BHDoktor

Znate li prepoznati simptome urinarne infekcije?

Urinarne infekcije su među najčešćim infekcijama, a do njih može doći kada bakterije uđu u mokraćni trakt, koji se sastoji od bubrega, mokraćovoda, mokraćnog mjehura i mokraćne cijevi. Većina urinarnih infekcija povezana je uz donji urinarni trakt, dakle, mokraćni mjehur i mokraćnu cijev, no ponekad se mogu proširiti i na bubrege.

Pravovremeno liječenje vrlo je važno kako bi se otklonili simptomi koji obično izazivaju nelagodu i bol, ali i kako bi se izbjegle moguće komplikacije. Većina urinarnih infekcija ne uzrokuje trajnu štetu ako se na vrijeme liječe, no u suprotnom mogu dovesti do ponavljajućih infekcija, sužavanja uretre kod muškaraca, trajnog oštećenja bubrega ili sepse, koja je najozbiljnija posljedica bakterijskih infekcija te može dovesti i do smrti.

Šta uzrokuje urinarne infekcije?

Veliku većinu urinarnih infekcija uzrokuje Escherichia coli te druge bakterije koje se prirodno nalaze u donjem dijelu probavnog trakta te se mogu prenijeti od anusa do mokraćne cijevi. Međutim, mogu biti uzrokovane i bakterijama koje se izvana prenesu prstima ili tokom spolnog odnosa.

Urinarne infekcije najčešće pogađaju žene, no mogu se razviti i kod muškaraca, posebno starije dobi. Razlog zbog kojeg su urinarne infekcije mnogo češće kod žena leži u anatomiji - kod žena je mokraćna cijev kraća i postavljena bliže anusu, što omogućuje lakši prijenos bakterija.

Ostali faktori rizika koji mogu doprinijeti razvoju urinarne infekcije su trudnoća, perimenopauza i menopauza, blokiran urinarni trakt (uslijed pojave bubrežnih kamenaca ili zbog povećanja prostate), dijabetes, upotreba katetera, nošenje neodgovarajućeg donjeg rublja.

Kako prepoznati urinarnu infekciju?

Simptomi urinarne infekcije neće nužno biti jednaki kod svakoga, no kod većine oboljelih neugodni su i bolni. Osim snažne i neprestane - ili vrlo česte - potrebe za mokrenjem, uobičajeni simptomi uključuju:

bol ili osjećaj peckanja prilikom mokrenja

izbacivanje male količine urina iz tijela unatoč pojačanoj potrebi za mokrenjem

zamućen urin intenzivnog mirisa

crvenkasti ili ružičasti urin, koji upućuje na prisutnost krvi

prisutnost gnoja u urinu (obično kod muškaraca).

Kad urinarna infekcija zahvati bubrege mogu se pojaviti i simptomi poput povišene tjelesne temperature, groznice, zimice ili boli u leđima, a moguće je i da se javi bol u preponama.

Urinarne infekcije kod djece

Urinarne infekcije među najčešćim su infekcijama kod djece, posebno kod novorođenčadi i djece u dobi između dvije i četiri godine, što se podudara s vremenom učenja i privikavanja obavljanju nužde na kahlici. uglavnom su, kao i kod odraslih, povezane s ulaskom bakterija u urinarni trakt, no mogu biti i znak abnormalnosti urinarnog trakta, zato je važno što ranije obratiti se liječniku kako bi se izbjegle potencijalne komplikacije u budućnosti.

Simptomi urinarne infekcije kod novorođenčadi i beba nisu specifični i mogu uključivati slabost, proljev, temperaturu, pojavu asimptomatske žutice, smanjeno, ali i pojačano mokrenje. Uz to, mogu se javiti bolovi na području abdomena, a urin može biti neugodnog mirisa. Kod veće djece, posebno starije od pet godina, simptomi su slični općim simptomi koji je javljaju i kod odraslih.

Tokom prva tri mjeseca života urinarne infekcije su češće kod muške djece, a kasnije su mnogo češće kod djevojčica. Kod male djece je posebno važno paziti na pojavu bilo kakvih simptoma i pravovremeno reagirati jer ona najčešće ne znaju verbalizirati ni precizno uputiti na to što ih boli.

Liječenje urinarnih infekcija

Ako posumnjate na urinarnu infekciju, obavezno se obratite ljekaru, koji će vas uputiti na analizu urina. Većina infekcija uspješno se liječi oralnim antibioticima, a samo vrlo teški slučajevi zahtijevaju hospitalizaciju i intravenoznu antibiotsku terapiju. Prilikom uzimanja antibiotika jako je važno da dozu popijete do kraja, čak i ako primijetite da su se u međuvremenu simptomi smanjili ili potpuno nestali.

Kako spriječiti pojavu urinarnih infekcija?

Kad je riječ o prevenciji urinarnih infekcija, postoji nekoliko koraka koje možete poduzeti:

Unosite dovoljno tekućine, najbolje vode, koja će doprinijeti ispiranju bakterija.

Nemojte odgađati mokrenje i tako zadržavati urin u tijelu.

Brišite se toalet papirom od naprijed prema iza nakon obavljanja nužde.

Birajte pamučno donje rublje umjesto sintetičkog i izbjegavajte duži boravak u mokroj ili vlažnoj odjeći, naprimjer kupaćem kostimu.

Pomokrite se prije i nakon spolnog odnosa.

Uz navedeno, pokušajte izbjegavati korištenje dezodoransa, pudera i klasičnih gelova za tuširanje na intimom području. Iako to nije izravno povezano uz urinarne infekcije, može povećati vjerovatnost širenja bakterija.