Špijuni u zloglasnom ruskom sigurnosnom aparatu držani su u mraku o planu predsjednika Putina da napadne Ukrajinu, prema zviždaču koji je rat opisao kao "potpuni neuspjeh" koji se može usporediti samo s kolapsom nacističke Njemačke.
Izvješće za koje se smatra da ga je izradio analitičar u FSB-u, agenciji nasljednici KGB-a, kaže da bi broj mrtvih ruskih vojnika već mogao biti na cifri od oko 10.000. Rusko ministarstvo odbrane priznalo je smrt samo 498 svojih vojnika u Ukrajini, piše The Times.
U izvješću se navodi da je FSB okrivljen za neuspjeh invazije, ali nije dobio nikakvo upozorenje o tome i nije bio spreman nositi se s učincima žestokih sankcija.
Zviždač je dodao da niko u Vladi ne zna pravi broj mrtvih jer su "izgubili kontakt s velikim divizijama".
Službenici FSB-a dobili su naredbu da procijene učinke zapadnih sankcija, rekli su, ali im je rečeno da je riječ o hipotetskoj vježbi. "Morate napisati analizu na način koji Rusiju čini pobjednikom. . . inače vas ispituju da niste dobro radili", napisali su. "Odjednom se to dogodi i sve se svodi na vašu potpuno neutemeljenu analizu.
"[Mi] djelujemo intuitivno, na temelju emocija. . . naši će ulozi morati biti sve veći uz nadu da bi nam se odjednom nešto moglo dogoditi. Uglavnom, Rusija nema izlaza. Nema opcija za moguću pobjedu, samo poraz."
U pismu se navodi da je Ramzan Kadirov, čečenski vođa i Putinov saveznik, bio na rubu otvorenog sukoba s Rusima nakon što su ukrajinske snage uništile njegov "udarni odred", poslan da ubije predsjednika Zelenskog.
Čak i da je Zelenski ubijen, navodi se u izvješću, Rusija ne bi imala nade da će okupirati Ukrajinu. "Čak i uz minimalan otpor Ukrajinaca, trebat ćemo preko 500.000 ljudi, ne uključujući radnike za opskrbu i logistiku."
Analitičar je rekao da je SVR, ruska vanjska obavještajna služba, pokušavala "iskopati prljavštinu" kako bi tvrdila da je Ukrajina izgradila nuklearno oružje, što je izgovor za preventivni napad.
Dokument od 2000 riječi objavio je Vladimir Osechkin, ruski aktivist za ljudska prava koji vodi antikorupcijsku web stranicu Gulagu.net.
Christo Grozev, stručnjak za ruske sigurnosne službe, rekao je da je to pismo pokazao dvojici službenika FSB-a, od kojih su obojica "nema sumnje da ga je napisao kolega".
Grozev, koji je 2018. izvijestio o identitetima trovača iz Salisburyja na istraživačkom web-mjestu Bellingcat, rekao je: "Ukrajina je ranije objavila lažna pisma FSB-a u sklopu kontraobavještajne operacije.
"Ovo pismo je ipak izgledalo drugačije. Došlo je preko uglednog izvora [Osečkina] i bilo je mnogo duže nego što bi bio slučaj da je riječ o radu krivotvoritelja"
FSB vodi Aleksandar Bortnikov, Putinov pouzdanik. Poznaju se od 1970-ih, kada su obojica služili kao časnici KGB-a u Lenjingradu. Bortnikov sin, Denis, predsjednik je VTB banke i jedan je od onih koje je sankcionirala Velika Britanija.
Rat je, rekao je pisac, dobio "privremeni rok" do juna jer će do tada ruska ekonomija propasti. "U posljednje vrijeme gotovo uopće ne spavam, radim sve sate, u magli mozga", napisao je. "Možda je to od prekomjernog rada, ali osjećam se kao da sam u nadrealnom svijetu. Pandorina kutija je otvorena."
Autor je rekao da ne mogu isključiti međunarodni sukob i da očekuju "nekog je*enog savjetnika koji će uvjeriti vodstvo" da pošalje ultimatum Zapadu prijeteći ratom ako sankcije ne budu ukinute.
"Šta ako Zapad odbije?" napisao je. "U tom slučaju neću isključiti da ćemo biti uvučeni u pravi međunarodni sukob, baš kao Hitler 1939. Na drugom mjestu u pismu su rekli: "Naš položaj je kao onaj Njemačke iz 1943-44 - ali to je naša početna pozicija."
U Rusiji raste uznemirenost, koju je artikulirala senatorka čiji je pokojni suprug nekoć bio Putinov mentor.
Ljudmila Narusova, 70, bila je supruga Anatolija Sobčaka, prvog demokratski izabranog gradonačelnika Sankt Peterburga, koji je umro u misterioznim okolnostima 2000. godine kada se Putin popeo na mjesto predsjednika. Priznala je ogroman broj ruskih žrtava, rekavši da su od jedne jedinice od 100 vojnika samo četiri preživjela.
Također je potvrdila da su regruti bili prisiljeni potpisati ugovore kojima su se obavezali boriti se u Ukrajini.
Dvanaest mjeseci služenja vojnog roka obavezno je u dobi od 18 do 27 godina za ruske muškarce. Komitet vojničkih majki Rusije rekao je prošle sedmice da su mnogi vojnici bili prevareni da se prijave. Rečeno im je da idu na granicu na vježbe, rekla si iz komiteta, ali su im ugovori promijenjeni kako bi uključili sukob.
Narusova je rekla: "Jučer su iz ratnog područja u Ukrajini povučeni regruti koji su bili prisiljeni potpisati ugovor. . . od čete od stotinu ljudi samo su četiri ostala živa."
Prošle sedmice rekla je Dozhdu, neovisnom televizijskom kanalu, da mrtvi ruski vojnici u Ukrajini leže "nepokopani, divlji, psi lutalice grizu tijela koja se u nekim slučajevima ne mogu identificirati jer su spaljena".
"Ne poistovjećujem se s onim predstavnicima države koji govore u prilog ratu”, rekla je. “Slijede naredbe bez razmišljanja."