Milorad Dodik, predsjednik entiteta Republika Srpska i v.d. direktora Službenog glasnika RS Milošu Lukiću pojavit će se pred Sudom BiH 16. oktobra kada će se izjašnjavati o krivici koju im na teret stavlja Tužilaštvo BiH. Prema optužnici Tužilaštva BiH koju je ranije potvrdio Sud BiH, Dodiku i Lukiću na teret se stavlja krivično djelo neprimjenjivanja i neprovedbe odluka visokog predstavnika u BiH.
Svjesno kršenje Zakona
Dodik i Lukić su u periodu od 1. do 9. jula ove godine u Banjoj Luci, svjesno i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio Odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH, poduzimali službene radnje u cilju nastavka zakonodavnog postupka.
Prema navodima optužnice Dodik je, potpisujući Ukaz o proglašenju Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa u Republici Srpskoj, svjesno prekršio odluku, visokog predstavnika iako je, "bio svjestan da su te odluke u BiH obavezujuće u skladu sa ovlaštenjima koja su visokom predstavniku data Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma".
Dalje se navodi da je Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) 27. juna 2023. na sjednici usvojila Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH i Odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a od 21. juna 2003.godine, a za šta se Dodik tereti prvom tačkom optužnice.
“Iako je bio svjestan da su odluke visokog predstavnika obavezujuće u skladu sa ovlaštenjima koja su mu data, a sve u namjeri da se navedene odluke Visokog predstavnika ne primijene i ne provedu, s obzirom da je za primjenu i provedbu ovih odluka bilo potrebno uzdržavanje od daljnjeg zakonodavnog postupka, nakon čega je prvoosumnjičeni navedene ukaze proslijedio u Službeni glasnik Republike Srpske radi njihove objave i potom stupanja na snagu navedenih zakona, a koje posljedice je i htio” - navedeno je u optužnici.
Iako se u prvobitnoj optužnici koja je ranije „procurila „ u javnost spominjalo da je Tužilaštvo BiH predložilo da se Dodiku i Lukiću izrekne mjera sigurnosti zabrane obavljanja funkcije, u anonimiziranoj optužnici , objavljenoj na stranici Tužilaštva BiH, ti navodi ne stoje.
Anonimizirana optužnica
I Dodika i Lukića Tužilaštvo BiH tereti po članu Krivičnog zakona BiH 203 a, stav 1, a u kojem se kaže i da je zaprijećena kazna za ovo krivično djelo od šest mjeseci do pet godina zatvora.
„Službeno lice u instituciji Bosne i Hercegovine, Federacije Bosne i Hercegovine, Republike Srpske, Brčko distrikta Bosne i Hercegovine, ili u kantonu, gradu ili opštini ili lokalnoj zajednici ili bilo kojem organu lokalne uprave i samouprave, ili odgovorno lice koje ne primijeni, ne provede, ne izvrši ili na drugi način ne poštuje odluku visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu, ili koje spriječi odnosno na drugi način omete primjenu, provođenje ili izvršenje takve odluke, kazniće se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina“, - navodi se u Krivičnom zakonu BiH.
Dodik i Lukić terete se i u vezi s članom 54. Krivičnog zakona BiH, u kojem se navodi:
„Odredbe ovog zakona o sticaju krivičnih djela neće se primijeniti kada učinilac učini produženo krivično djelo. Produženo krivižno djelo je učinjeno kad je učinilac s umišljajem učinio više istih ili istovrsnih krivičnih djela koja s obzirom na način učinjenja, njihovu vremensku povezanost i druge stvarne okolnosti koje ih povezuju čine jedinstvenu cjelinu. Kada se radi o produženom krivičnom djelu istih zakonskih obilježja, sud će izabrati vrstu i mjeru kazne koja je propisana za to krivično djelo. Ako se radi o istovrsnim krivičnim djelima, sud će izabrati vrstu i mjeru kazne koja je propisana za najteže od tih djela“, stoji u članu 54. Krivičnog zakona BiH na koje se poziva Tužilaštvo BiH.
Optužnicu objavljenu na internetskoj stranici Tužilaštva BiH su potpisali „tužioci Tužilaštva BiH“, čija imena nisu navedena.
Ranije su kao tužitelji u ovom predmetu spominjani Nives Kanevčev, Nedim Ćosić i Biljana Golijanin.