Vijesti

13 ilidžanskih nevladinih organizacija podnose krivičnu prijavu protiv Neđeljka Prstojevića i drugih na 11. juli

Krivična prijava protiv Neđeljka Prstojevića u svojstvu predsjednika Kriznog štaba i srpske Opštine Ilidža i 44 pripadnika srpskih snaga, političkih i paradržavnih organa na Ilidži bit će podnesena sutra Tužiteljstvu Bosne i Hercegovine (član 172. KZBiH).

Sutra će, 11. jula, na dan obilježavanja genocida u Srebrenici, u 10.00 sati Tužilaštvu BiH biti podnesena krivična prijava za krivično djelo - zločin protiv čovječnosti protiv nesrpskog stanovništva na teritoriji općine Ilidža, saopćeno je iz Koordinacije NVO Ilidža.

Kako se navodi, krivičnu prijavu podnosi 13 ilidžanskih nevladinih organizacija i jedno fizičko lice, a na osnovu člana 214. i člana 21. stav 1. Zakona o krivičnom postupku Bosne i Hercegovine.

"Tim povodom, u 10.00 sati ispred Tužilaštva BiH prisutnim građanima i medijima će se obratiti - opunomoćena advokatica Sabina Mehić, Sanja Jažić djevojačko Galešić, kćerka medicinske sestre Jagode Galešić, koja je 15. maja 1992. godine na Ilidži sa još četiri ranjenika oteta iz sanitetskog vozila u pratnji UNPROFOR-a, nakon čega su svi mučki likvidirani", navodi se u saopćenju.

Iz Koordinacije NVO-a podsjećaju da je Međunarodni krivični sud u Hagu kroz pravosnažne presude Radovanu Karadžiću, Momčilu Krajšniku, Bilani Plavšić, generalima VRS-a Ratku Mladiću Dragomiru Miloševiću i Stanislavu Galiću, utvrdio da je na području općine Ilidža počinjen progon, zločin protiv čovječnosti, kao dio cilja trajnog uklanjanja muslimana i Hrvata.

U tim presudama Haški tribunal utvrdio je - djela progona koja su počinile srpske snage, politički i paradržavni organi Srba na Ilidži, a koja obuhvataju ubijanje i zatočenje civila, koje je okarakterisano i kao istrebljivanje, zločin protiv čovječnosti, te kršenje zakona ili običaja ratovanja. Druga djela koja su počinile srpske snage, politički i paradržavni organi Srba na Ilidži obuhvataju - mučenje, premlaćivanja i fizičko i psihičko zlostavljanje, silovanje i druga djela seksualnog nasilja, progon, te prisilno premještanje ili deportaciju muslimana i Hrvata iz njihovih domova na Ilidži stvaranje i održavanje nehumanih uslova.

Također, presudama Haškog tribunala utvrđeno je - nezakonito lišenje slobode i protivpravno zatočenje lica nesrpske nacionalnosti, prisilni rad na liniji fronta i korištenje muslimana i Hrvata kao živih štitova, oduzimanje ili pljačku imovine za vrijeme i poslije preuzimanja vlasti, nametanje i održavanje restriktivnih i diskriminatornih mjera, napad na kolone pod zaštitom UNPROFOR-a i druge zaštićene kolone, zarobljavanje snaga UNPROFOR-a, pojedinačna i masovna ubistva, granatiranje civilnog stanovništva, škola, stambenih, sanitetskih i drugih objekata, rušenje vjerskih objekata, postojanje masovnih grobnica…, navodi se u saopćenju.