Denis Zvizdić je novi predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. Zvizdić je izabran ispred stranaka okupljenih oko Osmorke, koja je na putu formiranja vlasti na federalnom i državnom nivou. Za Raport Zvizdić govori o prioritetima, izboru Čavare u rukovodstvo Parlamenta, ali i o Bakiru Izetbegoviću i Miloradu Dodiku. Komentirao je i odnose u SDA, istaknuvši da je oboljela od autoimune bolesti.
Izabrani ste u rukovodstvo Predstavničkog doma PSBiH. Šta građani mogu očekivati od novog saziva?
Mogu očekivati prekid blokade rada Parlamenta kojem smo svjedočili u proteklom mandatu i aktivan i kredibilan rad na realizaciji programskih mjera i aktivnosti koje će osigurati kontinuiran i mjerljiv napredak BiH.
Evropske integracije
Šta će Vam biti ciljevi u narednom periodu?
Usvajanje zakona, strategija i drugih akata koji će ubrzati evropske integracije BiH, stabiliziranje političkih odnosa, kreiranje mjera i programa za unapređenje ekonomsko-socijalne situacije, jačanje vladavine prava, povećanje nivoa sigurnosti i stvaranje ambijenta za nove investicije, posebno u sektorima saobraćajne, energetske i digitalne infrastrukture, kao i proizvodnje hrane, podršku izvozno orijentiranim kompanijama a što bi trebalo biti praćeno otvaranjem novih radnih mjesta i zadržavanjem što većeg broja mladih ljudi da ostanu, žive i rade u BiH.
Mnogo je reakcija što je u rukovodstvo izabran i Marinko Čavara, HDZ-ovac s crne američke liste. Zašto ga je Osmorka podržala?
Riječ je o neracionalnom prijedlogu HDZ-a sa aspekta očekivane saradnje sa predstavnicima međunarodne zajednice, posebno SAD.
Na sjednici Predstavničkog doma su bili neki pokušaji opstrukcije od strane zastupnika SDA. Mislite li da će ih biti još u narednom periodu, jeste li spremni na to?
Ko gubi, ima pravo da se ljuti
Moram kazati da sam pomalo iznenađen nespremnošću SDA da prihvati činjenicu da će u ovome mandatu biti u opoziciji.
Naravno da onaj koji gubi ima pravo da se ljuti, ali u tome treba imati mjeru i sačuvati političko dostojanstvo.
Tužno je gledati i slušati vrh SDA i njihove stranačke i medijske glasnogovornike kako moljakaju HDZ i SDP da promijene svoje stavove i prime ih u koaliciju. Uprkos činjenici da su predsjednici i HDZ-a i SDP-a više puta jasno i nedvosmisleno kazali da ne žele ići u koaliciju sa vrhom SDA. Istog su stava i sve druge parlamentarne stranke osim dijela DF-a.
Dakle, koalicioni kapacitet vrha SDA je ravan nuli. Oni trebaju prestati sa uzaludnim pokušajima blokiranja procesa formiranja vlasti jer su ti procesi nazaustavljivi. Kvalitetni članovi SDA, a takvih je mnogo samo što nisu vidljivi jer su potisnuti od strane poltrona i klimoglavaca, se trebaju upitati zašto je to tako i zašto niko neće u koaliciju sa rukovodstvom SDA i šta su uzroci takve izolacije.
Podjela fotelja
Potpisan je koalicioni sporazum Osmorke i HDZ-a. Mnogi ističu da je to historijski korak. Promjena je očita, ali imaju li građani razlog za optimizam?
Potpisivanje koalicionog sporazuma Osmorke i HDZ-a je važna paradigma u političkom životu BiH koja govori o novom konceptu koji se bazira na programima, mjerama i projektima umjesto na pukoj podjeli fotelja što je bila loša praksa u prethodnim mandatima.
Novi pristup u kreiranju političkih tokova i odnosa otvara prostor za optimizam i nadu da je moguće prevazići trenutno stanje besperspektivnosti.
Naravno, realni optimizam mora biti praćen sa konkretnim djelima, i na novoj koaliciji, posebno na nivou BiH i FBIH, je obaveza i odgovornost da pokaže da se svi procesi u BiH mogu voditi bolje, kvalitetnije i efikasnije.
Prvi presjek ćemo imati poslije prvih stotinu dana vlasti i siguran sam da će novi, odgovorniji i transparentniji pristup, uz poštivanje principa meritokratije i odgovornosti prema javnom dobru i općem interesu dati očekivane rezultate.
Aktivno diplomatsko lobiranje
Nazire se koalicija na državnom nivou i jasno je da će uz HDZ i Osmorku vlast činiti i SNSD. Kad će početi konkretni pregovori?
Mislim da će pregovori o personalnom sastavu VM BiH uslijediti poslije izrade detaljnijih programskih ciljeva.
Rokovi su jasni. Za očekivati je da sve bude završeno u narednih mjesec dana, sa mogućim pomjeranjima zbog nadolazećih praznika.
Dodik traži Ministarstvo vanjskih poslova, a vi ste se spominjali kao kandidat za tu poziciju. Je li po probosansku ideju opasno dati Dodiku tu poziciju?
Imajući u vidu trenutnu geopolitičku situaciju, dalji razvoj odnosa između SAD, Velike Britanije i EU sa jedne i Rusije sa druge strane, što je u suštini sukob dva koncepta - demokratskog i autokratskog, još uvijek nedovoljno stabilnu situaciju u regionu Zapadnog Balkana, kao i izuzetnu važnost ubrzanog napredovanja BiH prema NATO i EU integracijama, a što neće biti moguće bez aktivnog lobiranja, mislim da bi bilo jako važno da funkciju ministra vanjskih poslova obavlja obrazovan, iskusan, posvećen i što je najvažnije državotvorno orijentisan predstavnik Osmorke (odnosno petorke na državnom nivou), koji će državni i opći interes staviti iznad ličnog i stranačkog.
Važeći zakoni
Često ste imali žestoke kritike na račun Dodika i njegovih skandaloznih izjava na račun Bošnjaka. Mislite li da se može nešto promijeniti u tom odnosu?
Moji odgovori su uvijek bili utemeljeni na Ustavu, važećim zakonima, historijskim faktima i relevantnim činjenicama i tako će biti i ubuduće.
Odgovorit ću na svaki netačan i zlonamjeran napad na državu BiH, njene institucije, na svaki napad na Bošnjake i na svako vrijeđanje na etničkoj, vjerskoj ili bilo kojoj drugoj osnovi.
Ipak, očekujem da će pojedinci odustati od radikalne retorike, od veličanja ratnih zločinaca i negiranja genocida, od omalovažavanja bilo kojeg naroda ili pojedinca, jer to vodi ka novim tenzijama i ne donosi bilo kakvu korist državi i građanima.
Generalno, smatram da ponašanje u javnom prostoru ne smije biti prepušteno volji pojedinca. Sveprisutni jezik mržnje mora biti sankcionisan zakonom.
Pogrešna politika u SDA
Nakon što je Bakir Izetbegović poražen na izborima, sad su sve stranke zaobišle i SDA. Šta to govori o odnosima i rukovodstvu SDA? Može li biti sad ugrožena i pozicija Izetbegović na čelu stranke?
Smatram da je ključni problem sa kojim se suočava SDA, i zbog čega je svi zaobilaze u postizbornim razgovorima, potpuno pogrešna politika koju u nekoliko zadnjih godina vodi najuže rukovodstvo SDA.
Ta politika gušenja otvorenog dijaloga i slobode mišljenja, davanja prednosti podobnim pred sposobnim, kvalitetnim, obrazovanim i slobodnomislećim ljudima, davanje podrške egohraniteljina zaduženim za stvaranje “kulta vođe”, je izraslo u stranačku autoimunu bolest od koje trenutno boluje SDA i koju je moguće izliječiti samo ako se otklone uzroci takvog stanja.
Da li za takve promjene postoji unutrašnja snaga, spremnost na sagledavanje realnog stanja i u konačnici promjenu rukovodstva kao logičnu posljedicu takve spoznaje, kako bi SDA vratila nekadašnji status poželjne stranke i političkog partnera, je pitanje za istaknute članove SDA koji bi se trebali pokrenuti i izaći iz stanja hibernacije i pasivizma, ali to je već pitanje unutrašnjih stranačkih procesa u koje se zaista ne želim miješati.