tektonski poremećaji

Znakovi iz Mar-a-Laga govore jedno: Trump će čim uđe u Bijelu kuću djelovati maksimalnom silom. Svi se pitaju šta je s osvetom?

Novoizabrani predsjednik Donald Trump već koristi sirovu moć pokazujući da bi mogao pokušati potkopati kontrolu i ravnotežu Washingtona

Novoizabrani predsjednik Donald Trump već koristi sirovu moć pokazujući da bi mogao pokušati potkopati kontrolu i ravnotežu Washingtona i ostavljajući strane čelnike da se bore da se pomire s njegovom pobjedom.

Prvi znakovi iz Mar-a-Laga, floridskog kluba i imanja na kojem Trump gradi svoju novu administraciju, sugeriraju da će, kada se u januaru preseli u Bijelu kuću, potkrijepljen velikom pobjedom, djelovati maksimalnom silom.

Kongres vidi kao gumeni pečat, a ne kao jednakopravnu granu vlasti

Trump se već oglasio na društvenim mrežama kako bi izdao naredbe republikancima u Senatu koji se takmiče na ovosedmičnim izborima za vođu većine da podrže imenovanja kandidata u njegovom kabinetu - i sva su tri kandidata brzo signalizirala da su otvorena za tu ideju.

On pokazuje da planira vladati republikanskim monopolom nad moći - ako republikanci osvoje kontrolu nad Zastupničkim domom, što CNN još nije potvrdio - s neprikosnovenim autoritetom. On Kongres vidi kao gumeni pečat, a ne kao zasebnu, jednakopravnu granu vlasti.

Odluke novoizabranog predsjednika najavljuju novu administraciju prožetu populizmom izvana, a ne konvencionalnim moćnicima. On je, na primjer, isključio iz kabineta Mikea Pompea i Nikki Haley, koji su prošli put bili na čelnim mjestima u vanjskoj politici. U nedjelju je ponudio posao američke ambasadorice pri Ujedinjenim narodima zastupnici iz New Yorka Elise Stefanik, rekla su dva poznata izvora za CNN. A njegovo uključivanje milijardera, tehnološkog vizionara i buntovnika Elona Muska u razgovor s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim - što je privilegija koja je inače rezervirana za više saradnike za vanjsku politiku - pokazalo je kako će Trumpova neortodoksnost izazvati svaku vladajuću konvenciju.

Dugoročne implikacije Trumpovog trijumfa postaju sve jasnije. Nagađanja o budućim pozicijama u Vrhovnom sudu i mogućim odlascima u penziju naglašavaju potencijal sljedećeg predsjednika da produži dominaciju ultrakonzervativne većine koju je izgradio sredinom stoljeća.

Savezni radnici sada strahuju od očekivane čistke karijernih birokrata od strane Trumpovih saveznika koji žele instalirati političke imenovane koji neće oklijevati izvršavati naredbe. A CNN je prošle sedmice izvijestio o raspravama u Pentagonu o tome kako će vojska odgovoriti na bilo kakvu naredbu za raspoređivanje protiv Amerikanaca, nakon Trumpovih upozorenja kao kandidata da bi mogao razbiti tabue o korištenju snaga na tlu SAD-a.

Koliko daleko će ići u osveti

Još jedno pitanje postaje sve hitnije: koliko daleko će Trump ići u osveti koju je obećao svojim političkim protivnicima nakon opoziva, optužnica i jedne osude na kojoj je temeljio svoju kampanju? Nominacije u kabinetu koje se očekuju u nadolazećim danima, uključujući i za državnog tužioca rasvijetlit će dubinu njegove žeđi za odmazdom.

Demokrati se, u međuvremenu, suočavaju s velikim posljedicama svog neuspjeha da zaustave Trumpov povratak na vlast, čak i dok se raspadaju u samooptuživanju.
Nedostaje im jasan vođa koji bi oživio njihovu poruku ili platformu moći ako republikanci zadrže kontrolu nad Zastupničkim domom. Ovo će samo ojačati Trumpovu ruku u danima i sedmicama koji dolaze.

U inozemstvu, Trumpova pobjeda tjera na veliku geopolitičku procjenu. Od Evrope do Tajvana i Irana do Rusije, strani čelnici smišljaju kako se nositi s nepredvidljivošću Trumpovog povratka. Neki se utrkuju u dodvoravanju novoizabranom predsjedniku. Drugi se spremaju na njegov gnjev.

Rastući osjećaj bjesomučnog preuređivanja i preračunavanja unutar Sjedinjenih Država i inozemstva naglašava kako će se Trump vratiti na dužnost moćniji nego što je ikad bio u svom prvom mandatu, s prednošću manje ograničenja. Njegov marš do pobjede u svih sedam država na bojnom polju - osvojio je Arizonu u subotu - daje mu legitimitet u javnosti. A njegovo historijsko postignuće da je postao tek drugi predsjednik koji je osvojio neuzastopni mandat znači da je on sada historijska osoba, a ne zastranjenje.

Ova nova realnost u Washingtonu bit će vidljiva u srijedu kada se Trump vrati u Bijelu kuću na ručak s predsjednikom Joeom Bidenom — koji ga je pobijedio 2020. — ali čija moć jenjava iz sata u sat kako Trump uspostavlja vlastitu.

Trumpova odlučnost da projicira autoritet bez premca djeluje na više frontova

Osoblje: Trumpov brzi potez da imenuje svoju supredsjednicu kampanje Susie Wiles za prvu ženu šeficu osoblja Bijele kuće znači da želi brz početak.

Njegovo odbijanje Pompea i Haley ispričalo je svoju priču. Pompeo, bivši direktor CIA-e i državni sekretar smatran je lojalnim Trumpu u njegovom prvom mandatu. No nedavno ga je Trumpov savjetnik Roger Stone proglasio stanovnikom "duboke države". Haley, bivša američka ambasadorica pri UN-u, prekorila je Trumpa tokom svoje predizborne kampanje i on je ignorirao ponudu pomoći bivšeg guvernera Južne Karoline u kampanji. Poruka je jasna: za nova administrativna radna mjesta trebaju se prijaviti samo ultra-MAGA lojalisti.

Stefanik, trenutno predsjedavajući konferencije Predstavničkog doma, započeo je u Kongresu kao umjereni republikanac iz sjeverne države New York, ali se popeo u redovima vodstva vjerno braneći Trumpa.

Pompeo i Haley

Uspostavljanje dominacije nad republikancima u Washingtonu: Trump je uglavnom bio iza zatvorenih vrata od svog pobjedničkog skupa prošle sedmice. Ali njegove objave na društvenim mrežama poprimaju ogromnu važnost. U nedjelju je pokazao da će pokušati dominirati u više od jedne grane vlasti postavljanjem uvjeta za svakoga ko osvoji čelnu poziciju u republikanskom vodstvu Senata.

“Svaki republikanski senator koji traži željeno mjesto u Senatu Sjedinjenih Država mora pristati na imenovanja (u Senatu!), bez kojih nećemo moći pravovremeno potvrditi ljude”, napisao je Trump na X.

Raniji predsjednici pokušali su iskoristiti imenovanja na odmoru kao posljednji pokušaj da se potvrde kandidati za kabinet uprkos protivljenju. Trump bi mogao pokušati proširiti njegovu upotrebu kako bi osigurao višegodišnja privremena imenovanja za kandidate koje neki senatori smatraju previše čudnim ili nekvalificiranima, potencijalno uključujući republikance. Demokrati bi, međutim, mogli podnijeti odluke o odlasku na pauzu.

Tony Carrk — izvršni direktor Accountable US, nestranačke nadzorne grupe - upozorio je u izjavi da “izabrani predsjednik Trump pokušava uništiti naše kontrole i ravnoteže i konsolidirati vlast zahtijevajući od republikanaca u Senatu da ignoriraju svoju ustavnu dužnost i postave svoje kandidate bez javnog ispitivanja.”

Njegova životna mantra je obračunati se s neprijateljima

Senator Floride Rick Scott — kojeg za čelnika većine podupiru MAGA, uključujući Muska i bivšeg predsjedničkog kandidata Viveka Ramaswamyja — odmah je obećao da će se pridružiti. Senatori iz Južne Dakote John Thune i senator iz Teksasa John Cornyn, obojica članovi stare senatske garde koji se smatraju favoritima na tajnim izborima u srijedu, također su signalizirali otvorenost prema toj ideji - pregled zategnutog užeta koje bi vjerovatno moraju hodati s Trumpom kao predsjednikom.

Thune, trenutni predstavnik manjine, objavio je na X da su sve opcije na stolu, uključujući imenovanja za odmor. A Cornyn je na X napisao da će republikanci ostati na sjednici kako bi pokušali nadvladati sve demokratske napore da blokiraju Trumpove kandidate, objavljujući: "Osim toga, Ustav izričito daje ovlast predsjedniku da imenuje imenovanja za vrijeme stanke."

Odmazda: Washington sa strepnjom čeka hoće li Trump ispuniti svoj zavjet da će upotrijebiti svoju novu moć za progon svojih neprijatelja.

Predsjedavajući Predstavničkog doma Jim Jordan insistirao je u nedjelju na CNN-ovoj emisiji "Stanje Unije": "Mislim da se ništa od toga neće dogoditi." Republikanac iz Ohija rekao je Dana Bashu: “Mi smo stranka koja je protiv političkog progona. Mi smo stranka koja se protivi lovu na vaše protivnike uz pomoć zakona." Ipak, Jordan je već službeno upozorio posebnog tužitelja Jacka Smitha, koji je vodio federalnu kaznenu istragu protiv Trumpa, da sačuva zapise kako bi ostavio otvorenom mogućnost kongresne istrage.

Trumpova najbolja politička opklada mogla bi biti da upotrijebi sav svoj kapital na svom prvom 100-dnevnom planu. Ali njegova životna mantra je obračunati se s neprijateljima.

Uključivanje Muska u vanjsku politiku: Sukob interesa

Musk u srcu vlade: Jedan trenutak prošle sedmice pokazao je kako će Trumpov drugi mandat vjerovatno biti još neortodoksniji od njegovog prvog. Musk, pionir Tesle i SpaceX-a, pridružio se razgovoru između Trumpa i Zelenskog dan nakon izbora, rekao je izvor upućen u situaciju za CNN.

Musk ima ogromne ugovore s američkom vladom

Novoizabrani predsjednik može nazvati koga god želi. No budući da Musk ima ogromne ugovore s američkom vladom, samo njegovo prisustvo uz Trumpa - za kojeg je snažno vodio kampanju i promovirao ga na X-u, čiji je vlasnik - predstavlja očigledan i to veliki sukob interesa.

Muskova internetska usluga Starlink također je kritična za ukrajinske trupe koje se bore protiv ruske brutalne invazije. Budući da je Trump obećao okončati rat i blizak je s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, teško je ne protumačiti Muskovu prisutnost kao potencijalnu polugu nad Zelenskim ako odbije udovoljiti Trumpovim budućim zahtjevima.

U širem smislu, prijateljstvo Trumpa i Muska je fascinantan pogled na neortodoksni unutrašnji krug koji će novoizabrani predsjednik dovesti u Washington. Njihova veza daje Trumpu potvrdu da ga časti najbogatiji čovjek na svijetu. Musk dobiva unutrašnji pristup budućem najmoćnijem čovjeku na svijetu. I oboje su primjeri autsajdera koji su zaobišli normalne puteve do velikog utjecaja kroz svoje ogromno bogatstvo. Sada obojica imaju veliku moć koja je nekoć bila rezervirana za tradicionalne političke elite.

Strani se čelnici svađaju: predsjednici i premijeri se dodvoravaju novoizabranom predsjedniku pozivima s čestitkama i suočavaju se s nadzorom kod kuće oko toga kako će s njim postupati. Trump obećava da će se vratiti nestabilnoj vanjskoj politici koja je definirala njegov prvi mandat - a potom i neke. Već postoje strahovi da će zanemariti temeljno načelo NATO-a o uzajamnoj samoobrani ili ugroziti sigurnost Tajvana govoreći da SAD neće priteći u pomoć tom demokratskom otoku u slučaju kineske invazije.

Stoga je gotovo svaka pretpostavka o američkoj moći i politici koja je poduprla svijet nakon Drugog svjetskog rata i poslije Hladnog rata sada neizvjesna. Zagonetku s kojom se suočavaju američki saveznici iznio je francuski predsjednik Emmanuel Macron, koji je vozio Trumpov tobogan u prvom mandatu.

Uz očekivani ponovni porast transatlantskih napetosti, Macron je prošle sedmice istaknuo da je Trump izabran da zastupa interese Amerikanaca i upitao hoće li Evropa voditi računa o svojim interesima.

“Nemam namjeru napustiti Evropu kao pozornicu naseljenu biljojedima, samo da mesojedi dođu i požderu (nas) prema svom planu”, rekao je Macron na svom službenom X računu.