Politika

Zukan Helez: Put kao NATO savezu u ovom trenutku je važniji od ulaska u Evropsku uniju

Zukan Helez rad OSA-e, Almir Džuvo

Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez kazao je u razgovoru za Fenu, nakon preuzimanje te dužnosti i sagledavanja stanja, da je od izuzetne važnosti raditi na poboljšanju uvjeta rada Oružanih snaga, podizanje stepena njihovog standarda i približavanje standardima NATO saveza što bi trebao biti i krajnji cilj za BiH.

Disbalans u opremi

Kada su u pitanju naoružanje i oprema potrebno je osigurati praćenje standarda. Prije svega, susjednih zemalja Srbije i Hrvatske u skladu sa sporazumom iz 1997. godine iz Beča. Sporazum koji govori o ravnoteži u naoružavanju tri države. Međutim, trenutno u oružanim snagama očigledan je disbalans u opremi i naoružanju tri vojske.

Ministar odbrane Zukan Helez obavljao je ranije dužnost federalnog ministra za pitanja boraca. Te kaže da će mu to iskustvo biti od koristi u radu na novoj dužnosti.

Kada je oblast ljudskih resursa u pitanju, određen broj pripadnika Oružanih snaga bili su pripadnici Armije Republike BiH, Hrvatskog vijeća obrane i Vojske Republike Srpske, a budući da je bio ministar za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata, dobar dio problematike već mu je poznat.

Helez je u proteklom mandatnom periodu bio poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH te član Komisije za sigurnost. Te je prilično upoznat sa stanjem u Oružanim snagama, njihovom strukturom, djelokrugom rada, nivoom osposobljenosti i drugim segmentima.

Realizacija svojih ciljeva

"Naše Oružane snage moraju biti opremljenije, s boljim materijalnim statusom pripadnika Oružanih snaga, moraju biti efikasnije u realizaciji svojih ciljeva i zadataka. I organizirane u skladu sa NATO standardima", podvukao je Helez.

Put BiH prema članstvu u NATO jedan je od dva najvažnija vanjskopolitička cilja države. Ministar Helez smatra da je put kao NATO savezu u ovom trenutku možda važniji od ulaska u Evropsku uniju s obzirom na trenutnu sigurnosnu situaciju.

Tu je prije svega mislio zbog rata u Ukrajini, političke i vojne nestabilnost u bh. okruženju poput pitanja Kosova i situacije u Crnoj Gori. Helez ocjenjuje da bi se ulaskom u NATO riješili mnogi problemi u oblasti odbrane i sigurnosti države BiH. Ali i njene političke stabilnosti.

"Kada su u pitanju politički akteri u BiH, očito da ne gledamo svi isto na put BiH ka NATO savezu. Međutim, odavno su donesene strateške političke odluke na nivou BiH kada je u pitanju NATO savez. Te mislim da neće biti većih poteškoća da se preda godišnji plan odbrane", kaže ministar.

Očekujem veći iskorak

Ako se uzme u obzir da su susjedne zemlje Crna Gora i Hrvatska članice NATO saveza, a da Srbija ima godinama uspješnu saradnju sa NATO savezom, Helez ističe da ne vidi razloga zašto bi BiH bila izolirana u tom smislu.

Već dugi niz godina govori se o potrebi modernizacije Oružanih snaga BiH. Posebno helikopterskih skvadrona. To se osigurava kroz budžet Bosne i Hercegovine i pomoć prijatelja i saveznika. Prije svih Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Turske, Njemačke i drugih zemalja.

Kada su u pitanju helikopteri i drugo sofisticirano naoružanje i oprema, Helez kaže da se BiH tu više oslanja na saveznike. Ali kaže da i u tom smislu očekuje veći iskorak.

"BiH pod posebnim nadzorom NATO saveza zajedno s Moldavijom i Gruzijom. Nakon agresije Rusije na Ukrajinu. Tako da očekujemo dodatnu pomoć u naoružanju i opremi od članica NATO saveza na bilateralnom planu. Ali i od vojno-političkog saveza u cjelini", dodao je.

On ističe da su Oružane snage BiH visoko procentno popunjene. Iako je u jednom periodu, zbog nešto lošije materijalne pozicije pripadnika Oružanih snaga, zabilježen pad interesa za angažman u Oružanim snagama.

Nakon nedavnog povećanja broja pripadnika Oružanih snaga i povećanja koje je planirano u narednom periodu ponovno se vraća interes za Oružane snage BiH, ističe ministar. Posebno zbog školovanja na prestižnim vojnim akademijama širom Evrope i svijeta.

Helez: Ovo su NATO standardi

"Pripadnici Oružanih snaga koji se školuju na visokim vojnim školama naših saveznika vraćaju se na službu u BiH s visokim stepenom obrazovanja i vojne sposobnosti, te u pravilu govore nekoliko stranih jezika. Oni su osposobljeni da izvršavaju najsloženije zadatke koje pred njih postavi Ministarstvo i država BiH2, kaže Helez.

U pitanju su pripadnici Oružanih snaga koji su školovani po NATO standardima i prilikom najsloženijih operacija pripadnika NATO saveza pokazali su spremnost da izvršavaju zadatke u skladu s tim standardima.

Ministar odbrane BiH Zukan Helez osvrnuo se u intervjuu za Fenu na trenutnu političku i vojnu stabilnost Evrope nakon invazije Rusije na Ukrajinu, naglašavajući da upravo ta situacija otvara prostor većem interesiranju NATO saveza za ubrzanje puta BiH. To ne bi donijelo samo vojnu stabilnost i sigurnost. Nego i političku kao i ekonomski prosperitet.

Stabilizacija odnosa

"BiH je ocijenjena od NATO saveza kao država koja treba biti pod posebnom prismotrom kada je u pitanju ruski utjecaj. To svakako donosi veći angažman naših saveznika, članica NATO saveza u smislu dodatne pomoći u naoružanju i ukupnoj modernizaciji Oružanih snaga", podvukao je.

Govoreći o regionalnoj saradnji u ovoj oblasti, ministar podsjeća da se u tri susjedne države Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori školuje određen broj bh. kadeta. Te će jedan od prioriteta u njegovom radu biti saradnja s ministrima odbrane susjednih država. Posebno u smislu stabilizacije odnosa i vojne saradnje.

"Hrvatska i Crna Gora su članice NATO saveza i njihova pomoć nam je potrebna prilikom predaje zahtjeva za članstvo u NATO savez. Kada se glasa o prijemu nove članice NATO saveza potrebno je da se glasa konsenzusom svih članica. I zbog toga predstavnike Hrvatske i Crne Gore vidim kao lobiste prilikom glasanja za punopravno članstvo BiH u NATO savezu", zaključio je u intervjuu za Fenu ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez.