ako se dokaže...

Zvone zvona za uzbunu: Ruski hibridni napad na rumunske izbore mogao bi izazvati odgovor NATO-a

Svaki dokaz da je Rusija pokušala utjecati na izbore u državi NATO-a razotkrio bi oblik hibridnog napada koji je osmišljen kako bi oslabio savez iznutra.

Takozvane "operacije političkog utjecaja", koje mogu koristiti društvene mreže za afirmaciju određenog kandidata kako bi povećali svoje izglede za uspjeh, teško je pripisati jednoj strani.

Informativna kampanja

Međutim, zapadni saveznici pokušavaju bolje identificirati pokušaje, posebno Rusije, ciljanja država članica informativnim kampanjama s ciljem uplitanja u izbore kako bi se pomoglo političarima i političkim strankama koje su skeptične prema NATO-u i više naklonjene Vladimiru Putinu, prenosi Sky News.

Zbog toga će događaji u Rumuniji - gdje je vrhovni sud poništio rezultat prvog kruga glasanja na predsjedničkim izborima zbog zabrinutosti oko operacije miješanja provedene iz inozemstva - sigurno zvoniti na uzbunu širom NATO prijestonica.

U prvom krugu pobijedio je Calin Georgescu, relativno nepoznat kandidat krajnje desnice kojeg kritičari optužuju da je protiv NATO-a i da je fan ruskog predsjednika.

Georgescu je za Sky News rekao da je "patriota i vođa, ali ne i obožavatelj Putina".

Njegov nevjerovatni uspjeh na izborima izazvan je kombinacijom populističke retorike protiv establišmenta i veoma uspješne kampanje na društvenim mrežama, posebice na TikToku.

Međutim, rumunske vlasti tada su tvrdile da je Rusija pokrenula "hibridni napad" na zemlju kako bi ojačala Georgescuove šanse, pojačavajući njegove predizborne slogane na društvenim mrežama.

S obavještajnih dokumenata čak je skinuta oznaka tajnosti, što sugerira da je on imao koristi od operacije masovnog utjecaja - provedene iz inozemstva - kako bi se umiješali u rezultate glasanja.

Optužio vladu za očaj

Kada ga je novinar Sky Newsa upitao o tome, Georgescu je optužio vladu za očaj.

Ipak, odluka ustavnog suda Rumunije da uskoči i poništi rezultate dodaje novi nivo ozbiljnosti - i rizika - krizi.

Ako se rusko uplitanje dokaže, to bi značilo da je Kremlj pokušao napasti NATO na značajan način na pragu konvencionalnog rata - potez koji bi sigurno zahtijevao neku vrstu sličnog nekonvencionalnog odgovora saveznika.

Međutim, u isto vrijeme, poništavanje glasova će nesumnjivo izazvati optužbe da rumunske vlasti same štete demokratskim procesima u zemlji.