1 za BiH.

(Foto: AA)

45+4 - Kraj prvog poluvremena.

45+3 - Gužva na terenu, ali je brzo stišana. Tahirović i Gudmundsson dobili su žute kartone.

45 - Tri minute sudačke nadoknade.

43 - Silovit šut Gazibegovića, Runarrson ipak brani.

Sjajni Krunić

40 - Krunić ponovo pogađa, vodimo sa 2:0! Još jednom je neumoreni Dedić počeo akciju sa desne strane. Prevljak je šutirao, lopta je odbila od odbrane Islanda.

(Foto: AA)

Odbijenu loptu majstorski je dočekao Krunić i još jednom matirao nemoćnog Runarssona.

36 - Posjed lopte na strani Islanđana, 58/42%.

35 - Moglo je biti neugodno pred našim golom, sal ie Miličević presjekao ubačaj Finnbogason sa desnog krila.

33 - Gudmundsson je uzvratio, također glavom, ali pored gola.

31 - Glavom je pokušao i Saničanin, ali golman Runarsson izbija lopta u korner.

30 - Držimo konce igre, Islanđani ne mogu napraviti značajniju akciju.

24 - Još jedan sjajan prodor Dedića po desnoj strani. Korner za BiH.

21 - Krunić je dobio još jedan udarac zbog čega mu je ukazana pomoć.

(Foto: AA)

19 - Ponovo tandem Hadžiahmetović - Demirović. Napadač "Zmajeva" šutira preko gola. Žuti karton i za Palssona.

16 - Naši i dalje napadaju. Haraldsson je prekinuo opasnu kontru, rukama zaustavivši Krunića, i dobio žuti karton.

14 - Krunić pogađa za 1:0! Nakon gužve u kaznenom prostoru Islanda, Krunić je iz okreta uspio zakucati loptu u mrežu. Bio je to treći gol u dresu "Zmajeva" prvotimca italijanskog Milana.

Šanse Demirovića

Sjajnu je akciju izveo Dedić, ubacio u šesnanaterac. Prevljak je potom produžio do strijelca Krunića.

10 - Demirović ponovo u prilici. Silovito je šutirao glavom, Runarsson ponovo brani. Hadžiahmetović je odlično centrirao za našeg napadača.

Debitantski nastup Tahirovića

7 - Kraći prekid. Krunić je dobio neugodan udarac u lice nakon sudara sa jednim igračem Islanda.

6 - Demirović propustio veliku šansu! Lopta mu je malo pobjegla i nije uspio matirati Runarssona sa ivice šesnaesterca.

(Foto: AA)

5 - Još jedna dobra akcija Hadžiahmetovića. Runarsson brani.

4 - Prva intervencija Šehića nakon ubačaja pred naš gol.

1 - Već u prvoj minuti dobra kontra preko Hadžiahmetovića. Ipak, lopta nije stigla do Prevljaka u kaznenom prostoru.

20:45 - Počeo je susret u Zenici.

20:43 - Bit će ovo prvi susret "Zmajeva" protiv Islanđana sa kojima do sada nismo igrali.

Džeko na Bilnom polju: Ne igra zbog povrede

20:39 - Glavni sudija večerašnje utakmice je Litvanac Donatas Rumšas, kao i pomoćnici Aleksandr Radius i Dovydas Sužiedelis. Četvrti sudija je njihov zemljak Robertas Valikonis.

VAR suci su Italijani Paolo Valeri i Daniele Doveri.

Pogled na stadion Bilino polje (Foto: FENA)

20:35 - Sve je spremno za susret između reprezentacija Bosne i Hercegovine i Islanda u prvom kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2024. godine.