Ricinus ima dvije vrste primjene - unutrašnju i vanjsku. Kada se konzumira, ricinusovo ulje djeluje kao laksativ. Primjena ricinusovog ulja na koži potiče rast kose, trepavica i noktiju, a također ima antimikrobno djelovanje koje pomaže smirivanju akni i upala.
Ricinusovo ulje dobiva se hladnim tiještenjem sjemenki ricinusa (lat. Ricinus communis L.). Biljka ricinusa često se naziva jednom od najotrovnijih na svijetu jer sadrži ricin. Dobiveno ulje se zatim pročišćava kako bi se odstranio Ricin koji je vrlo jak otrov. Dobiveno ulje je prozirne do blago žute boje te vrlo guste konzistencije, često je ljepljivo pa se zbog toga kombinira s drugim “lakšim” uljima.
Ricinusovo ulje bogato je ricinoleinskom kiselinom koja djeluje kao okluzivni ovlaživač što znači da na koži stvara tanki film koji sprečava i smanjuje gubitak vode kroz vanjski sloj kože. Zbog tog svojstva, ricinusovo ulje često možemo pronaći u različitim preparatima za njegu kože. Ono također sadržava visok udio vitamina E. Zbog svoje male molekularne težine, ulje ricinusa lako prodire u pore kože i dubinski ju njeguje.
Ricinusovo ulje za rast kose i njegu kože
Protiv znakova starenja i nepravilnosti na licu. Ricinusovo ulje namažite na lice u debljem sloju, ostavite da djeluje 30 minuta i zatim ga operite s lica. Ova maska namijenjena je za izrazito suhu kožu jer potiče hidrataciju, kod zrele kože smanjuje znakove starenja, a zbog antimikrobnog djelovanja može biti korisna i kod problema s aknama, crvenilom i drugim nepravilnostima.
Za njegu usana, peta i zanoktica. Čisto se ricinusovo ulje može koristit za njegu ispucalih usana, za mazanje oštećenih peta, može se nanositi na zanoktice, a mnoge žene kažu da pomaže kod smanjenja vidljivosti strija
Ulje za skidanje šminke. Jedna od manje poznatih primjena ricinusovog ulja je uklanjanje šminke. Pomiješajte ricinusovo ulje s nekim manje viskoznim uljem (bademovo, jojoba) u omjeru 1:3 i koristite ga za skidanje šminke. Nanesite u tankom sloju na lice i kružnim pokretima prstiju utrljajte s nanesenom šminkom. Nakon toga dobro operite lice i još jednom ostatke ulja očistite nježnom pjenom ili gelom za čišćenje lica.
Serum za rast kose i dlaka brade. Jedna od najpoznatijih primjena ricinusovog ulja je kao serum za rast kose. Umasirajte nekoliko kapi ricinusovog ulja u tjeme i minimalno dva sata kasnije (ili duže) operite kosu blagim šamponom. Također ga možete koristiti kao ulje za ispucale vrhove. Četkicom ga možete nanijeti i na trepavice kako biste ubrzali njihov rast. Ricinusovo ulje također potiče brži rast dlaka brade te ih čini mekanima i sjajnima. Za poticanje rasta dlaka najbolje ga je kombinirati s uljem ružmarina.
Upotreba ricinusovog ulja za probavu i ublažavanje bolova
Kao laksativ. Ricinusovo ulje se razgrađuje u tankom crijevu i oslobađa ricinoleinsku kiselinu koja ima laksativni učinak. Sigurno je za korištenje u malim dozama (pola do jedne kašike), no veće količine mogu uzrokovati grčeve, mučninu i povraćanje stoga se ricinus ne preporučuje koristiti često.
Za ublažavanje bolova. Primjena tople komprese s ricinusovim uljem je izuzetno popularan i učinkovit način korištenja ovog ulja. Za izradu komprese trebat ćete komad platna ili pamuka. Natopite ga obilno ricinusovim uljem i nanesite na bolno područje tijela. Također, ulje se može direktno nanijeti na kožu. Prekrijte područje komprese plastičnom folijom i/ili toplim ručnikom kako biste zadržali toplinu. Održavanje topline komprese je ključno za njenu učinkovitost. Ova metoda se često koristi za ublažavanje bolova uzrokovanih artritisom, intestinalnim tegobama, kao i bolova u mišićima i tetivama.
Gdje nabaviti ricinusovo ulje i na šta obratiti pažnju
Ricinusovo ulje možete kupiti u apotekama, drogerijama te mnogim web shopovima po vrlo pristupačnim cijenama. Treba potražiti hladno prešano ulje. Rok trajanja ulja nakon otvaranja je šest do osam mjeseci. Važno je napomenuti da, iako ricinusovo ulje ima niz primjena, neki ljudi mogu biti osjetljivi na njega ili imati alergijske reakcije. Prije upotrebe ricinusovog ulja u bilo koju svrhu, preporučljivo je konsultirati se s ljekarom, farmaceutom ili fitoterapeutom kako biste osigurali sigurnu i odgovarajuću upotrebu.