SPAJA TRI OKEANA

Zovu ga ‘grobljem brodova’: Evo zašto je Drakeov prolaz najopasnije mjesto na svijetu

Drakeov prolaz prozvan je "grobljem brodova", što je potaknulo mnoge ljude da se zapitaju zašto. Prolaz je otkriven 1525. godine i povezuje Tihi s Atlantskim okeanom, a ispod se nalazi Južni okean.

Impresivno je širok 1000 km i izuzetno dubok. Prosječna dubina mu je više od 3 km, pa je sigurno reći da ako nešto ispustite s broda, vrlo je malo vjerojatno da ćete to dobiti natrag. Budući da je to spojna tačka između tri najveća okeana na svijetu u tako uskom prostoru, Drakeov prolaz može biti izložen atmosferskim ciklonima.

Ovi snažni vjetrovi dolaze iz Južnog okeana koji nije prekinut kopnom, pa njegovi moćni vjetrovi mogu prouzročiti haos bez susretanja s ikakvim preprekama. I s vjetrom dolaze valovi, s neki od najvećih valova Drakeovog prolaza navodno dosežu visinu čak 30 metara. Mnoge morske rute sada su povezane Panamskim kanalom, ali do njegovog otvaranja 1914. godine, brodovi su se oslanjali samo na Drakeov prolaz, što znači da su stotine brodova morali proći kroz najopasniju morsku rutu na svijetu.

@geoglobetales The Most Dangerous Sea Route ⚠️ Why Ships Can't Pass the Drake Passage ☠️🛳️ #drakepassage #southamerica #antarctica #panamacanal #drake #deathocean #southernocean #atlanticocean #pacificocean #searoute #us #map #maps #geography #history #border #viralfact #facts #fyp #geotok #historytok ♬ original sound - GeoGlobeTales

Groblje brodova

Do danas se navodi da je 800 brodova potonulo u Drakeovom prolazu, odnoseći sa sobom stotine života. Ti gubici datiraju sve do 2022. godine nakon što je "rogue val" udario u kruzni brod Viking Polaris u Drakeovom prolazu, ubivši jednog putnika i ranivši osam drugih.

Vode Drakeovog prolaza bile su tako burne da su oni na brodovima koji su prolazili kroz njega morali jesti s tanjira koji su zalijepljeni. Karen Heywood, fizička okeanografkinja sa Univerziteta u East Angliji, rekla je National Geographicu u januaru ove godine dok je putovala kroz Drakeov prolaz: "Uvijek je zanimljivo kad idete na večeru i stavljaju ljepljive podloge na sve stolove kako biste osigurali da se tanjiri i ostale stvari ne kližu."

Profesor Alberto Naveira Garabato, koji je također putovao brodom kroz Drakeov prolaz, rekao je o vremenu: "Odjednom ste u tom ledenom svijetu. To se događa baš tako - možete vidjeti prijelaz samo nekoliko sati".

Ali Drakeov prolaz nije samo opasan i loš - poznata morska ruta navodno je dobra za planetu. Zašto, pitate se? Sve je u njegovoj moći hlađenja, što posebno koristi Antarktiku.

Bez kopnenog mosta koji povezuje kontinent s Južnom Amerikom, sjeverni zrak ne teče lako prema jugu, čime se održava hladnoća. Ako Drakeov prolaz ne bi razdvajao Antarktik od Južne Amerike, postojala bi šansa da bi se 18 miliona kvadratnih kilometara leda oko Antarktika otopilo što bi, prema istraživanjima, uzrokovalo globalno podizanje razine mora za gotovo 60 metara.