OACM

Znate li da godišnje do 14 miliona tona otpada završi u moru? ‘Rješavanje problema zahtijeva globalna rješenja’

U narednih deset godina zemlje koje ne dobiju status sigurnog morskog područja bez plastike neće biti konkurentne na međunarodnom turističkom tržištu

Predsjednik organizacije Ocean Alliance Conservation Member (OACM) Kristijan Curavić izjavio je da godišnje do 14 miliona tona otpada završi u moru, te da OACM predvodi niz značajnih programa čiji je cilj ponuditi rješenje za globalni ekološki problem podvodnog otpada, a posebno zagađenja plastikom što ugrožava ljudski, životinjski i biljni svijet.

Organizacija OACM djeluje globalno, a i u BiH se očekuju konkretni efekti kada je riječ o certificiranju naših rijeka, jezera, mora. Suština globalnog rješenja je u okupljanju nacija, državnog i korporativnog sektora, ekološkim akcijama na lokalnom nivou i šire, certificiranju, stalnom monitoringu i uspostavi infrastrukture za održavanje tog područja.

"Mi znamo da dosta tog otpada dolazi putem rijeka do mora. Zato smo pokrenuli postupke certificiranja na moru, a isto tako i na rijekama i priobalnom području. Tako nastojimo rješavati ono što je dospjelo, ali na neki način i ono što bi tek dospjelo. Ono što ćemo napraviti sa kontinentalnim vodama, rijekama i što sad želimo u BiH, jeste pronaći ključne tačke gdje toga ima najviše, očistiti, certificirati i stvoriti jedan sistem tako da otpad više ne završava u moru", naveo je za Fenu Curavić koji je i sam profesionalni ronioc.

Curavić: Dosta tog otpada dolazi putem rijeka do mora

Organizacija OACM sarađuje sa svjetskim organizacijama, vladama, kompanijama na provođenju niza programa održivog rješenja za očuvanje oceana i certificiranje obalnih pojasa.

"Mi zagovaramo međunarodnu suradnju između država i ono što je najvažnije jedan unificirani sustav koji, slikovito rečeno, čisti otpad iz prošlosti, pazi na sadašnjost i sprečava njegovo nastajanje u budućnosti. Ukoliko mi u iduće tri godine uspijemo u 50 zemalja implementirati ovaj sustav što sad promoviramo na sedam kontininata prije samita iduće godine u Hrvatskoj, ukoliko ga svih 50 zemalja dobro implementira, imat ćemo prvi put u povijesti da ćemo izvaditi više od 14 miliona tona otpada", dodao je Curavić.

Ova organizacija je, prema njegovim riječima, napravila jako puno što se tiče konkretnih ekoloških akcija u Hrvatskoj, BiH, Sloveniji i u svijetu. Curavić je rekao da je lično u Banja Luci i nekim drugim gradovima sa svojim ronicioma vadio otpad i da su tamo, kako je rekao, organizovali fantastične ekološke akcije. Podsjetio je također na Google underwater clean up day kada je u 60 zemalja od Amerike, Brazila do Japana na isti dan u isto vrijeme hiljade ronilaca skočilo u vodu i u nekoliko sati izvadili 250 tona otpada.

"Otvorenje te akcije je radio princ Albert od Monaka, a sad organiziramo nešto slično možda u Saudijskoj Arabiji sa njihovim princem, ali bit će 195 zemalja", rekao je Curavić.

Curavić je ove sedmice u Sarajevu u Vanjskotrgovinskoj komori BiH (VTK BiH) potpisao Memorandum o razumijevanju i saradnji koji će omogućiti realizaciju aktivnosti od značaja za poslovnu zajednicu u Bosni i Hercegovini u oblasti razvijanja novih ekološko-ekonomskih programa. Naglasio je tom prilikom da u narednih deset godina zemlje koje ne dobiju status sigurnog morskog područja bez plastike neće biti konkurentne na međunarodnom turističkom tržištu.